Strona główna / Lokalne / Przyszłość to przewozy intermodalne
Transport kolejowy do i z portu w Rotterdamie jest szybki, wydajny, niezawodny i trwały. Do wielu miejsc w Europie może dotrzeć w ciągu jednego dnia. Foto: Port Rotterdam

Przyszłość to przewozy intermodalne

Unia Europejska zakłada przeniesienie na kolej lub transport wodny aż 30% drogowego transportu towarów do roku 2030, zaś do 2050 r. ponad 50%. Ma w tym pomóc dynamiczny rozwój transportu intermodalnego. Port Szczecin-Świnoujście może pełnić w tym ważną funkcję.  W Polsce udział w europejskim rynku przewozów intermodalnych ciągle jest niewielki.  W Polsce jest 7 terminali kontenerowych, 3 w Gdyni, 2 w Gdańsku, 1 w Szczecinie i 1 mały w Świnoujściu. To kilkakrotnie mniej niż jest np. w Niemczech.

Podnieść kolej z kolan

Przewozy intermodalne to szansa na rozwój nie tylko dla portu, ale także dla kolei. Według szacunków Unii Europejskiej, przyszłość tego rodzaju transportu maluje się w kolorowych barwach. Może to uratować transport kolejowy, który dziś notuje spadki. Kolejowe przewozy towarowe od stycznia do lipca 2016 roku, odnotowały spadek w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) wynika, że w ciągu pierwszych 7 miesięcy 2016 roku ogólna masa przewożonych towarów spadła o blisko  2,4%, do 122 605,13 tys. ton (w 2015 roku wynosiła 109 288,52 tys. ton). Aby udało się podnieść kolej z kolan jest potrzebna gruntowna modernizacja szlaków kolejowych, do tej pory odnawianych jedynie odcinkami. Przez to klienci często decydowali się na szybszy sposób dostawy – wybierając tiry. Jeszcze przez wiele lat intermodal w Polsce będzie wykazywał tendencję wzrostową, bo transport intermodalny umożliwia przewóz potoków kontenerów w globalnej gospodarce.

Mieszkańcy poznają plany portu

Szansą dla przewozów intermodalnych jest rozwój portu Szczecin i Świnoujście. Stąd w ostatnich miesiącach wytężona praca nad szukaniem terenów pod portowe inwestycje. Jednym z pomysłów jest budowa terminala kontenerowego po wschodniej stronie portu z możliwością wpływania statków o maksymalnym zanurzeniu. Pomysł jest opracowywany w kilku koncepcjach, tak aby wybrać najbardziej akceptowalny. Zanim się to jednak stanie, mieszkańcy miasta będą mogli zapoznać się z planami na rozwój, chociażby na łamach Kronik Portowych. Nowoczesna inwestycja według wstępnych szacunków może kosztować ok. 2 mld złotych.

Lepsza integracja

Zarząd portów ma dwa główne cele strategiczne rozwoju portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Jednym z nich jest zapewnienie szerokiej odpowiadającej potrzebom rynkowym, oferty usługowej zarówno w ramach dynamicznie zmieniającej się funkcji transportowej, jak i innych portowych funkcji gospodarczych, w szczególności dystrybucyjno-logistycznej i przemysłowej. Drugi to lepsza integracja zespołu portowego Szczecin-Świnoujście w morsko-lądowym korytarzu transportowym Północ-Południe dzięki realizacji inwestycji związanych z zapewnieniem nowoczesnej infrastruktury portowej oraz niezbędnych dla rozwoju portów inwestycji w infrastrukturę dostępu do portów od strony morza i lądu. Kluczowa dla rozwoju portu morskiego w Świnoujściu jest modernizacja linii kolejowych E59 i C-E59, modernizacja i rozbudowa infrastruktury dojazdowej do portu w ciągu linii kolejowej 401 Szczecin Dąbie-Świnoujście Port.

 

 

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

3 komentarze

  1. Super pomysł jestem za

  2. Następny artykuł sponsorowany przez Zarząd Portów ? Zastanawiam się tylko czemu nie ma ani słowa na temat wpływu na środowisko naturalne, zanieczyszczenie środowiska, hałas. Mamy piękna wyspę Wolin z Parkiem Narodowym – czemu decydenci portowi ze Szczecina uparli się żeby to zniszczyć ?

  3. Brawo. W końcu ktoś w Polsce zaczyna myśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.