Strona główna / Lokalne / Tunelowe obawy Niemców. Sąsiedzi boją się samochodów

Tunelowe obawy Niemców. Sąsiedzi boją się samochodów

Na łamach niemieckiej gazety Ostsee Zaitung ukazał się artykuł opisujące obawy zatroskanych niemieckich samorządowców o los wyspy Uznam. Boją się, że po wybudowaniu tunelu pod Świną, w kierunku Niemiec ruszą nie tylko samochody osobowe, ale także ciężarówki. Zamierzają w tej sprawie interweniować zawczasu. Autor artykułu przypomina, że budowa tunelu ma opierać się w głównej mierze o środki z UE.

Dziś przeprawa promowa jest naturalną zaporą dla ciężarówek. Sąsiedzi boją się, że po wybudowaniu stałej przeprawy, w głąb pojadą tiry korujące ich nieprzystosowane do takiego ruchu drogi.

Achim Froitzheim, rzecznik kraju związkowego Vorpommern-Greifswald podkreśla, że Niemcy w kontekście budowy tunelu drogowego w Świnoujściu chcieliby mieć wpływ na życie również niemieckich mieszkańców wyspy Uznam.

Nasz komentarz:

Rozumiem obawy niemieckich sąsiadów. Dlatego trzeba rozmawiać i rozwiewać wątpliwości. Jednak nie wyobrażam sobie, aby nasi sąsiedzi zamierzali “blokować” inwestycję ważną dla świnoujścian. Z tunelu drogowego będą mogli korzystać wszyscy obywatele Unii Europejskiej – także Niemcy. Warto przy  tym wspomnieć, że po wejściu do Strefy Schengen ruch samochodów z niemieckimi rejestracjami na ulicach Świnoujścia drastycznie wzrósł, a przeprawa stała się mniej wydajna, także przez to, że co czwarty  przeprawiający się samochód nalezy do obywatela Niemiec.

Wojciech Basałygo

Zobacz również

Zobacz, ile pieniędzy zaoszczędziły szkoły na ogrzewaniu

Ponad 467, 2 tys. złotych mniej kosztowało ciepło dla sześciu publicznych szkół od 2018 roku …

7 komentarzy

  1. Precz z preczem!

  2. W obecnej sytuacji politycznej,po brexicie ,tunelu raczej nie będzie do 2050 roku.Więc spokojnie..

  3. Powstanie tunel a wraz z nim korek od tunelu do samej granicy. Zostanie nam podróżowanie z buta .

  4. rozwiązania powinny być relatywne do niemieckich, nie wiem dlaczego polska zachowuje się jak ubogi krewny, wprowadzić opłaty dla Niemców przy wjeździe klimatyczne i za prom w końcu pływają promami za kasę polskich podatników to na pewno nauczy ich szanowania sąsiadów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.