Połącz się z nami

Lokalne

USC. Jubilaci z medalami od Prezydenta RP

Opublikowano

w dniu

Sześć par otrzymało wczoraj Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W jego imieniu Szanownym Jubilatom wręczył je Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz.

Jesteście wzorem dla nas wszystkich, wzorem jak dotrzymuje się raz danego słowa. Pomimo, że przecież nie zawsze było łatwo. Bywały trudne dni, czasem łzy… Jak w każdym małżeństwie, jak w życiu. A jednak udało się je Wam pokonać i dotrzymać danego sobie kiedyś słowa – mówił Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.

Prezydent wspomniał także o tym, że to właśnie dzisiejsi Jubilaci byli jednymi z tych, którzy budowali Świnoujście.

Dziś zasłużenie odpoczywacie, ale jesteście obserwatorami tego, jak zmienia się nasze wspólne miasto – dodał Janusz Żmurkiewicz. – Patrzcie, obserwujcie, wyciągajcie wnioski, podpowiadajcie. Na to liczymy.

A oto krótkie sylwetki Szanownych Jubilatów:

 Państwo Teodozja i Eugeniusz Baczyńscy

Państwo Teodozja i Eugeniusz Baczyńscy zawarli związek małżeński 15 października 1966 roku w Świnoujściu.

Pani Teodozja Baczyńska (z domu Jaworska) przyjechała do Świnoujścia w 1964 roku, mając 18 lat. Pracowała jako celniczka, pomoc kuchenna i kolejno przez 30 lat w świnoujskim uzdrowisku, skąd w 2001 roku przeszła na emeryturę.

Pan Eugeniusz przyjechał do Świnoujścia mając 17 lat. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął pracę w WSS „Społem”, później w PSS „Społem”, skąd przeszedł na emeryturę.

Państwo Baczyńscy mają trójkę dzieci.

Państwo Wiesława i Henryk Baczyńscy

Państwo Wiesława i Henryk Baczyńscy związek małżeński zawarli 15 maja 1965 roku w Świnoujściu.

Pan Henryk przybył do Świnoujścia w 1960 roku, do pracy w nieistniejącym już dziś Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „ODRA”. Potem kolejno pracował w Żegludze Szczecińskiej, Transoceanie oraz Polskiej Żegludze Morskiej.

Pani Wiesława Pracowała jako księgowa w KPRB.

Państwo Baczyńscy mają 2 córki: Beatę i Ingę oraz trzech wnuków.

Państwo Czesława i Marian Brykalscy

Państwo Czesława i Marian Brykalscy związek małżeński zawarli 13 sierpnia 1966 roku w Świnoujściu.

Rodzina Pani Czesławy, Rodzina Czarneckich uratowana z pogromu na Wołyniu, wywieziona przez hitlerowców do obozu pracy przymusowej do Zagłębia Ruhry, powróciła w 1946 roku do Polski, z propozycją osiedlenia się na Pomorzu Zachodnim. Zamieszkali m.in. w Wolinie. Pani Czesława po ukończeniu szkoły podstawowej, jako niepełnoletnia podjęła pracę w Urzędzie Miejskim, potem Banku Spółdzielczym. Po otwarciu Świnoujścia dla ludności cywilnej zamieszkała w Świnoujściu. Aż do emerytury pracowała jako księgowa w PSS Społem w Świnoujściu.

Jak wspomina, męża poznała wypatrując przez okno. Było upalne lato 1965 rok. Ulicą Hołdu Pruskiego przechodził marynarz Brykalski.

Pan Marian latem 1962 roku został skierowany do pełnienia dalszej służby na okrętach Marynarki Wojennej w Świnoujściu.

W 1981 roku, już jako cywil, rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie gospodarki morskiej PUM „SHIPSERVICE” oraz w Zarządzie Portu Handlowego w Świnoujściu.

Państwo Brykalscy mają jednego syna Jacka i jednego wnuka Damiana, studenta Uniwersytetu Szczecińskiego.

