Połącz się z nami

Lokalne

Znamy mistrzów województwa o Puchar Tymbarku. Jedynka na podium

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w Szczecinku poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa zachodniopomorskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły AMO Szczecin i UKS SP 2010 Orzeł Wałcz w kategorii U-8, Football Academy Szczecin i UKS Victoria SP 2 Sianów w kategorii U-10, a także SP 51 Szczecin i Olimpii Szczecin w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo zachodniopomorskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Finały województwa zachodniopomorskiego zostały rozegrane w dniach 8-9 kwietnia w Szczecinku na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego 3. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 12 i chłopcy do lat 10, a drugiego dnia dziewczęta do lat 10 oraz dzieci z najmłodszej kategorii wiekowej – U-8.

W kategorii do lat 8 najlepsza okazała się drużyna Akademii Młodych Orłów ze Szczecina. W finale zwyciężyła z UKS Don Bosco 1:0. – Kiedy po decydującej wygranej stanęliśmy w kręgu na środku boiska powiedziałem chłopakom, że ich postawa na tym turnieju pokazała, iż jeśli ma się charakter i czegoś bardzo się chce, to naprawdę bardzo dużo można osiągnąć. I że to nie są tylko piękne słowa, bo to się działo naprawdę – mówił trener Piotr Sochański. – Nasze zwycięstwo pokazuje, że projekt dotyczący Akademii Młodych Orłów ma sens i warto go dalej rozwijać. Program szkolenia jest bardzo dobrze rozbudowany i zbierając do niego utalentowanych chłopców z regionu mamy gwarancję, że będą oni się rozwijać w systemie opracowanym przez najlepszych fachowców. Warto też pamiętać, że nasza praca jest stale monitorowana przez odpowiedni departament PZPN – dodał.

W rywalizacji U-8 dziewczynek zwyciężył zespół UKS SP 2010 Orzeł Wałcz, które w decydującym meczu pokonały UKS Victorię SP 2 Sianów 5:4. – Nasz klub już zdążył się zapisać w historii rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i teraz żaden rocznik nie chce być gorszy, gdy przychodzi jego pora występów. Mamy już na koncie nawet triumf w finale krajowym, więc dziewczynki na pewno mają z kogo brać przykład. Jeżeli pójdziemy tą już przetartą drogą i dziewczynki dalej będą grały z takim zaangażowaniem, to nie tylko nasze miasto będzie mogło być z nich dumne – przekonywał trener Paweł Gepert. – Dla tych dziewczynek to pierwszy medal w życiu i to wywalczony nie tylko dzięki umiejętnościom, ale i charakterowi. W finale przegrywały przecież do przerwy już 0:4, ale po przerwie strzeliły pięć goli i wygrały 5:4. Jestem dumny i zaszczycony, że mogę pracować z takimi fantastycznymi dzieciakami. W Wałczu tworzy się prężny ośrodek piłki nożnej kobiecej, od września będziemy Szkołą Mistrzostwa Sportowego o profilu piłka nożna dziewcząt, co oznacza, że nasze dotychczasowe wysiłki zostały zauważone i docenione. Z kolei zespół seniorek, oparty na uczennicach gimnazjum, walczy o awans do drugiej ligi, co też udowadnia, że te talenty, które rozbłysły między innymi na tym turnieju rozwijają się prawidłowo.

W kategorii U-10 chłopców triumfował zespół Football Academy Szczecin. W finale pokonał UKS SP 7 Bałtyk Koszalin 6:0. – Na każde zawody staramy się sobie wyznaczyć cele związane z elementami, które były ćwiczone w ostatnim czasie najmocniej na treningach. Przed przyjazdem do Szczecinka akurat była to gra jeden na jeden i faktycznie, chłopcy wygrali tutaj wiele pojedynków. Myślę, że przed wyjazdem do Warszawy skupimy się za to na zajęciach typowo strzeleckich – uśmiechał się trener Sławomir Kłos. – Jako szkoleniowiec z przyjemnością oglądam postępy tych chłopaków na kolejnych zawodach i jestem z nich dumny. Wychodzimy z założenia, że lepiej mieć mniej zawodników, ale poświęcić im więcej uwagi. Jak widać choćby po wynikach rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, ta strategia się sprawdza. Jeśli chcemy wyszkolić graczy na miarę ekstraklasy, jest to najlepsza droga.

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki UKS Victorii SP 2 Sianów, które po arcyciekawym meczu wygrały w finale z Olimpią Szczecin 2:0. – Wrażenia są niesamowite. Do tej pory nie dociera do nas, że nasze dziewczyny wygrały i zapewniły sobie udział w finale krajowym. Pracowałyśmy na ten sukces przez długi, długi czas i myślę, że należał się on dziewczętom, bo na każdym treningu wkładają mnóstwo serca w wykonywane ćwiczenia – podkreślała trenerka Karolina Struszczyk. – Same też gramy w piłkę nożną w pierwszej lidze, a nasze podopieczne przychodzą na nasze mecze i dopingują nas z trybun. A wcześniej wyprowadzają na boisko nas i nasze przeciwniczki. Jest to dla nich ogromne przeżycie i mam nadzieję, że to się nie zmieni i jak najdłużej będą żyły futbolem – tłumaczyła z kolei trenerka Klaudia Saganowska.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły natomiast piłkarki Olimpii Szczecin, które w finale uporały się z UKS Lubiana 5:1. – Wiedziałem, że mamy dość silny zespół, ale na pewno nie było łatwo odnieść ten sukces. Trafiliśmy do trudnej grupy z Niemicą i Sianowem, gdzie zajęliśmy dopiero drugie miejsce i dopiero później dziewczyny rozegrały się na dobre. Z przyjemnością mogę powiedzieć, ze końcówka była piorunująca w naszym wykonaniu– cieszył trener Michał Jarmułowicz. – Powtarzałem dziewczynom, że ten finał wojewódzki ma być dla nich przede wszystkim źródłem frajdy i chyba wzięły sobie te słowa do serca, bo nie wyczuwałem u nich nawet najmniejszych oznak zdenerwowania. A wygrana cieszy nas tym mocniej, że część zawodniczek jest o rok młodsza i za rok też będzie mogła wziąć udział w rozgrywkach.

