Strona główna / Lokalne / 70-latka dostała karę, bo jechała na gapę. Czy słusznie?

70-latka dostała karę, bo jechała na gapę. Czy słusznie?

Pewna 70-letnia kobieta jechała autobusem po Świnoujściu. Nie kupiła biletu, bo sądziła, że po skończeniu 70. roku życia pasażerowie mają bezpłatne przejazdy. Gdy do autobusu weszli kontrolerzy, pokazała paszport w którym była data urodzenia jednoznacznie wskazująca, że nie musi kupować biletu. Wtedy pojawiły się problemy starszej pani, bo paszport okazał się… szwedzki.

Kontrolerzy nałożyli na kobietę karę, bo jak tłumaczyli, za bilet nie muszą płacić pasażerowie, którzy ukończyli 70 rok życia, ale tylko tacy, którzy legitymują się dokumentami wydanymi przez Polskę. Starsza pani upierała się, że nie mają racji. Na miejsce wezwano policję. Razem z kobietą pojechano do jej domu w Świnoujściu, aby sprawdzić czy ma polskie dokumenty. Okazało się, że jedynym jakim dysponuje to legitymacja rencisty, lecz dokument nie miał zdjęcia.

Pani Sara udała się ze skargą do siedziby Komunikacji Autobusowej. Prezes tłumaczył kobiecie, że obowiązuje regulamin uchwalony przez radnych, a według niego faktycznie w tym przypadku darmowy przejazd nie przysługiwał. Prezes jednak zlitował się nad pasażerką i mandat anulował. A kwotą obarczył kontrolera jako kara za „brak profesjonalizmu”.

Jak się okazuje, 70-latka nie była uprawniona do bezpłatnego przejazdu, bo okazała dokument tożsamości wydany przez inny kraj niż Polska. Miała jednak 3 dni na dostarczenie do siedziby spółki polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Tego jednak nie zrobiła. Decyzja prezesa Komunikacji Autobusowej o anulowaniu mandatu była niezgodna z przepisami. Anulowanie mandatu mogło wywołać  wrażenie braku zasadności jego nałożenia.

Kobieta poskarżyła się na działanie Komunikacji Autobusowej. Jej skarga będzie rozpatrywana na najbliższej sesji rady.

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

8 komentarzy

 1. W WIELU KRAJACH EUROPY JEZDZI SIE ZA DARMO PO 65 ROKU ŻYCI I NAWET DO MUZEUM WPUSZCZAJA ZE ZNIŻKA TYLKO U NAS NACHAPAĆ SIE I NIE DAĆ POŻYĆ

 2. Proponuje zrobic dokladnie to samo w innym kraju EU i zobaczycie jak to wyglada.
  Aptekarz 100% masz racji.
  Pani byla polka na stare lata do Szwecji -to taki czesty krajobraz Naszego miasta ….
  O do wspomnianej oplaty klimatycznej bardzo dobrze ,ze niemcy ja pobieraja i czas na zmiany u Nas – nie po 24 h od przyjazdu i tylko przez hotele czy wynajmujacych -normalnie na wejsciu przed przeprawa automacik .
  Moze gdyby miasto inaczej prezentowalo koszta miasta to radni szybciej mogliby uchwalic taka uchwale.
  Prezes KA do zwolnienia za trwonienie kasy! A kontroler w takiej kwestii powinien za 2,6 zl sprzedac bilet i dac spokoj.
  Absolutnie nie przepraszac.

 3. Kiedys dostałam mandat bo nie zdążyłam skasować biletu gdyż tak szybko mnie zaatakowano. Kierowcy, kontrolerzy w Świnoujsciu pozostawiają wiele życzenia. To starsza Pani…. bez przesady nie wiedziala.

 4. Jeśli miała 70 lat to jaka różnica czy miała polski dokument ze zdjęciem czy nie? Kiedy w końcu w Polsce zacznie obowiązywać zdrowy rozsądek a nie biurokracja ? A kontroler-nielogiczny nacjonalista który narobił tej Pani tyle kłopotów nadaje się do zwolnienia w trybie natychmiastowym! Wstyd żyć w takim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.