Strona główna / Lokalne / Miejscy strażnicy podsumowali sezon

Miejscy strażnicy podsumowali sezon

800 złotych to najwyższy mandat, jakim podczas minionych wakacji straż miejska ukarała jedną osobę. – To był obywatel Niemiec , kierowca – wyjaśniają funkcjonariusze. – A mandat był tak wysoki, ponieważ dotyczył kilku wykroczeń, których mężczyzna dopuścił się w jednym czasie.

Miejski strażnicy podsumowali sezon letni. W okresie od maja do końca sierpnia 2016 r., wystawili 686 mandatów na kwotę 74540 złotych, a 242 osoby zostały pouczone. Wszczęto także 252 postępowania wyjaśniające z kodeksu wykroczeń.

– W przypadku obywateli Niemiec, czy innych krajów poza Polską, wystawiamy mandaty gotówkowe – wyjaśnia Mirosław Karliński, Komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Tylko wówczas bowiem mamy pewność, co do ściągnięcia należności. Stanowią już one już bez mała 40 procent ogólnej liczby nałożonych przez straż miejską w tym roku.

We wspomnianym okresie strażnicy interweniowali w sumie 1329 razy. To o 57 procent więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ten wzrost spowodowany był wyjątkowo dużą ilością pojazdów na ulicach naszego miasta. Najczęściej interwencje dotyczyły nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów i spraw porządkowych.

Odholowali w sumie 37 pojazdów, w tym 31z Art. 130a PRD (parkowanie w miejscach zabronionych i niebezpiecznych) i 6 z Art. 50a PRD czyli pojazdów nieużywanych – wraków.

Co optymistyczne – zdecydowanie zmniejszyła się liczba bezdomnych i żebrzących w naszym mieście. W wyniku działań, także funkcjonariuszy Straży Miejskiej, w ciągu ostatnich miesięcy Świnoujście opuściło 11 takich osób. Aktualnie na terenie miasta przebywa 7 osób bezdomnych spoza Świnoujścia, w tym 4 mężczyzn i 3 kobiety.

– Te, które wyjechały nie chciały skorzystać z pomocy naszego schroniska dla osób bezdomnych. Wybrały wyjazd z naszego miasta i powrót do miejsc, skąd pochodzą – mówi Mirosław Karliński i dodaje: – To widoczne efekty trwającej cały czas akcji przeciwdziałania żebractwu.

Efekty przyniosło również stałe monitorowanie nielegalnego handlu. W tym sezonie za ten proceder tylko 12 osób ukarano mandatem, w dwóch przypadkach sprawy skierowano do sądu. Najczęściej nielegalnie handlowano na promenadzie i w jej okolicach.

Kolejny rok Straż Miejska w Świnoujściu , wraz z innymi służbami ,monitoruje niebezpieczne miejsca w ramach ogólnopolskiej akcji BEZPIECZNE WAKACJE 2016. Tym razem, na terenie miasta, nie odnotowano żadnych niebezpiecznych incydentów z tym związanych.

Straż miejska uczestniczyła także w jedenastu przypadkach ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Przeprowadziła 36 interwencji w sytuacjach zagrożenia zdrowia zwierząt.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

Jeden komentarz

  1. Wychodzi około 5 mandatów dziennie, a ile rocznie kosztuje miasto utrzymanie straży miejskiej? i czy portal mógłby dotrzeć do statystyk Policji i porównać? Skuteczność wydaje mi się mała, bo wystarczy wyjść na godzinny spacer i znajdzie się więcej….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.