środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Seryjny złodziej rowerów i włamywacz do samochodów zatrzymany

Seryjny złodziej rowerów i włamywacz do samochodów zatrzymany

Policjanci ze Świnoujścia zatrzymali mężczyznę mającego na swoim koncie serię kilku kradzieży rowerów oraz włamań do samochodów. Stróże prawa odzyskali część skradzionych łupów. 20-latek przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Za popełnione przestępstwa przeciwko mieniu grozi mu od roku do 10 lat więzienia.

Seria kradzieży rowerów rozpoczęła się w marcu. Wtedy do Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zgłosił się pokrzywdzony, który powiadomił o kradzieży roweru o wartości 600 zł. Jednoślad stał przypięty na osiedlowym parkingu, jednak sprawca zdołał pokonać zabezpieczenie i odjechał nim w nieznanym kierunku.

Do kradzieży kolejnych trzech rowerów doszło na początku kwietnia. Jednoślady o łącznej wartości blisko 5.000 zł zostały skradzione z klatki schodowej, rowerowni oraz z wiaty na terenie prywatnej posesji.

Na początku kwietnia doszło również do włamań do dwóch samochodów w dzielnicy nadmorskiej. Działający pod osłoną nocy, po uszkodzeniu szyb, sprawca dostał się do środka pojazdów, skąd ukradł wszystko, co wpadło w jego ręce – począwszy od walizki z odzieżą i kosmetykami, damskiej torebki, okularów przeciwsłonecznych, telefonu komórkowego, nawigacji samochodowej, pieniędzy, kluczy, a skończywszy na dziecięcym nosidełku.

Noc, w której sprawca zaliczył włamania do samochodów zakończyła się dla niego pobytem w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze patrolujący ulice miasta zauważyli młodego mężczyznę z bagażami, który na widok radiowozu odrzucił to, co miał w rękach i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu młodzieniec został zatrzymany. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec Świnoujścia, który w rozmowie z funkcjonariuszami przyznał się do włamania do zaparkowanego mercedesa. Policjanci zabezpieczyli wszystkie przedmioty pochodzące z włamania, które następnie przekazali właścicielowi.

Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu, a stróże prawa rozpoczęli ustalenia w sprawie włamania do drugiego z pojazdów. Na zabezpieczonym monitoringu utrwaliła się twarz sprawcy, który po wejściu na parking usiłował zasłonić nagrywającą go kamerę. Nie powstrzymało go to jednak przed włamaniem do samochodu marki VW. Twarz włamywacza była już policjantom znana – okazał się nim zatrzymany wcześniej 20-latek.

Szereg kolejnych czynności i innych ustaleń prowadzonych przez policjantów w sprawie serii kradzieży rowerów doprowadziły ich do tej samej osoby.

Po przedstawieniu zarzutów, mężczyzna przyznał się do wszystkich sześciu przestępstw, opisując ze szczegółami swoje zachowanie. W wyniku wykonanej pracy policjanci ustalili miejsce ukrycia skradzionego roweru elektrycznego, który przekazali właścicielowi. Mundurowi będą dążyć do odzyskania pozostałych skradzionych pokrzywdzonym przedmiotów.

O losie 20-latka zadecyduje Sąd Rejonowy w Świnoujściu. Grozi mu kara do od roku 10 lat pozbawienia wolności.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.