poniedziałek , 26 września 2022
Strona główna / Lokalne / Port nowoczesnym hubem

Port nowoczesnym hubem

Miliony ton ładunków przypływają do portu drogą morską, a stąd trafiają do Europy za pomocą kolei, transportu drogowego, a nawet gazociągów. Przekazywane są do odbiorców m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji i Rumuni.

Już teraz terminal promowy w Świnoujściu spełnia oczekiwania rynkowe i jest przystosowany do obsługi transportu intermodalnego.  Naturalnym wydaje się poszerzyć tę ofertę i przygotować terminal do obsługi jeszcze większych  promów – o długości do 265m. Terminal jako jedyny w Polsce – i jeden z 8 na Bałtyku – obsługuje promowe przewozy kolejowe. Jego znaczenie w obsłudze transportu intermodalnego wiąże się z idealnym położeniem terminalu promowego na najkrótszej drodze łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą.  Spełnia rolę autostrady morskiej, będącej elementem korytarza tranzytowego północ – południe. Jednak transport ładunków poprzez promy to nie wszystko. Port szuka sprawdzonych rozwiązań, które już dziś przynoszą portom na świecie zyski.

Inwestycje w infrastrukturę portową mają znaczenie nie tylko dla funkcjonowania portu. Bowiem ogólny wolumen obrotów ładunkowych w portach wykazuje silny związek z rozwojem gospodarczym kraju. Wszelkie inwestycje w nowoczesne rozwiązania przeładunkowe sprzyjają rozwojowi portu, regionu i kraju. Dzięki nim zwiększa się płynna obsługa, dostępność dla klientów, a co za tym idzie wzrasta konkurencyjność portu i wzmacnia się potencjał przeładunkowy.

Położenie portu w Świnoujściu sprzyja jego możliwościom. Jest pierwszym polskim portem na Bałtyku, niemal na początku korytarza transportowego wiodącego na południe Europy. To predysponuje go do stania się największym na Morzu Bałtyckim rejonem przeładunku ładunków. Ambicją Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest wykorzystanie terenu portowego do maksimum, tak aby zwiększyć zdolności przeładunkowe i stać się wiodącym portem w Polsce.

Warunkiem niezbędnym do sprawnego działania hub-u jest stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury okołoportowej, czyli dróg i kolei. Dzięki temu port w Świnoujściu będzie traktowany jako węzeł intermodalny zapewniający kompleksowe usługi.

 

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.