Strona główna / Lokalne / [FILM] Złapano gang złodziei, którzy ukradli z banku 200 tys. złotych

[FILM] Złapano gang złodziei, którzy ukradli z banku 200 tys. złotych

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę oszustów działających metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Przestępcy działając na terenie całej Polski wyłudzili ponad półtora miliona złotych zarówno od firm jak i od osób starszych. Odpowiadają za kradzież 200 tys. złotych z banku w Świnoujściu. Wśród zatrzymanych jest 25-letni przywódca grupy, który organizował ten przestępczy proceder. Zatrzymani usłyszeli łącznie 37 zarzutów, wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci z Gdańska od kilku miesięcy zajmowali się wyjaśnianiem spraw wyłudzeń pieniędzy do jakich dochodziło na terenie Pomorza. Jeszcze w maju br. zatrzymali dwóch mężczyzn  podejrzanych o dokonanie tych przestępstw. Sprawcy posługując się podrobionymi odznakami policyjnymi wprowadzali w błąd pokrzywdzonych informując, iż prowadzone jest postępowanie karne i podając się za funkcjonariuszy Policji wyłudzali pieniądze.

34369aPracując nad tymi sprawami funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przejęli kilkanaście tego typu postępowań z różnych jednostek policji w kraju i dotarli do osób, które podszywając się pod policjantów dokonywały oszustw. Pod koniec września br. w wyniku szeroko zakrojonej akcji policjanci wydziału kryminalnego gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali w Szczecinie dwie kolejne osoby. Mężczyźni zostali zatrzymani na ulicy podczas przekazywania pieniędzy pochodzących z oszustwa dokonanego dzień wcześniej w Krakowie. Jeden z zatrzymanych to przywódca grupy, 25-latek. W ich mieszkaniach policjanci znaleźli podrobione odznaki policyjne, zabezpieczono także ponad 26 tys. zł.

Realizując dalej tę sprawę, na południu Polski, policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby. To kobieta i mężczyzna, którzy uczestniczyli w przestępczym procederze i byli tzw. „kurierami”. Na podstawie dotychczasowych dowodów kryminalni dotarli do kolejnego podejrzewanego w tej sprawie i w tym tygodniu, także na południu kraju, zatrzymali 18-latka.

Wszystkie zatrzymane w tej sprawie osoby działały w ramach tej samej grupy przestępczej. Zostały przewiezione do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i usłyszały zarzuty.

Siedmiu podejrzanym przedstawiono łącznie 37 zarzutów popełnienia przestępstw oszustwa i posługiwania się podrobionymi legitymacjami policyjnymi na szkodę osób fizycznych oraz firm. Sprawcy działali na  terenie  różnych miast Polski i spowodowali straty w wysokości ponad półtora mln zł . Zatrzymani są  podejrzani m.in. o wyłudzenie prawie miliona złotych od pracowników kantoru i niemal 300 tys. zł z banku oraz oszustwa na szkodę osób starszych zarówno z Pomorza, jak i innych regionów kraju.

Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego sąd na wniosek policji i prokuratury zastosował wobec wszystkich siedmiu podejrzanych tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Ta realizacja, to efekt współpracy policjantów wydziału kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego i techniki operacyjnej gdańskiej komendy wojewódzkiej z funkcjonariuszami z komend wojewódzkich z Opola, Szczecina i Wrocławia.

Za oszustwo znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również

Tropikalny parkrun. Karolina i Robert najszybsi

Drugi po wznowieniu parkrun, oznaczony numerem #195, odbył się na ścieżkach Parku Zdrojowego w niemal …

Jeden komentarz

  1. wiec 37 zarzutów po co najmie 2 lata za każde wiec maja 74 lata odsiadki he tak powinni karać cwaniaczków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.