poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Zamiast 40 mln złotych tylko 20? GAZ System prosi o zmniejszenie podatków

Zamiast 40 mln złotych tylko 20? GAZ System prosi o zmniejszenie podatków

Spółka zarządzająca terminalem LNG zwróciła się do władz miasta z prośbą o obniżenie podatku od nieruchomości o 50 proc. Jak tłumaczy w uzasadnieniu, obniżenie zobowiązań podatkowych pozwoli na kolejne inwestycje w terminalu, a co za tym idzie – zwiększenie jego konkurencyjności w Europie. Spółka chce płacić niższą stawkę przez najbliższe 5 lat – do 2022 roku.

Poprosiliśmy rzecznika prasowego GAZ Systemu o szczegółową argumentację powodów dla których spółka miałaby płacić niższe podatki. Do chwili publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Przypomnijmy, że miasto godząc się na lokalizację terminalu w Świnoujściu liczyło na podatki płynące z gazoportu. Środki miały pokryć planowane inwestycje w mieście. Wśród nich budowę mieszkań komunalnych, czy budowę stałej przeprawy.

 

Zobacz również

Meteorolog IMGW: Święta raczej po wodzie

Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z …

9 komentarzy

 1. Gazoport w Świnoujściu nigdy nie będzie konkurencyjny.
  Jego powstanie to decyzja czysto polityczna , a nie ekonomiczna.
  Zanim UTAJNIONO cenę katarskiego gazu można było przeczytać w polskich mediach, że kupiono go po cenie przewyższającej 600 $ za 1000m3.

 2. No i mi się wszystko nareszcie zgadza 🙁 od jakiegoś czasu twierdziłem, że tak się sprawa podatku od nieruchomości za terminal zakończy.
  Zgodnie z podpisanym w kwietniu br. aneksem – „miasto” z własnych środków budżetowych ma sfinansować 15% wartości budowy stałej przeprawy (dołożyć się do budowy drogi krajowej!! ) czyli około 110 do 120 mln złotych w ciągu 5 lat to daje mniej więcej tyle ile chce zapłacić Gaz system za podatek od nieruchomości w tych latach a po tym czasie ? właśnie może jakaś spec ustawa (już takie były) i zwolnienie z podatku całkowite, i tyle będzie z tego terminalu dla miasta. Szkoda tych pieniędzy, ale ktoś inny powie mamy za to tunel i to będzie jakieś „Pyrrusowe zwycięstwo”.

 3. Jeszcze trochę i zabiorą wszystko na komisje Antonio najaranego

 4. oj czyzby potrzebowali na smolensk, apele smolenskie i pochodne miedzy innymi tego badziewia…

 5. Tak samo jak molo mieli budować, lecz się okazało że nie mają pieniędzy. Miasto też zostało tam oszukane ponieważ obiecywali budowę mola

 6. ,,Jak tłumaczy w uzasadnieniu, obniżenie zobowiązań podatkowych pozwoli na kolejne inwestycje w terminalu, a co za tym idzie – zwiększenie jego konkurencyjności w Europie. Spółka chce płacić niższą stawkę przez najbliższe 5 lat – do 2022 roku”. A bissnes plan to szejk w turbanie opracował, czy wysokiej klasy specjaliści???
  Niech gazoport i przyszły terminal kontenerowy wy…,,,,dala do Trójmiasta, Obiecani cacanki a głupiemu….. Miasto się połasiło na jeden terminal niech i się łasi i na drugi ii bedzie taka sama śpiewka

 7. Kiedyś był taki artykuł na temat spec ustawy o obiektach strategicznych np. takich jak gazoport w Świnoujściu. Jego uchwalenie może spowodować , że taki obiekt jak włąsnie gazoport zostanie zwolniony z wszelkich opłat i podatków lokalnych. Artykuł był może ze dwa dni i ślad po nim zaniknął.
  Czy te manewry i działanie spółki idą w tym kierunku …………….. jak się miasto nie zgodzi to i tak będzie jak ma być …………….. a teraz chodzi aby te zwolnienia wyszły ze strony miasta . Przecież ” zgoda” na tą lokalizację była podjęta właśnie dla podatku i wpływach do budżetu ………….. chyba że od samego początku inwestycji założenie było inne. Miasto też ma plany.

  • Komitet centralny pzpis przeciez za cos musi zbudowac pseudo tunel.
   Szanuje Prezydenta Zmurkiewicza ale dziwie sie ,ze daje sie wyrolowac jak maly Kazio .
   Tunelik za anulacje podateczkow..

  • Zgadzam się że prezydent Żmurkiewicz dał się ograć jak mały Jasio. Ale tak to jest jak się idzie na dziwne układy polityczne z PIS a nie walczy o interesy miasta. Nie rozumiem tego co on robi, pas graniczny chce oddac Niemcom, plażę na Warszowie może Chińczykom a dzielnicę nadmorską oddał zamiejscowym biznesmenom. Mieszkańcy harują za najniższą krajową i jeszcze mają się z tego wszystkiego cieszyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.