Państwo Władysława i Stefan Celary

Państwo Władysława i Stefan Celary po ślubie kościelnym w Gawłowie i cywilnym, który zawarli 11 czerwca 1956 roku w Bochni, postanowili zamieszkać w Świnoujściu, tutaj założyć rodzinę i poprzez swoją pracę przyczyniać się do rozkwitu naszego miasta.

Pan Stefan mając 24 lata został zatrudniony w przedsiębiorstwie „Dalmor”, gdzie rozpoczął swoją zawodową przygodę na angielskim parowcu „Polux”. Dwa lata później rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „ODRA”. Najpierw jako rybak, potem szturman, bosman pływał na małych statkach o nazwach ptaków jak. np „Jaskółka”. Od 1962 jako Kapitan Żeglugi Małej, pływał na motorowcach po wodach Atlantyku, u wybrzeży Kanady, Ameryki. W 1972  roku jako Kapitan Żeglugi Wielkiej, odbierał ze stoczni nowiutki trałowiec o nazwie „OTOL”.

Kiedy Polsce odmówiono połowu u wybrzeży Argentyny, Pan Stefan Celary został kierownikiem wyprawy  i poprowadził statki ku Antarktydzie w poszukiwaniu nowych łowisk. Jedno z takich łowisk kalmarów, odkryte przez Pana Stefana w pobliżu Falklandów, zostało nazwane łowiskiem „Celarego”.

W 1986 roku przeszedł na emeryturę z „Odry”, którą zawiesił, by uczyć młodzież w Szkole Morskiej, jak być marynarzem, nawigatorem, rybakiem.

Swoją żonę Władysławę poznał będąc na urlopie w rodzinnej wsi Zborczyce. Pobrali się już po dwóch tygodniach.

Pani Władysława ukończyła Liceum Pedagogiczne w Bochni. Uczyła dzieci w różnym wieku, od maluszków do młodzieży.

Po przyjeździe do Świnoujścia pracowała w Szkole Podstawowej Nr 1 jako nauczyciel przyrody, potem bibliotekarka. Wychowywała dwoje dzieci, dbała o nie, budowała dom, żeby jak mąż wróci z półrocznego rejsu mógł spokojnie wypoczywać.

Państwo Celary mają czworo wnucząt i… wypatrują prawnuków.

Państwo Leokadia i Jan Czajkowiczowie

Państwo Leokadia i Jan Czajkowiczowie związek małżeński zawarli 5 listopada 1966 roku w Świnoujściu.

Pani Leokadia Czajkowicz (z domu Kupraszewicz), urodziła się na Grodzieńszczyźnie, jest córką Sybiraka.  W roku 1957 przyjechała do Polski i zamieszkała w Świnoujściu. 30 lat pracowała w zawodzie nauczyciela. Otrzymała nagrody Ministra Edukacji, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 1955 roku Pani Leokadia jest instruktorem ZHP. Posiada stopień harcmistrza.

Pan Jan Czajkowicz do Świnoujścia przyjechał w 1946 roku. Przez 25 lat, na różnych stamowiskach, pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomoskich i Usług Rybackich „ODRA”. Odznaczony oznaką „Zasłużony Pracownik Morza”.

Z rąk Prezydenta Miasta Pan Jan otrzymał także medal pamiątkowy „Pionier Miasta Świnoujścia”.

Państwo Czajkowiczowie mają jedną córkę i 11 letnią wnuczkę. Mieszkają w Szczecinie.

Państwo Bronisława i Jan Szafrańscy

Państwo Bronisława i Jan Szafrańscy związek małżeński zawarli 5 listopada 1966 roku w Świnoujściu. Pan Jan mieszka w Świnoujściu od 1947 roku, a Pani Bronisława od 1963 roku.

Mają 2 dzieci, córkę i syna oraz wnuczęta i prawnuki.

Pani Bronisława pracowała w przedszkolu, a Pan Jan w Porcie Handlowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524