Strona główna / Lokalne / Przysięga wojskowa w świnoujskim Porcie Wojennym

Przysięga wojskowa w świnoujskim Porcie Wojennym

W piątek, 7 października, w świnoujskim Porcie Wojennym ponad 100 elewów służby przygotowawczej złożyło przysięgę wojskową. Żołnierze ci odbyli szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego Świnoujście oraz 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie.

2074Przysięgę wojskową złożyli żołnierze czwartego już, zorganizowanego przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża, turnusu służby przygotowawczej. Podczas takiego szkolenia elewi poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła. Uczą się musztry, regulaminów wojskowych oraz przepisów regulujących służbę wojskową. Istotnym elementem szkolenia jest także zapoznanie się z budową i obsługą przydzielonej im broni. Po ukończeniu szkolenia podstawowego żołnierze będą mogli starać się o kontrakty na pełnienie służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, co z kolei jest przepustką do zawodowej służby wojskowej.

2062Podczas piątkowej uroczystości dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Krzysztof ZDONEK podkreślił doniosłość słów roty przysięgi oraz zwrócił uwagę na fakt, że utrzymywanie wysokiego poziomu wyszkolenia żołnierzy jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa kraju. Życzył przysięgającym pozostania w szeregach wojska, a ich bliskim wspierania żołnierzy w tym wyborze. Zwracając się do elewów, którzy na szkolenie podstawowe do 8.FOW przyjechali z całej Polski, wyraził nadzieję, że po powrocie do domów będą oni ambasadorami Marynarki Wojennej i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej musi złożyć przysięgę wojskową. Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzowi przez naród. Jest zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i narodu, stanowi źródło jego siły moralnej.

2066

 

Zobacz również

Kino na Leżakach: „Dalida. Skazana na miłość”

Już w najbliższa sobotę 13 sierpnia o godz. 20.45 odbędzie się kolejny seans „Kina Letniego na Wyspie”. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.