poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Nie można przeprowadzić referendum w sprawie terminala kontenerowego

Nie można przeprowadzić referendum w sprawie terminala kontenerowego

Przed dwoma tygodniami przeciwnicy powstania terminala kontenerowego protestowali przed budynkiem magistratu. Prezydent miasta chcąc ostudzić nastroje, zapowiedział, że zwróci się do rady miasta o ogłoszenie referendum w tej sprawie. Prawo jednak nie przewiduje takiego rozwiązania.  Mieszkańcy co prawda mogą w referendum lokalnym wyrazić swoje zdanie woli co do sposobu rozstrzygania sprawy ich dotyczącej, jednak nie można go przeprowadzić w sprawach dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego.

Podobny przypadek wydarzył się w miejscowości Różan. Chciano tam wybudować składowisko odpadów promieniotwórczych. Mieszkańcy zwrócili się o ogłoszenie referendum lokalnego. Większość wyraziła niechęć do budowy. Sąd jednak uznał nieważność referendum ponieważ, jak zaznaczył w uzasadnieniu, mieszkańcy mają możliwość wpływania na treść planu miejscowego w toku dyskusji publicznej.  Rozwiązania pozwalają na wyrażenie rzeczywistej woli mieszkańców danej gminy w procesie kształtowania polityki przestrzennej, na wielu jej etapach. Uznanie dopuszczalności wniosku referendalnego odnoszącego się do formułowania założeń planistycznych sprzeciwiałoby się obowiązującym przepisom ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które w szczegółowej procedurze, przyznając uprawnienie do rozstrzygania tej kwestii organowi uchwałodawczemu, gwarantują udział lokalnego społeczeństwa w ściśle określonych formach, wśród których nie wymienia się referendum lokalnego.

Wyłączną kompetencję do określania kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i uchwalania planów miejscowych mają rady gminy.  Zdaniem sądów administracyjnych nie można w drodze referendum zobowiązać rady gminy do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tym bardziej w kształcie będącym wynikiem referendum.

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

4 komentarze

 1. Mieszkaniec Warszowa

  Możecie sobie gadać co chcecie Terminal Kontenerowy i tak będzie To jest wielka szansa dla Świnoujścia POBUDKA !!! TO SZANSA DLA MIASTA i BASTA

 2. Ale obciąć głupią głowę, która wpada na takie genialne pomysły, to można jak najbardziej.
  A co z obszarem „Natura 2000”?

  Widać, że jakiś ciul koniecznie chce ten głupi pomysł przeforsować.

 3. To prezydent nie zna prawa???? czy chlapnoł o referendum żeby pokazac kto tu rządzi albo przestraszyć przeciwników? Ja mieszkam na lewobrzeżu ale tez nie chcę tego terminala kontenerowego w Świnoujściu. Zresztą z kim bym nie gadał to też są ludzie przeciwni. Niech Chińczycy budują swój komunizm w innych miejscach.

 4. Mieszkaniec Warszowa

  i bardzo dobrze Terminal kontenerowy ma być i tyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.