Połącz się z nami

Lokalne

Komentarz: Skąd ambicje, żeby wszystko zabetonować?

Opublikowano

w dniu

Z dużą uwagą śledzę ostatnie dyskusje, które wywołuje temat budowy w Świnoujściu Terminala Kontenerowego. Mimo że samo hasło „terminal kontenerowy” wywołuje u mnie podwyższone ciśnienie (czekamy na konkrety,) to słowa prawobrzeże- przemysłowe, lewobrzeże – turystyczne powoduje niekontrolowane ślinienie, palpitację serca, skurcze i naprawdę – obstrukcje żołądka.

Niestety, jak to często bywa, nieprawda powtarzana przez laty, z czasem staje się prawdą. Tak też jest i w tym wypadku. O tym, że prawobrzeże to teren przemysłowy można usłyszeć nie tylko z ust prezydenta miasta i jego zastępców, wielu radnych, prezesów różnych spółek, ale nawet od inwestorów, którzy przyjechali do Świnoujścia, by je ozłocić (w części za naszą kasę) nową inwestycją, czyli oceanarium. A jaka jest prawda?

Po pierwsze, do rozbudowy Świnoportu, czyli niemal aż do połowy lat 70-tych XX wieku, w miejscu gdzie był ten „niby przemysł” od zawsze, zlokalizowane było piękne osiedle Chorzelin. Z drewnianymi, pięknymi domkami, szumiącymi sosnami. Potężną twierdzą, która przypominała stary zamek i portem rybackim. Osiedle zrównano z ziemią, mieszkańców wygnano w imię wyższej racji stanu – budowy portu węglowego, chemicznego i innych ważnych inwestycji. Gdy dziś oglądam stare zdjęcia nie wierzę, że ktoś mógł podjąć taką decyzję. Dlaczego portu nie wybudowano dwa, trzy kilometry na południe? Dziś to osiedle mogłoby być prawdziwą turystyczną perłą. Łatwo policzyć, że w 250- letniej historii miasta ten teren pełni dzisiejsze portowe funkcje (na takim dużym terenie) od 40 lat. Miejsca na port, oby się rozwijał i kwitł, wzdłuż Świny jest naprawdę dużo!

Po drugie, jeżeli weźmiemy pod uwagę powierzchnię terenów chronionych, wartości przyrodnicze i zaludnienie naszych wysp, to prawobrzeże, które ma 8 kilometrów plaży (Uznam zaledwie 3 km) ma o wiele lepsze warunki do rozwoju turystyki niż lewobrzeże! Dzielnica rozrywkowa? Proszę bardzo- tu nie ma strefy uzdrowiskowej. Niskie bungalowy otoczone prawdziwym, sosnowym lasem? Proszę bardzo – z piaszczystą, nie obsraną betonem ścieżką na plaże. Czystą, piękną i tak szeroką i długą , że każdy znajdzie dla siebie tu miejsce – jeśli zechce w samotności. Dostrzegła to między innymi Irena Eris, która „jeszcze” chce tu zbudować swój ośrodek. Dostrzegą inni inwestorzy, gdy przyjdzie na to czas. Skąd w naszym samorządzie ambicje, by zabetonować wszystko za „naszego” życia? Zostawmy coś przyszłym pokoleniom, lub… zagrajmy w sprawdzam? Deweloperzy czekają.

Wynajmę wróżkę!

Kolejna, wkurzająca i obiegowa opinia, która wynika z w/w tezy, to stwierdzenie, że ci, którzy wybrali mieszkanie na prawobrzeżu sami zdecydowali i niejako sami sobie zgotowali „ten los”, zdając sobie oczywiście sprawę z utrudnień i upierdliwości, które czekają ich na Wolinie. Po pierwsze – duża cześć mieszkańców nie ma możliwości wyboru miejsca swojego zamieszkania, bo nie zarabia jak np. kolegium prezydenckie, czy prezes fabryki kredek i mieszka z pokolenia na pokolenie w jednym domu/ mieszkaniu. Np. w mieszkaniu po rodzicach, czy dziadkach. Po drugie ci, którzy w sposób świadomy kupują nieruchomości na prawobrzeżu mają chyba prawo ufać lokalnemu prawu i dokumentom, który „wytwarza” urząd. A w żadnym z nich nie ma mowy o tym, że port będzie łamał wszelkie możliwe normy i pylił nawet w promieniu kilometra (kiedy będą pieniądze na modernizacje?), a za rogiem, w Naturze 2000 i terenie przeznaczanym w strategii rozwoju (sic!) i planie zagospodarowania miasta na turystykę i rekreację, ktoś postanowi wyciąć wszystko co stoi po horyzont (czyli wybudować np. port kontenerowy). Ot tak, bo tak. I tyle! Czyli, kupiłem dom, który miał przylegać do pięknego lasu, a nazajutrz ktoś rozpoczyna budowę elektrowni jądrowej tuż za płotem i jeszcze próbuje mi wmówić, że to moja wina, bo.. no właśnie, bo co? Nie potrafię czytać w myślach? Czy miałem zatrudnić wróżkę? Czy tylko mi się wydaje, że ktoś, czyli samorząd próbuje zrobić swoich mieszkańców w przysłowiowego konia? I jeszcze im w mówić, że to wszystko ich wina?

Podczas spotkania mieszkańców w Krasiborze miały podobno paść propozycję wynajęcia przez mieszkańców kancelarii prawnej, która będzie w imieniu blisko czterotysięcznej społeczności prawobrzeża składać pozwy przeciwko (?) między innymi z tytułu pogorszenia warunków życia. Trzymam kciuki za nasz samorząd. I jego mądrość. Może pora na jakąś refleksję i prawdziwy dialog z mieszkańcami? PS. znacie jakaś sprawdzoną wróżkę?

