Strona główna / Hobby / Harcerski Turniej Zastępów „SZCZEPionka X”

Harcerski Turniej Zastępów „SZCZEPionka X”

Od piątku do niedzieli (17-19.06.2016r.) harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego brali udział w turnieju zastępów „Szczepionka X”. Tego typu turniej to realne sprawdzenie przygotowań do obozu letniego.

6Zgodnie z założeniami planu Szczepionki X w trakcie tegorocznej edycji harcerze udali się pod namioty w celu przygotowania do tradycyjnego obozu harcerskiego. Wyjechali na polanę leśną położną pod Wolinem we wsi Żarnówko. Wyjazd ma na celu zapewnienie przygotowania do harcerskich warunków obozowych – tym samym cała infrastruktura została przez nich samodzielnie zbudowana tj. Kopane latryny, kuchnia polowa, obozowisko postawione z namiotów itp. Harcerzom nie było straszne biwakowanie bez prądu, bieżącej wody czy obecność dzikiej natury. Wieczór umilało nam ognisko 70-lecia w którym brały harcerskie pokolenia, które przysporzyło wiele radości i wspomnień, bo opowiadało o wydarzeniach z mijających lat.

1DSC_0175 — kopiaOczywiście harcerstwo to nie nauka spędzania wolnego czasu, to służba, tradycja i przygoda. Kolejne dni wypełniał bieg terenowy, na którym harcerze w ramach służby pomagali mieszkańcom wsi, pełnili warty dzienne i nocne, sprawdzali się m. In. W strzelaniu, umiejętności poruszania się wg mapy, filtrowaniu wody, umiejętnościach pionierskich, realizowali zadania sprawnościowe, reagowali i sprawdzali się z I pierwszej pomocy czy też umiejętności pionierskich. Oceniana była też zdolność właściwego zachowania i znajomości musztry, jak na formację typu mundurowego przystało. Zgodnie z tradycjami harcerskimi, zastępy na wieczornym ognisku wykazywały się i śpiewały piosenki harcerskie, prezentowały swoje kroniki, okrzyki, proporce a także swoje osiągnięcia w tym roku harcerskim.

P1450571Na zakończenie odbył się apel podsumowujący. Zwyciężczyniami turnieju okazały się drugi raz z rzędu harcerki z V Zastęp Harcerek „Pustułki”; zdobyły tytuł i puchar dla „Najlepszego zastępu szczepu” na turnieju SZCZEPionka X.

Wszystkim poszło wspaniale, żal było wyjeżdżać. Nie możemy się doczekać jubileuszu naszych SZCZEPień za rok!

Warto dodać, że opisywane wydarzenie jest jednym z kilku przedsięwzięć zaplanowanych na 70-lecie Harcerstwa i Szkoły Podstawowej nr 1.
Zapraszamy wszystkich państwa, do wspólnego przeżywania przedsięwzięcia.  Bardzo liczymy na relacje słowne, notatki, pamiętniki, zdjęcia, które mogą znajdować się w domach, jako pamiątki własne lub po babciach, dziadkach, ciociach, wujkach. Za wszelką życzliwość i pamiątki, zdjęcia relacje będziemy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy. Tel. kontaktowy: sekretariat szkoły: 91 321 40 19, 698 038 881, E-mail:
sp1.swinoujscie@gmail.com. Zapraszamy również do naszej szkoły osobiście na ul. Narutowicza 10.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zapisaniem dziecka do ZHR zapraszamy:
Nasze spotkania:
Zuchy (klasy 0-3 podstawówki) – Harcówka, Szkoła Podstawowa nr 1,sobota 10.00
Harcerze (klasy 4-6 podstawówki) – Harcówka, Szkoła Podstawowa nr 1,sobota 11.30
Wędrownicy (klasy 1-3 gimnazjum i wyżej) – Harcówka, Gimnazjum Publiczne nr 1, piątek 18.30

Zobacz również

Próbna ewakuacja na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego

W dniu 23 listopada 2022 r. na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.