Strona główna / Lokalne / Komentarz Prezydenta: Warszów zmieni się nie do poznania

Komentarz Prezydenta: Warszów zmieni się nie do poznania

– Naturalnym dla mnie jest, że pieniądze, jakie od przyszłego roku miasto będzie otrzymywało od Polskiego LNG, będą dzielone na inwestycje po obu stronach Świnoujścia. A nie tylko – co bezpodstawnie niektórzy już mi zarzucają  – na rozwój lewobrzeża. Mówiąc prawobrzeże mam na myśli całość, czyli Przytór-Łunowo, Karsibór oraz oczywiście Warszów i Ognicę.

Będę spotykał się z mieszkańcami tych osiedli w tej sprawie. Chciałbym bezpośrednio od nich usłyszeć, co miasto może, co powinno dla nich zrobić, aby żyło im się lepiej, bezpieczniej.  To oni przecież są na co dzień na Warszowie, w Przytorze – Łunowie, czy Karsiborze, a tym samym najlepiej wiedzą, czego im brakuje.  Uważam, że warto byłoby, abyśmy wspólnie stworzyli listę priorytetów, czyli co w pierwszej kolejności jest najpilniejsze, a co może być zrealizowane za rok czy dwa.

Z dotychczasowych rozmów z mieszkańcami Warszowa, wiem na przykład, że niektórzy z nich chcieliby przebudowy centrum swojego Osiedla – skweru im doktora Władysława Borowskiego.  Tak, aby stał się miejscem wypoczynku, wizytówką Warszowa, a nie tylko – jak obecnie – miejscem, przez które się przechodzi, czy przejeżdża samochodem.

Na pewno dodatkowe środki na inwestycje, pozwolą na modernizację większej ilości ulic, chodników, budowę ścieżek rowerowych, czy nowych miejsc do rekreacji, wypoczynku i uprawiania sportu, a więc tego, co bezpośrednio wpłynie na poprawę codziennego życia mieszkańców prawobrzeża.  Na Warszowie jest już hala sportowa, są dwa nowe boiska, jest też  strefa rekreacyjna z małym amfiteatrem.  Ale słyszę głosy z Warszowa, że przydałoby się miejsce, gdzie matki z dziećmi, czy osoby starsze, mogłyby pospacerować, usiąść na ławce w otoczeniu zieleni.  Coś na wzór małego parku.

W planach inwestycyjnych Miasta jest  budowa infrastruktury turystycznej kąpieliska na Warszowie,  ścieżek rowerowych oraz budowę nowoczesnego  węzła przesiadkowego kolejowo – promowo – autobusowego przy  przeprawie promowej.  W planach jest także rozwój przystani żeglarskich na prawobrzeżu.

Na przyszły rok zaplanowaliśmy remont nawierzchni kilkunastu ulic na terenie wszystkich trzech osiedli Prawobrzeża.  Wśród nich są Białoruska, Wrzosowa, Jana Pawła II Fińska, Odrzańska, Mostowa, Sąsiedzka, Zalewowa. Wykonane zostaną  projekty  ulic Okólnej, Szmaragdowej,1.Maja, Łęgowej, Ogrodowej, Osadników Wojskowych, Promowej, Polnej, Szantowej.

Utwardzone zostaną ulice Sztormowa, Szmaragdowa, Łęgowa, Ogrodowa, Osadników Wojskowych, Polna, Promowa, Brzozowa, Szantowa. A to dopiero początek.

Janusz Żmurkiewicz

Prezydent Świnoujścia

Zobacz również

W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób …

4 komentarze

 1. No tak – Prawobrzeże zmieni się nie do poznania – za oknami gazoport, kontenery z pełną tablicą Mendelejewa – szczury i karaluchy egzotyczne przywiezione wraz z nimi. A no i te „kolorowe” tiry – blaszane trumny, które ostatnio zbierają swoje śmiertelne żniwo. Tak – kraina mlekiem i miodem płynącą. Tak – widać, że zaczęła się kampania wyborcza Pana Prezydenta.
  My już się nie damy oszukać!!!!

 2. Przedstawiciele Stowarzyszenia Prawobrzeża

  Miód na uszy mieszkańców Prawobrzeża.

  Jak nigdy dotąd, pan Prezydent ujawnił w wywiadzie do gazety „Kroniki Portowe”, swoją troskę o prawobrzeże Świnoujścia, która może przyprawić o zawrót głowy mieszkańców. Tylko….w którą bajkę mamy uwierzyć? Bo rodzą się wątpliwości?

  Proszę przeczytać. Skonfrontujemy wypowiedź Prezydenta z wywiadu do gazety z odpowiedzią udzieloną Stowarzyszeniu Prawobrzeża, z którego inicjatywy rozpoczęła się walka o utrzymanie terenów „Natura 2000” dla przyszłych pokoleń.

  1. Na pytanie o etap przygotowania prac budowy terminala kontenerowego na Warszowie i decyzjach podjętych przez władze miasta, przeczytaliśmy taką odpowiedź:

  „Inwestycja budowy terminala kontenerowego przygotowywana jest do realizacji przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Ze strony władz miasta nie zostały podjęte jeszcze żadne kroki w tej sprawie.”

