poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA i FILM] Widowisko batalistyczne Operacja „Nie Do Pomyślenia”

[ZDJĘCIA i FILM] Widowisko batalistyczne Operacja „Nie Do Pomyślenia”

Mieszkańcy i turyści byli w sobotę świadkami wielkiego widowiska! Ponad setka żołnierzy wzięła udział w widowisku batalistycznym przedstawiającym tajną operację Churchilla, w której miało dojść do starcia pomiędzy ZSRR a USA. Na polu bitwy pojawiły się dwa czołgi – radziecki T-34 oraz amerykański Sherman, okręty desantowe Marynarki Wojennej, potężne armaty przeciwpancerne, spadochroniarze, a nawet oddział szturmowy uzbrojony w miotacze ognia.

Widowisko zachwyciło obserwatorów, którzy podczas tegorocznych Dni Twierdzy pojawili jeszcze tłumniej niż przed rokiem, gdy na plażę wjechała husaria.

– Przyjechaliśmy specjalnie z Wolina. Zabraliśmy znajomych i postanowiliśmy przyjechać do Świnoujścia. Było naprawdę ładnie. Naszemu 7-letniemu synkowi najbardziej podobali się spadochroniarze, dosyć dobrze zniósł także wybuchy – mówi pan Michał Karwowski. – O imprezie dowiedzieliśmy się z Radia Szczecin – dodaje. – Za rok tez do was przyjedziemy – zapowiada.

1 (Copy)Tuż po zakończonej bitwie można było wejść na plac na którym kilka chwil wcześniej toczyła się walka o wyzwolenie Polski. Widzowie chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami grających żołnierzy USA, ZSSR i polskich.

III wojna Churchila

Operacja „Unthinkable” (pol. „Nie do pomyślenia”) to plan stworzony w kwietniu 1945 roku na polecenie Winstona Churchilla, którego celem było wyzwolenie krajów Europy Środkowej, w tym Polski, spod okupacji sowieckiej. Atak na Armię Czerwoną miały przeprowadzić siły amerykańskie, brytyjskie i polskie (PSZ). Pierwotnie operację planowano na 1 lipca 1945 roku, następnie plan ataku rozważano w sierpniu 1946 roku. Jak się okazało, realizacja operacja wyzwolenia Europy Środkowej spod panowania Związku Sowieckiego była nierealna. Siły anglo-amerykańskie były słabe, a co najważniejsze zabrakło zdecydowanej woli politycznej w tej sprawie. Nad Europą na przeszło 40 lat zawisła żelazna kurtyna, oddzielając Polskę od wolnego świata i pozostawiając ją w strefie wpływów czerwonego imperium.

Podziemie niepodległościowe

Bitwa010 (Copy)W kraju wielu Polaków nie godziło się na władzę komunistów przywiezioną na sowieckich czołgach. Wielu żołnierzy podziemia nie złożyło broni, kierując ją przeciw nowemu, czerwonemu okupantowi. Zaczęły powstawać nowe oddziały antykomunistycznej partyzantki. Wszyscy oni liczyli na wyzwolenie Polski dzięki III wojnie światowej, którą miała rozpocząć właśnie operacja „Unthinkable”. To ta myśl podtrzymywała na duchu „Wyklętych” walczących w lasach, będących bez szans na samodzielne zwycięstwo.

Widowisko „Operacja nie do pomyślenia” jest próbą przedstawienia spełnienia marzeń podziemia niepodległościowego i wszystkich Polaków którzy pragnęli wolnej i suwerennej ojczyzny. Widowisko przedstawiające desant Amerykanów, Brytyjczyków i Polaków na plażę w Świnoujściu, który nigdy się nie odbył. Marzenia te spełniły się dopiero po 45 latach. Polska odzyskała wolność , na szczęście bez krwawej wojny.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

5 komentarzy

 1. Panie redaktorze naczelny portalu Świnoujskie Info !
  Czy pan rzeczywiście nie zna historii, czy pana poniosło myślenie życzeniowe ?
  Nasi rzekomi alianci ( USA i Wielka Brytania ) byli zdecydowanymi przeciwnikami
  przyznania Polsce tzw. Ziem Zachodnich.
  Plam Marschalla zakładał zwrot zjednoczonym Niemcom Świnoujścia, Szczecina, Zielonej Góry i Wrocławia oraz połowę Górnego Śląska.
  Proszę zapytać swoich kolegów „rekonstruktorów” czy wiedzą , że ta 100 tys armia niemiecka „rehabilitująca” się rzekomo podczas nowego ATAKU na Polskę, miała właśnie za zadanie ODBIĆ swoje ziemie ?
  Wyjaśniono to ogłupionej publiczności na plaży ?
  Czy chodziło jedynie o zrobienie Polakom kolejnej wody z mózgu.
  Tak jak już napisałem : to ten „pobity” na świnoujskiej plaży Rusek zagwarantował Polakom polskie Świnoujście.
  Trochę opamiętania by się przydało.

 2. Bałtyk ma dno...

  A gdzie Darth Vader i Chewbacca ?

 3. … a ja gość wjechał zwodować skuter wodny, to wszyscy o mało się nie pos____ali.

 4. wspaniałe widowsko

 5. Kto zapłaci mandat za spalenie bunkra ze styropianu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.