Strona główna / Lokalne / Czy grozi nam powtórka z 2006 roku? Pojawiła się ptasia grypa

Czy grozi nam powtórka z 2006 roku? Pojawiła się ptasia grypa

Potwierdzono wirus ptasiej grypy H5N8 w stadzie padłych dzikich ptaków, które znaleziono w Zachodniopomorskiem. Przypadek grypy potwierdziły badania wykonane w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Ptaki znaleziono w Lubczynie nad jez. Dąbie.

Z wirusem w 2006 roku zmagało się Świnoujście. Wówczas na dawnym przejściu granicznym Świnoujście – Ahlbeck położono maty dezynfekcyjne.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków-zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością, zakaźnością oraz możliwości transmisji na ludzi.

U ptaków padłych w Lubczynie stwierdzono podtyp wirusa H5N8- należy on do szczepów zjadliwych, ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka. Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9 (człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt, nie notowano natomiast infekcji człowiek-człowiek).

– Mimo tego należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno też dotykać znalezionych  zwłok padłych ptaków, należy niezwłocznie informować o takich przypadkach służby weterynaryjne – przestrzega wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Główny Inspektor Weterynarii przekazał dziś zalecenia, które obowiązują osoby posiadające gospodarstwa rolne szczególnie na terenie trzech powiatów (szczecińskiego, goleniowskiego i polickiego).

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.