poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / [FILM] Złapano gang złodziei, którzy ukradli z banku 200 tys. złotych

[FILM] Złapano gang złodziei, którzy ukradli z banku 200 tys. złotych

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę oszustów działających metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Przestępcy działając na terenie całej Polski wyłudzili ponad półtora miliona złotych zarówno od firm jak i od osób starszych. Odpowiadają za kradzież 200 tys. złotych z banku w Świnoujściu. Wśród zatrzymanych jest 25-letni przywódca grupy, który organizował ten przestępczy proceder. Zatrzymani usłyszeli łącznie 37 zarzutów, wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci z Gdańska od kilku miesięcy zajmowali się wyjaśnianiem spraw wyłudzeń pieniędzy do jakich dochodziło na terenie Pomorza. Jeszcze w maju br. zatrzymali dwóch mężczyzn  podejrzanych o dokonanie tych przestępstw. Sprawcy posługując się podrobionymi odznakami policyjnymi wprowadzali w błąd pokrzywdzonych informując, iż prowadzone jest postępowanie karne i podając się za funkcjonariuszy Policji wyłudzali pieniądze.

34369aPracując nad tymi sprawami funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przejęli kilkanaście tego typu postępowań z różnych jednostek policji w kraju i dotarli do osób, które podszywając się pod policjantów dokonywały oszustw. Pod koniec września br. w wyniku szeroko zakrojonej akcji policjanci wydziału kryminalnego gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali w Szczecinie dwie kolejne osoby. Mężczyźni zostali zatrzymani na ulicy podczas przekazywania pieniędzy pochodzących z oszustwa dokonanego dzień wcześniej w Krakowie. Jeden z zatrzymanych to przywódca grupy, 25-latek. W ich mieszkaniach policjanci znaleźli podrobione odznaki policyjne, zabezpieczono także ponad 26 tys. zł.

Realizując dalej tę sprawę, na południu Polski, policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby. To kobieta i mężczyzna, którzy uczestniczyli w przestępczym procederze i byli tzw. „kurierami”. Na podstawie dotychczasowych dowodów kryminalni dotarli do kolejnego podejrzewanego w tej sprawie i w tym tygodniu, także na południu kraju, zatrzymali 18-latka.

Wszystkie zatrzymane w tej sprawie osoby działały w ramach tej samej grupy przestępczej. Zostały przewiezione do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i usłyszały zarzuty.

Siedmiu podejrzanym przedstawiono łącznie 37 zarzutów popełnienia przestępstw oszustwa i posługiwania się podrobionymi legitymacjami policyjnymi na szkodę osób fizycznych oraz firm. Sprawcy działali na  terenie  różnych miast Polski i spowodowali straty w wysokości ponad półtora mln zł . Zatrzymani są  podejrzani m.in. o wyłudzenie prawie miliona złotych od pracowników kantoru i niemal 300 tys. zł z banku oraz oszustwa na szkodę osób starszych zarówno z Pomorza, jak i innych regionów kraju.

Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego sąd na wniosek policji i prokuratury zastosował wobec wszystkich siedmiu podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Ta realizacja, to efekt współpracy policjantów wydziału kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego i techniki operacyjnej gdańskiej komendy wojewódzkiej z funkcjonariuszami z komend wojewódzkich z Opola, Szczecina i Wrocławia.

Za oszustwo znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Jeden komentarz

  1. wiec 37 zarzutów po co najmie 2 lata za każde wiec maja 74 lata odsiadki he tak powinni karać cwaniaczków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.