  Natomiast reakcją Ratusza było usunięcie banerów i materiałów informujących o niezadowoleniu społecznym dotyczącym planów budowy tegoż terminala. Być może część tych materiałów była zamieszczona niezgodnie z prawem, jednakże ich treść nie była informacją prywatną, komercyjną, jak opisywana planowana inwestycja, a dotyczyła życiowych spraw mieszkańców, zwłaszcza osiedla Warszów, Karsibora, Ognicy i Przytoru.
  Czujemy się w naszym mieście jak obywatele gorszego gatunku pod rządami autokraty, który zapomniał, że wybrany został wolą mieszkańców i nie pamięta o służebnej roli wobec tych mieszkańców!

  2. Czytamy dalej w wywiadzie do gazety:

  „(…) pieniądze jakie od przyszłego roku miasto będzie dostawać??? od Polskiego LNG, będą
  Dzielone na inwestycje po obu stronach Świnoujścia (…) Będę spotykał się z mieszkańcami tych osiedli w tej sprawie. Chciałbym bezpośrednio od nich usłyszeć, co miasto może, co powinno dla nich zrobić, aby żyło im się lepiej, bezpieczniej (…)a tym samym najlepiej wiedzą, czego im brakuje.”
  I w tym miejscu można byłoby się rozczulić i wpadać w euforię – ach, ech.

  Na pytanie Stowarzyszenia o remont ulicy Jaracza ( bardzo zły stan) odpowiedź brzmi :” nie planuje się przeprowadzania konsultacji społecznych w tej sprawie.”
  To jak to zrozumieć? Pan Prezydent będzie, czy nie będzie spotykać się z mieszkańcami?
  A miało być tak dobrze, a wyszło jak zawsze. A tak na marginesie, ul. Norweska – ( planuje się jej remont), nie kończy się na ul. Jaracza, ale na ul. Modrzejewskiej.
  Warto znać plany swojego miasta!

  3.Na pytanie o remont drogi Ku Morzu dał pan Prezydent odpowiedź taką, że remont tej drogi leży w gestii LNG, które ponoć ogłosiło chyba „długoterminowy” przetarg na ten remont.
  Pan Prezydent dokładnie wie, jaką umowę spisywał z LNG. Nas mieszkańców nie obchodzą niuanse polityczne czy urzędnicze. Było jasno powiedziane ludowi – po zakończonej budowie Gazoportu otrzymacie wyremontowaną ulicę. A mamy? Mamy infrastrukturę z lat 60 – ych.

  4. Stowarzyszenie zapytało o termin rozpoczęcia i zakończenia budowy trasy rowerowej R10.
  Odpowiedź brzmi: ”Budowa drogi rowerowej na odcinku od ul. Ku Morzu do granicy z Międzyzdrojami przewidziana jest do realizacji w ramach zadania pn.”Budowa układu dróg rowerowych w celu umożliwienia dojazdu do węzła przesiadkowego przy ulicy Dworcowej/Barlickiego w Świnoujściu, w latach 2018-2019.

  Brzmi imponująco, tylko nijak to się ma do planów budowy portu kontenerowego!

  5. Pytanie Stowarzyszenia dotyczące sytuacji budowy obiektu WOPR z pełnym wyposażeniem na terenie prawobrzeżnej plaży, czytamy” Zgodnie z WSPO „Budowa infrastruktury turystycznej kąpieliska na Warszowie w ramach, której przewidziano m.in. budynek obsługi kąpieliska, planowana jest do realizacji w latach 2017-2018. Do tej pory przygotowana została dokumentacja projektowa. Warunkiem jej realizacji jest jednoznaczna decyzja co do lokalizacji terminala kontenerowego.

  I znowu, jak to się ma do troski o życie mieszkańców Prawobrzeża i turystów, tak licznie obecnych ostatnimi czasy. Pan Prezydent „rzuca miód na uszy” w wywiadzie do gazety, mieszkańcom – zagrożonych budową terminala kontenerowego (główny entuzjasta i zagorzały zwolennik budowy TK). Jednocześnie wierzy w naiwność tych, którzy wezmą słowa wywiadu za prawdę.

  Przedstawiciele Stowarzyszenia Prawobrzeża

  Teresa Matzko
  Bogusław Mazur
  Dariusz Kuc

 3. Jakoś do tej pory prezydent prawobrzeża nie widział, a teraz kiedy tak bardzo mu zależy na porcie kontenerowym to usiłuje przekupić mieszkańców? ale czym? przebudową skwerku na Warszowie? toż to żadna łaska i jak chciał to dawno mógł to zrobić. Przecież prezydentem jest od 14 lat!! Czy on naprawdę myśli że ludzie nie widzą dla kogo on robi te inwestycje dedykowane dwóm kumplom z GM? nie damy się na takie fałszywe gadki nabrać.

  • Ty sie nie dasz nabrać, ja się nie dam nabrać i jeszcze kilka innych osób a reszta? Ciemny lud kupi, do referendum zrobi jeden chodnik dla picu, po referendum będzie jak jest a nawet gorzej. Szkoda, że ten portal jest tubą propagandową pana prezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.