Strona główna / Lokalne / Chcą ocalić od zapomnienia. Szukają najstarszych mieszkańców

Chcą ocalić od zapomnienia. Szukają najstarszych mieszkańców

Projekt „Archipelag pamięci” zakłada stworzenie interaktywnej gry planszowej pozwalającej poznać historię społeczną regionu wysp Wolin, Uznam i Karsibór z okresu lat 1945-1955. Gra zostanie oparta o historie z życia regionu zapamiętane przez jego mieszkańców. Zarówno gra, jak i zebrane historie, znajdą się na przygotowanej w tym celu stronie internetowej.

Naszym celem jest stworzenie nowoczesnej formy wsparcia lokalnej pamięci społecznej. Chcemy, by młodzi ludzie zamieszkujący tę część naszego kraju poczuli większą więź z regionem zamieszkania oraz poznali procesy społeczne, które towarzyszyły przyłączaniu tych ziem do Polski po 1945 r.  Mamy nadzieję, że projekt pozwoli również silniej umocować ten zakątek Polski we współczesnej świadomości i historycznej pamięci Polaków – tłumaczy Piotr Oleksy z Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych.

W kręgu zainteresowania są przede wszystkim historie konkretnych osób i miejsc, pozornie nie znaczących z perspektywy „wielkiej historii”, pozwalające jednak poczuć atmosferę i nastroje społeczne tamtych czasów.

Tytuł projektu nawiązuje zarówno do charakterystyki geograficznej regionu, jak i sposobu ujęcia tematu pamięci społecznej.

– Zbierane przez nas historie traktujemy jednostkowo i indywidualnie, tak jak indywidualna jest pamięć naszych rozmówców. Każda z nich jest odrębną opowieścią, odrębną „wyspą”. Zebrane wspólnie tworzą jednak całość, którą jest właśnie „Archipelag pamięci” – zdradza szczegóły projektu Piotr Oleksy.

Projekt jest realizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Jeśli zamieszkałeś/aś w Świnoujściu w latach 1945-1956 i chciałbyś opowiedzieć historię swojego życia zadzwoń 797-184-826.

Zobacz również

Próbna ewakuacja na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego

W dniu 23 listopada 2022 r. na terenie Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu …

6 komentarzy

  1. Moja mama mieszka w Świnoujściu od 1951r. Dużo pamięta gdzie co było, jak wyglądało. Ciekawe rzeczy niekiedy opowiada.

  2. ulapiotr@onet.pl

    Pamiętam świnie chodzące po ulicach ,bunkry do których chodzili moi koledzy ze szkoły ,rozbirali niewypały i gineli pmiętam niskie domkii dużo innychżeczy

  3. Aby projekt miał jakiekolwiek znaczenie trzeba michaline od władzy oderwać bo ta kobieta właśnie niszczy wszystko co ten projekt chciałby zachować.

  4. SUPER POMYSŁ. PAMIĘTAM TAKIE PLAC WOLNOŚCI BAR NEPTUN SKLEP Z MATERIAŁAMI GARMAZERKA.FAJNIE TAK POPATRZEĆ I WRACAJĄ WSPOMNIENIA Z DZIECIŃSTWA..

  5. pomysł wspaniały popieram

  6. Zacna inicjatywa, ale co tutaj finansować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.