Strona główna / Lokalne / Druga Runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w Świnoujściu
PMT - Szczecin Match Race || 2016-05-20, Szczecin, Jezioro Dabie, Polska || © Copyright 2016 || Robert Hajduk || ShutterSail.com || All Rights Reserved ||

Druga Runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w Świnoujściu

W weekend 25-26 czerwca w Świnoujściu odbędzie się druga runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W pierwszych ogólnopolskich żeglarskich rozgrywkach ligowych udział bierze trzynaście klubów sportowych z całego kraju. Łącznie w sezonie odbędą się cztery rundy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie, które wyłonią, pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, Klubowego Mistrza Polski.

Po pierwszej rundzie która odbyła się w maju w Szczecinie na jeziorze Dąbie, na czele tabeli znajduje się MBSW Rainmaker Gizycko (sternik Marek Stańczyk) przed DTP PMT TZR Szczecin (Szymon Szymik) oraz Yacht Club Sopot (Rafał Sawicki)

„W Świnoujściu spotykamy się po raz drugi. To inny akwen i zobaczymy jak to wpłynie na postawę załóg. W pierwszych regatach walka była bardzo wyrównana i do ostatniego wyścigu decydowała się końcowa kolejność. Po 26 wyścigach różnice między pierwszymi zespołami były jednopunktowe. Spodziewamy się, że podobnie będzie w Świnoujściu gdzie do dyspozycji mamy 2 akweny – Świnę lub Zatokę w zależności od kierunku wiatru i warunków nautycznych”.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką jachtów, gdyż te dostarczane są i obsługiwane przez organizatorów na miejscu regat. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

Pierwsze dwa kluby Ligi, poza tytułami Mistrza i Wicemistrza Polski, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurują również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Aktualna klasyfikacja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

1 MBSW Rainmaker Giżycko  14
 2 DTP PMT TŻR Szczecin  12
 3 Yacht Club Sopot  11
 4 PŻKS DŻYGIT  10
 5 Procad GKŻ Gdańsk  9
 6 Jacht Klub Kamień Pomorski  8
 7 SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej  7
 8 Sailing Event MOS Iława  6
 9 HRM Racing JKW Poznań  5
 10 KŻ Sztorm Grupa Warszawa  4
 11 Windward JKM Gryf Gdynia  3
 12 Baltic Trans Yacht Club Rewa  2
 13 YC Sztag AWF Katowice  1

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego Polish Match Tour oraz firmy MT Partners i GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Partnerami regat są Miasto Świnoujście, TT-Line, Hampton by Hilton Świnoujście, Pomorze Zachodnie, D.A.D oraz Harken, Vavuud i wodoaktywni.com. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2016:

14-15.06.2015 – Szczecin

25-26.06.2015 – Świnoujście

23-24.07.2015 – Gdynia

13-14.08.2015 – Sopot

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.