Strona główna / Lokalne / Przestaną dymić najwcześniej za sześć lat

Przestaną dymić najwcześniej za sześć lat

Mieszkańcy ulic: Wielkopolskiej, Małopolskiej, Mazowieckiej i części ulicy Markiewicza, nie mają możliwości podłączenia do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Właściciele nieruchomości w tej części miasta, wodę użytkową i do CO ogrzewają najczęściej przy użyciu pieców węglowych. Gdy nadchodzą chłody, z kilkudziesięciu kominów, jednocześnie unosi się dym. Mieszkańcy osiedla Zachodniego, zamykają wówczas szczelnie okna i zatykają nosy. Smród jest nie do wytrzymania.

– Najgorzej jest około godziny 19-20. Wtedy wszyscy zaczynają palić i nad osiedlem unosi się gęsty dym. Gdy do tego dochodzi mgła, ciężko się oddycha – mówi pani Teresa, mieszkanka bloku przy ulicy Gdyńskiej 27d. – Z niektórych kominów leci biały dym, a z innych czarny jak smoła. Trują nas na potęgę – dodaje.

Mieszkańcy tej części miasta nie mają wyboru i muszą palić w piecach. Osiedle domków jednorodzinnych nie jest bowiem podłączone do miejskiej sieci ogrzewania. Mamy jednak dobrą wiadomość, PEC zastanawia się nad poprowadzeniem sieci w stronę zachodnią. Jeśli mieszkańcy będą chcieli się podłączyć, zyska na tym przede wszystkim środowisko.

– Przyjęta przez spółkę koncepcja rozwoju systemu ciepłowniczego miasta Świnoujścia do roku 2022 z perspektywą roku 2030, przewiduje po roku 2022 możliwość podłączenia do miejskiej sieci cieplnej mieszkańców ulic: Wielkopolskiej, Małopolskiej, Mazowieckiej oraz części ulicy Markiewicza – tłumaczy Tomasz Majewski, z-ca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych PEC.

Mieszkańcy korzystający z tradycyjnych pieców węglowych liczą po cichu na pomoc miasta. Chcieliby, aby podobnie jak inne miasta w Polsce, dofinansowało wymianę pieca węglowego na ogrzewanie bardziej przyjazne dla środowiska.

Zobacz również

Dbajmy o zieleń! Narzekamy na innych, ale nie jesteśmy wcale lepsi

Mieszkańcy miasta niejednokrotnie skarżą się na samochody należące do turystów, którzy parkują na zieleńcach i …

2 komentarze

  1. Ale pani prezes PEC mieszkająca w szeregowych przy Markiewicza jest podłączona od wielu lat do sieci.

  2. Mieszkańcy ulic: Wielkopolskiej, Małopolskiej, Mazowieckiej mieli tu domy wcześniej niż powstało oś. Zachodnie. I nie narzekali, że wieżowce zasłaniają im widok na centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.