Strona główna / Lokalne / Profilaktyka policjantów. Jak się ustrzec przed wakacyjnymi zagrożeniami

Profilaktyka policjantów. Jak się ustrzec przed wakacyjnymi zagrożeniami

Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu wspólnie z przedstawicielką Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz niemieckim urzędem CJD Gesundheitliche Pravention z Insel Usedom-Zinnowitz zajmującej się profilaktyką i promocją zdrowia zorganizowali w czwartek na świnoujskiej promenadzie stoisko edukacyjne. Wiedzę profilaktyczną obejmującą zagrożenia związane z narkotykami, dopalaczami, alkoholem i papierosami, chorobami typu HIV/AIDS, ale również bezpieczeństwem nad wodą czy zagrożeniami ze strony oszustów, mogli poszerzyć dzieci, młodzież oraz seniorzy.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu już od lat ściśle współpracują ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz niemieckim urzędem Gesundheitliche Pravention z Zinnowitz i organizują w okresie wakacji wspólne działania profilaktyczno-edukacyjne. Z racji obecności na promenadzie w pobliżu plaży dużej ilości przechodniów zorganizowano właśnie w tym miejscu stoisko profilaktyczne. Każda z zaangażowaych instytucji miała możliwość zaprezentowania i rozdawania ulotek i gadżetów promujących bezpieczeństwo. Oprócz rozdawania profilaktycznych materiałów, podmioty uczestniczące w działaniach podejmowali rozmowy i dyskusje z odwiedzających stoisko. Pomimo iż ich rozpiętość wiekowa była bardzo zróżnicowana – od maluchów do seniorów – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dzieci i młodzież dowiedziały się od policjantki, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w jaki sposób unikać zagrożeń – w momencie, kiedy zaczepia je ktoś obcy, jak zabezpieczyć swoje mienie, aby nie stać się ofiarą kradzieży, jak dbać o mienie w miejscu wypoczynku i jakie konsekwencje prawne ponosi młody człowiek w przypadku niewłaściwego zachowania. Spotkanie z młodymi osobami wypoczywającymi w Świnoujściu było również okazją do promowania bezpiecznego wypoczynku nad wodą, tak aby uniknąć zagrożeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa na kąpieliskach. Młodsi dowiedzieli się, że wchodząc do wody muszą o tym fakcie powiedzieć komuś dorosłemu, że na plaży ratownik jest osobą, której poleceń należy słuchać, starsi oraz dorośli  zaś zostali ostrzeżeni, że wchodzenie do wody w miejscach do tego nie wyznaczonych oraz pod wpływem alkoholu może być tragiczne w skutkach.

Dzieci w trakcie spotkania otrzymały opaski na rękę, służące do szybkiego kontaktu z opiekunem w przypadku zagubienia się na plaży, tatuaże oraz gumowe koła ratunkowe z hasłem: „Ogrom radości to pływanie z zachowaniem ostrożności”.

Policjantka poruszała także temat handlu ludźmi- zagrożeniem, na które szczególnie w sezonie letnim narażona jest młodzież podejmująca dorywczą pracę. Ponadto wspólnie z przedstawicielką Sanepidu uświadamiano starszą młodzież o tym, jak szkodliwe dla zdrowia i życia może być zażywanie nowych środków odurzających, tzw. dopalaczy. Bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Apelowano, szczególnie do młodych ludzi, aby nie kupowali substancji niewiadomego pochodzenia oraz do dorosłych, aby zwracali szczególną uwagę czy opisane efekty zachowania po dopalaczach nie występują u ich dzieci. Podobnie, jak znaleziony w mieszkaniu, czy ubraniu dziecka susz roślinny, może to być sygnałem, że dziecko zażywa narkotyki. Wtedy, aby zapobiec najgorszemu, konieczna jest właściwa i szybka reakcja. Dodatkowo informowano o zagrożeniach związanych z zarażeniem się chorobami typu hiv/aids, gdyż w sezonie letnim wzrasta liczba osób zarażonych.

Powyższe informacje przekazywali również przedstawiciele CJD Gesundheitliche Pravention obywatelom Niemiec w różnym wieku.

Policjantka wykorzystała rownież czwartkowe spotkanie do promowania bezpieczeństwa wśród licznie odwiedzających stoisko seniorów. Ostrzegała ich przed niebezpieczeństwami ze strony oszustów działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na inkasenta” czy „na hakera”. Przestrzegała seniorów przed niemającymi skrupułów oszustami, których celem jest popełnienie przestępstwa na szkodę osób w podeszłym wieku. Apelowała o rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, przypominając, że we wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją; każdy przypadek oszustwa czy nawet jego próby powinien zostać zgłoszony, gdyż umożliwia to skuteczniejszą walkę z przestępcami. Funkcjonariuszka uczulała także młodszych odbiorców, aby rozmawiali ze swoimi, często mieszkającymi samotnie, rodzicami czy dziadkami i informowali o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Podmioty uczestniczące w opisywanych działaniach będą nadal współpracować i organizować kolejne spotkania mające na celu promowanie bezpieczeństwa wśród wszystkich grup wiekowych.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska

 

Zobacz również

Nowi strażacy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu

25 listopada 2022 roku w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu odbyło się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.