poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / Konsultacje społeczne: Przyjdz, posłuchaj, podyskutuj, zaproponuj

Konsultacje społeczne: Przyjdz, posłuchaj, podyskutuj, zaproponuj

– Zapraszamy mieszkańców oraz przedstawicieli świnoujskich instytucji do wzięcia udziału w otwartym zebraniu dotyczącym zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania na terenie Miasta Świnoujście – informuje Robert Karelus, rzecznik Prezydenta Miasta.

Spotkanie odbędzie się w sali numer 1 Urzędu Miasta Świnoujście, w piątek,16 września o godzinie 17.00.

-Zależy nam na zebraniu merytorycznych opinii mieszkańców miasta w sprawie zasad funkcjonowania SPP w mieście –dodaje Robert Karelus – Wielu mieszkańców ma w tej sprawie swoje przemyślenia i pomysły, co widać chociażby po ilości imiennych wniosków, które wpłynęły do urzędu.

Zasady oraz proponowane zmiany dotyczące SPP w mieście zaprezentuje Naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta Rafał Łysiak. Spotkanie z mieszkańcami jest jedną z form konsultacji społecznych prowadzonych w tej sprawie. Wcześniej zainteresowani tematem mogli wziąć udział w sondzie lub złożyć imienne wnioski, opinie i uwagi co do projektu uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Gminy Miasto Świnoujście.

Do proponowanych zmian należy między innymi lokalizacja SPP w centrum miasta. Wprowadzenie strefy wymusi rotację parkujących pojazdów, a tym samym zagwarantuje większej ilości zmotoryzowanych zaparkowanie w centrum. W praktyce oznacza to łatwiejsze znalezienie miejsca w bezpośredniej bliskości takich obiektów jak banki, ciągi handlowe, apteki i inne.

Uchwała zakłada, aby mieszkańcy strefy płacili tylko 50 złotych rocznie za kartę abonamentową, uprawniającą do parkowania przy ulicy, przy której zamieszkują; tylko 5 złotych za taką roczną kartę płaciliby posiadacze aut elektrycznych i hybrydowych.

Osobną grupę stanowią kierowcy, którzy zmuszeni są do zaparkowania w centrum, ale na krótki okres, na przykład, aby kupić leki w aptece, wybrać pieniądze z bankomatu, czy zrobienie krótkich zakupów. Pierwsze pól godziny postoju byłoby bezpłatne, za pierwszą godzinę postoju proponowana opłata wynosiłaby 2 złote, za drugą 2,20, za trzecią 2,40, a za czwartą i każdą kolejną 2 złote. To stawki niższe, od tych, które obowiązują już od kilku lat w Strefie Płatnego Parkowania w dzielnicy nadmorskiej. Według projektu, strefa w centrum obowiązywałaby od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00, a w dzielnicy nadmorskiej od 8.00 do 20.00. W obu strefach w soboty, niedziele i dni świąteczne parkowanie byłoby darmowe.

Zerowa stawka opłat, czyli mówiąc inaczej, darmowy postój w Strefie Płatnego Parkowania, mieliby kierowcy niepełnosprawni. Podobnie, jak obecnie parkując na tzw. kopertach, czyli w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, kierowca pozostawiając auto w strefie wkładałby za szybę kartę parkingową samochodu, która informowałaby kontrolerów, że pojazd należy do osoby niepełnosprawnej. Biletów parkingowych nie musieliby kupować również opiekunowie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które mieszkają w Strefie Płatnego Parkowania.

W projekcie uchwały proponuje się również wprowadzenie całorocznej SPP w dzielnicy nadmorskiej. Byłaby ona poszerzona o część ulicy Sienkiewicza, odcinek od ulicy Małachowskiego do ulicy Prusa.

Pełny tekst projektu Uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Gminy Miasto Świnoujście jest dostępny pod linkiem: http://www.swinoujscie.pl/pl/news/content/10543

Propozycja ulic, które weszłyby
do Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta:

– ulica Chrobrego od Armii Krajowej do Piastowskiej

– ulica Piastowska od Chrobrego do Dąbrowskiego

– ulica Boh. Września od Chrobrego do Monte Cassino

– ulica Monte Cassino od Armii Krajowej do Piastowskiej

– ulica Armii Krajowej

– Plac Rybaka

– Plac Słowiański

– Plac Wolności

– Plac Kościelny

– ulica Dąbrowskiego

– ulica Bema

– ulica Zaułek Kościelny

– ulica Staszica od Konstytucji 3 Maja do Rybaki

– ulica Rybaki od Staszica do Wybrzeża Władysława IV

– ulica Marynarzy

– ulica Grunwaldzka od Rybaki do Marynarzy

– ulica Wybrzeże Władysława IV od Rybaki do Chrobrego

350 tysięcy złotych – to szacowane roczne dochody do budżetu miasta ze Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta. Pieniądze te byłyby wydawane na remonty ulic i chodników oraz budowę kolejnych miejsc parkingowych.

Obecnie mamy w mieście ponad 5300 miejsca parkingowe. W samym śródmieściu (ograniczonym ulicami Jana z Kolna, Piastowska, Dąbrowskiego, Staszica, Rybaki i Wybrzeże Władysława IV) – 857.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.