poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Lokalne / Widzisz bezdomnego? Reaguj!

Widzisz bezdomnego? Reaguj!

Okres jesienno – zimowy to trudny czas zarówno dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Gwałtownie obniżające się temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego też każdego roku w tych newralgicznych miesiącach policjanci monitorują sytuację proponując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Mundurowi, aby zapobiec zamarznięciom, współpracują z Strażą Miejską i Gminną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, Strażą Leśną i Ośrodkami Pomocy Społecznej. Co roku, wraz z rozpoczęciem chłodów funkcjonariusze apelują do społeczeństwa, aby nie przechodzić obojętnie i reagować na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu innych.

Wraz z obniżeniem się temperatury powietrza na dworze policjanci będą systematycznie monitorować miejsca, w których mogą przebywać bezdomni min. ogródki działkowe, dworce PKP i PKS, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe oraz pustostany. Znajdującym się tam osobom mundurowi będą wręczać ulotki informujące o adresach instytucji i stowarzyszeń udzielających wsparcia.

Osoby, które będą chciałyby skorzystać z oferowanej przez służby pomocy przewożone będą do miejsc dla nich bezpiecznych, w których otrzymają ciepły  posiłek i nocleg. Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu oprócz osób bezdomnych są narażone również  osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Czasem napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie stanowi trudność fizyczną lub  materialną. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są instytucje powołane do niesienia wsparcia takim ludziom.

Także policjanci posiadający wiedzę w tym temacie  informują Ośrodki Pomocy Społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu.

Pamiętajmy, że na zamarznięcie mogą być również narażone osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na zimnie siedzą  w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Ci ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Policjanci apelują do wszystkich,  aby nie być obojętnym na krzywdę  innych osób. Jeżeli widzimy człowieka narażonego na wychłodzenie zadzwońmy pod numer 997 lub 112.  Każde zgłoszenie będzie sprawdzane. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie – pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.

Jak co roku zachodniopomorscy policjanci, w ramach wzajemnej współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Gminnej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Leśnej oraz SOK, będą prowadzić skoordynowane działania  mające na celu zapobieganie przypadkom zamarznięć.

W  okresie  jesienno – zimowym 2015/2016 w województwie zachodniopomorskim zamarzło 5 osób, z czego 4 były bezdomne.

Oficer prasowy KMP  w Świnoujściu

asp. sztab. Beata Olszewska

 

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.