Strona główna / Lokalne / Od poniedziałku wracają kontrole na granicy

Od poniedziałku wracają kontrole na granicy

21 czerwca weszło w życie podpisane 1 czerwca przez Ministra SWiA rozporządzenie dotyczące wprowadzenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych.

Kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową będzie przywrócona od 4 lipca do 2 sierpnia. Podobne rozwiązanie zastosowano w Polsce podczas Euro 2012.

Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale do kontroli granicznej oraz pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone w specjalistyczny sprzęt i dostęp do baz danych, umożliwiający przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym. Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność posiadania i okazywania odpowiednich dokumentów uprawniających do przekraczania granicy i pobytu na terytorium RP oraz poddania się procedurom kontroli bezpieczeństwa.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca br., natomiast Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca br. Nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży czuwać będzie 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 20 tys. policjantów, ponad 2,4 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.