Strona główna / Lokalne / Wywiadówka inaczej. Policja o zagrożeniach w cyberprzestrzeni

Wywiadówka inaczej. Policja o zagrożeniach w cyberprzestrzeni

Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu uczestniczyła wczoraj w wywiadówce z rodzicami uczniów klas piątych Szkoły Podstawowej nr 6. Tematem spotkania były zagrożenia „czyhające” na młodego człowieka w cyberprzestrzeni. Spotkanie miało formę instruktażu i apelu. Wszystko po to, by chronić młodzież, aby nie stała się ofiarami cyberprzemocy, ale też jej sprawcami.

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 6 w Świnoujściu odbyły się zebrania z rodzicami.  Gościem tych spotkań była policjantka z miejscowej komendy Policji. Temat był ważny i aktualny – zagrożenia „czyhające” na młodego człowieka w cyberprzestrzeni.

Policjantka wprowadziła obecnych na wywiadówce opiekunów uczniów w problematykę wirtualnego świata, jego specyfiki i idących za tym zagrożeń. Dla wielu rodziców dziecko siedzące w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeństwa. Prelegentka uświadamiała, że nic bardziej mylnego, bo chociaż w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników, natknąć się na niewłaściwe i niebezpieczne dla jego psychiki treści internetowe, stać się ofiarą internetowego przestępcy lub po prostu wpaść w uzależnienie, które odbije się na jego zdrowiu i relacjach społecznych. Rodzice często nie są  jednak świadomi, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci, spędzające coraz więcej czasu przed monitorem komputera.

Policjantka tłumaczyła, iż to głównie na rodzicach spoczywa obowiązek wprowadzania swoich pociech nie tylko w realny świat, ale również w ten wirtualny. Ich zaangażowania i opieki nie zastąpi filtrujące oprogramowanie czy program antywirusowy. Podkreślała, że pokazanie dziecku wartościowej strony Internetu i wpojenie mu umiejętności konstruktywnego korzystania z niego, może ograniczyć prawdopodobieństwo, że dziecko stanie się ofiarą całkiem realnych i poważnych zagrożeń: kontaktu z pedofilami, internetowych przestępstw lub kradzieży danych osobowych.

Funkcjonariuszka przedstawiła rodzicom przykłady niebezpiecznej działalności w sieci, gdy młodzież zawiera znajomości przez internet, publikuje swoje zdjęcia, na których dokładnie widać np. co jest w domu, wchodzi na strony groźne z uwagi na treść i przekaz. Podkreślała, że informacje o posiadanym mieniu są doskonałym źródłem wiedzy dla przestępców. Ponadto uświadamiała, że to co „wrzucamy do sieci”, mimo pozornego usunięcia, tak naprawdę tam pozostaje, gdyż w internecie nikt nie jest anonimowy.

Przedstawicielka Policji podała też przypadki, że cyberprzemoc może być stosowana za pomocą e-maili, witryn internetowych, portali społecznościowych czy forów dyskusyjnych. Przykładami mogą tu być: wyzywanie, straszenie, nękanie, wyśmiewanie, poniżanie kogoś, robienie komuś obraźliwych zdjęć, filmów, a następnie bez jego wiedzy publikowanie ich i rozsyłanie dalej. Takie zachowanie to łamanie prawa. Sprawca, który działa „w sieci”, nie może być bezkarny. Dlatego tak ważny jest dobry kontakt ze swoim dzieckiem i tłumaczenie mu, że w razie niepokojących sygnałów powinno informować rodziców oraz nauczycieli.

Prelekcja przeplatana była krótkimi filmikami z kampanii „Stop cyberprzemocy” oraz „Dziecko w sieci” ilustrującymi  omawiane zagadnienia, a także dyskusją z rodzicami.

W spotkaniu wzięli udział rodzice i opiekunowie uczniów z czterech klas piątych.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. szt. Beata Olszewska

 

Zobacz również

Woda w kranach w Świnoujściu jest badana częściej

Woda pitna dla odbiorców Świnoujścia nie jest pobierana z wód  powierzchniowych tj. ani z Odry …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.