W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną trafił do zawodników SP 51 Szczecin. W finale zwyciężyli oni SP 1 Świnoujście 7:1. – Jestem bardzo zadowolony z chłopców, że tak fajnie wyszedł im ten turniej. Zaowocowała ciężka praca wykonywana na co dzień w klubie i w szkole. Teraz czeka nas ekstra przygoda w postaci wyjazdu na finał ogólnopolski do Warszawy. Skąd wiem, że będzie ekstra? Bo dla mnie to już czwarty z rzędu finał, choć pierwszy z tą drużyną – przyznał trener Tomasz Bielecki. – Wyniki tego finału wojewódzkiego potwierdzają, że nareszcie na dobre ruszyło w Szczecinie szkolenie dzieci i młodzieży. I oby tak dalej. Każdy z ośrodków podpatruje najnowsze trendy, wzoruje się na najlepszych akademiach i jak widać, są już tego pierwsze efekty. Dobrym bodźcem są wyniki Pogoni, które zachęcają dzieci do spróbowania sił w futbolu. Nie przesadzę, jeśli powiem, że klimat dla piłki nożnej jest obecnie w Szczecinie znakomity.

Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z zespołów, które odpadły lub dwóch dodatkowych ze swojego podmiotu. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw.

 

Klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

 1. AMO Szczecin

 2. UKS Don Bosco

 3. AP Szczecinek

 4. SP Dębno

 1. UKS SP Orzeł 2010 Wałcz

 2. UKS Victoria SP 2 Sianów

 3. SP Kościernica

 4. UKS B-Max ZS Grzmiąca

Najlepszy bramkarz

Daniel Bednarski, AP Szczecinek

Natalia Poczwara, SP Kościernica

Najlepszy zawodnik

Karol Bojkowski, UKS Don Bosco

Lena Świrska, UKS SP Orzeł 2010 Wałcz

Król strzelców

Mateusz Bartkowiak, AMO Szczecin (10 goli)

Nikola Synówka, UKS Victoria SP 2 Sianów (10 goli)

U-10

 1. Football Academy Szczecin

 2. UKS SP 7 Koszalin

 3. Unia Białogard

 4. SP Drawsko Pomorskie

 1. UKS Victoria SP 2 Sianów

 2. Olimpia Szczecin

 3. UKS B-Max ZS Grzmiąca

 4. UKS SP Orzeł 2010 Wałcz

Najlepszy bramkarz

Maciej Kacprowski, Unia Białogard

Agata Czerwoniec, UKS B-Max ZS Grzmiąca

Najlepszy zawodnik

Rafał Jakubowski, UKS SP 7 Koszalin

Zuzanna Rybińska, Olimpia Szczecin

Król strzelców

Max Labocha, Football Academy Szczecin (13 goli)

Julia Woźniak, UKS Victoria SP 2 Sianów (23 gole)

U-12

 1. SP 51 Szczecin

 2. SP 1 Świnoujście

 3. UKS Sława Jedynka Sławno

 4. UKS AP Reissa Szczecinek

 1. Olimpia Szczecin

 2. UKS Lubiana

 3. UKS Niemica

 4. UKS SP 2010 Orzeł Wałcz

Najlepszy bramkarz

Maciej Gołojuch, UKS Sława Jedynka Sławno

Daria Drozdowska, Olimpia Szczecin

Najlepszy zawodnik

Mike Januszewski, SP 1 Świnoujście

Amelia Kowalczyk, UKS Lubiana

Król strzelców

Oliwier Smuniewski, SP 51 Szczecin (18 goli)

Natalia Rohn, UKS SP 2010 Orzeł Wałcz ( 11 goli)

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz trzeci rozegrany zostanie w Warszawie w dniach 30 kwietnia – 2 maja. Najlepsze drużyny XVI edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XVI edycji jest Puchar Tymbarku oraz wyjazd na mecz Polska-Holandia rozgrywany 1 czerwca w Gdańsku, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku zakończyła się finałem właśnie na poziomie wojewódzkim.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziesięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Marcina Kamińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.

Patronat honorowy nad XVI edycją Turnieju sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat nad rozgrywkami objęły również: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także UEFA Grassroots.

Patronat medialny: Radio Zet, TVN, Bravo Sport, Onet, Przegląd Sportowy, Echo Dnia, Gazeta Krakowska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza Zielona Góra, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Gdańsk, Nasze Miasto Katowice, Nasze Miasto Łódź, Nasze Miasto Poznań, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.

Partnerem Turnieju jest firma Reporter Young.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524