poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Kultura / Zaproś FAMĘ do siebie. Rusza w połowie sierpnia

Zaproś FAMĘ do siebie. Rusza w połowie sierpnia

46. edycja Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA odbędzie się tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia (15–28.08.2016r.). Trwają ostatnie prace nad programem Festiwalu. Już teraz możemy zdradzić pierwsze „famowe newsy” oraz pierwsze nazwiska artystów, którzy przyjadą do miasta na 44 wyspach. Premierowo prezentujemy także plakat tegorocznej edycji, zaprojektowany przez studentów Akademii Sztuki w Szczecinie – Piotra Deptę i Kaję Kleśtę. Po ubiegłorocznym sukcesie projektu „Zaproś FAMĘ do siebie!”, po raz drugi, liczymy na gościnność i kreatywność mieszkańców Świnoujścia. Zapraszamy Was do współtworzenia FAMY!

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie koncert CHÓRU FESTIWALOWEGO (studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Puławskiego w Radomiu) pod kierunkiem CANDELARII SAENZ VALIENTE z udziałem wybitnego pianisty i kompozytora MARCINA MASECKIEGO.

Candelaria Saenz Valiente to pochodząca z Argentyny artystka, z wykształcenia pisarka, muzyczka i reżyserka filmowa. Członkini zespołów PICTORIAL CANDI oraz PARISTETRIS. Jest także… wynalazczynią! Wraz z Tomaszem Ebertem wymyśliła Ebertonium Candidus, czyli analogowy syntezator wydobywający dźwięk ze światła żarówek.

Marcin Masecki to absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat Paszportu Polityki, który kreatywnie przekracza granice między gatunkami, jedna z najbardziej twórczych postaci polskiej sceny muzycznej. Oprócz jazzu i wielu szalonych projektów z pogranicza różnych gatunków (m.in. sekstet „Profesjonalizm” i orkiestra dęta „Polonezy”) uprawia kameralistykę klasyczną, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Jeden z jego ostatnich albumów to „Sztuka Fugi – J.S. Bach”.

Arcyciekawie zapowiada się kolejny koncert – ORKIESTRA UNIWERSYTETU MUZYCZNEGO IM. FRYDERYKA CHOPINA zagra pod kierunkiem wiolonczelisty, dyrygenta, laureata Nagrody Grammy ADAMA KLOCKA. Towarzyszyć im będzie KAPELA MALISZÓW czyli rodzinny zespół z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założony przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci.

Kapela Maliszów inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji.

To pierwsze gwiazdy 46. FAMY, ale na jej scenach prezentować się będą… przyszłe gwiazdy! Koncerty najlepszych młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny, stanowią od lat mocną stronę festiwalu. Zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia, awansują szybko do czołówki polskiej sceny. Fama prezentuje szerokie spektrum gatunków: muzykę elektroniczną, rock, blues, bluegrass, reggae, soul, pop, a także piosenkę autorską i artystyczną. Lada dzień poznamy nazwiska solistów i nazwy zespołów, którzy zakwalifikowali się do udziału w FAMIE. W tym roku padł rekord w ilości zgłoszeń – nadesłano ich ponad sto (100!).

Fama to nie tylko festiwalowe sceny. Fama to także ulice, podwórka, parki, osiedla, kawiarnie, sklepy i… mieszkańcy Świnoujścia. Podobnie jak w zeszłym roku, także podczas 46. Famy zachęcamy mieszkańców miasta do wzięcia udziału w ustalaniu programu festiwalu. „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!” – tym hasłem zachęcamy mieszkańców Świnoujścia do przesyłania propozycji miejsc, w których będą realizowane wydarzenia festiwalu. Fama opuści scenę i będzie eksplorować przestrzeń miasta. Zaproście Famę do siebie: na swoje podwórko, ulicę, pobliski skwer, do prowadzonej kawiarni, czy nawet – do prywatnego mieszkania. Inicjatywa należy do Was. W ramach cyklu zrealizowane zostaną koncerty, happeningi, pokazy kabaretowe, projekty fotograficzne i inne wydarzenia. Bez ograniczeń i spontanicznie. Chcemy, żeby Fama była wszędzie.

A jak to ma wyglądać w praktyce? Jeżeli chcesz zaprosić Famę, napisz do nas na adres: mojafama@gmail.com. Podaj adres i typ miejsca: czy jest to ulica, brama, podwórko, park, kawiarnia, sklep. Pamiętaj, tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Chcesz zaprosić Famę do swojego sklepu, kawiarni lub mieszkania? Świetnie! Na propozycje czekamy do 15 lipca. W przypadku dużej ilości zgłoszeń z nadesłanych maili wybierzemy te miejsca, w których będziemy realizować festiwalowe wydarzenia. Więc jak? Jesteśmy umówieni?

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.