[author title=”Piotr Piwowarczyk” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2016/06/piotr-piwowarczyk.jpg”]Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, gospodarz Fortu Gerharda i Podziemnego Miasta na wyspie Wolin, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Społecznik zaangażowany w rozwój turystyczny miasta. Pasjonat i miłośnik historii – zwłaszcza militarnej. Od dziecka uwielbiał zaglądać do starych strychów, piwnic i kościelnych wież, szukając śladów przemijającego czasu.[/author]

Czytaj dalej
16 komentarzy

16 Comments

 1. Biznes temu

  19 listopada 2016 na 09:10

  Państwo Kochani, zamiast narzekać w komentarzach trzeba się zebrać i poprzeć podczas wyborów ludzi, którzy reprezentują takie idee. A pewnym jestem, że jest nas w tym grajdołu o wiele więcej niż się co poniektórym wydaje.
  To jak? Na szczęście „Kiepscy” w dużej cześci nie chodzą na wybory- mimo, że NAS jest mniej, możemy je wygrać!

 2. Barbara Kuty temu

  18 listopada 2016 na 21:44

  Lektura artykułu, to dla mnie podróż sentymentalna w miniony czas, bowiem pamiętam niezwykły klimat przepięknego miejsca…przesiedlanie ludzi i żal po dziś dzień.
  Po długiej przerwie, dwa lata temu wybrałam się na latarnię morską i…serce mi się ścisnęło. Wolę na nią patrzyć z falochronu, póki jeszcze stoi.
  Pański artykuł, jest dla mnie wspaniałą lekturą i każde słowo jest na wagę złota.
  Zróbmy wszystko, aby już żaden port u nas nie powstał, bo zmarnujemy bezpowrotnie, to co naprawdę jest naszym bogactwem.
  Pozdrawiam!

 3. Sterkenhorst temu

  18 listopada 2016 na 16:50

  Za dr Plucińskim ,,Także w początkach XX wieku, zaczęli tu ściągać pierwsi goście poszukujący nadmorskiej ciszy, czystego powietrza i spokoju. Miejscem ich zakwaterowania były domki w nadmorskim osiedlu oraz w Ostswine. Atrakcją dla letnich urlopowiczów, naturalnie poza plażą, była latarnia morska, spacery po wschodnim falochronie i oglądania okrętów wojennych stacjonujących w położonym po wschodniej stronie Świny, porcie wojennym. Z czasem, około 1912 r. powstał tam także Zarząd Uzdrowiska, a na plaży pojawiły się niezbędne dla godziwego wypoczynku instalacje, jak szatnie, natryski itd. Jedna z bardziej wziętych restauracji stojąca nad Świna Sanssouci, pełniła rolę Domu Zdrojowego. Tam odbywały się spotkania gości kuracyjnych, koncerty i zabawy. W odróżnieniu do lewobrzeżnego Świnoujścia, plaża na wschodniej stronie przyciągała amatorów spokojnego, cichego odpoczynku, większego kontaktu z przyrodą niż z tłumem ludzi. Podobnie jak po stronie zachodniej, także tam obowiązywał blisko do lat 30-ch XX w. podział plaży na strefy dla pań, dla panów i dla rodzin. Po drewnianych plażowych budowlach, z wyjątkiem kilku pocztówek i zdjęć, nie pozostał niestety żaden ślad.

 4. styx temu

  18 listopada 2016 na 15:56

  Ludzie, nasze miasto musi się rozwijać I NIKT TEGO NIE ZATRZYMA…Będą inwestycje w turystykę, hotele itp. jak i inwestycje portowe, terminal kontenerowy i inne. Ogarnijcie się…

  • do w/w temu

   18 listopada 2016 na 16:06

   kali nie potrafi czytać ze zrozumieniem?

  • wkur... temu

   19 listopada 2016 na 09:50

   rozwój polega właśnie na tym by robić to z głową i na lata a nie na hura bo jakiś kacyk wymyślił sobie źródełko pieniędzy dla rodzinki i znajomych i dawaj spychaczem wszystko po ” horyzont”

 5. Podziękowanie temu

  18 listopada 2016 na 12:31

  Panie Piotrze,
  Ma Pan u mnie butelkę dobrego wina. Wielkie podziękowanie.

 6. Piotr P. temu

  18 listopada 2016 na 11:19

  Panie Piotrze bardzo dobry tekst tylko bardzo ale to bardzo subiektywny aczkolwiek rozumiem Pana interes w tym zaniepokojeniu ;).

  • Edward temu

   19 listopada 2016 na 12:28

   Czyli działacze .Nowoczesnej są za zabraniem miastu 500 ha cennej ziemi i budową portu kontenerowego?? i wbrew mieszkańcom nie tylko prawobrzeża??

   • były sympatyk Staroczesnej temu

    19 listopada 2016 na 13:03

    już powiedzieli o tym głośno, p.Palewski tylko to potwierdza

 7. janusz&grażyna temu

  18 listopada 2016 na 09:59

  Piękna konstatacja panie Piotrze, obawiam się jednak że straci pan kciuki. Świnoujścianie, podobnie jak Polacy to społeczeństwo o niskiej kulturze społecznej i niewyszukanych potrzebach. A władza samorządowa z nich przecież, a więc nieustannie wybieramy najgorszych z najgorszych, leniwych, przekupnych, o niewielkiej inteligencji, łasych na pochlebstwa. Dla nich synonimem postępu jest wieżowiec, ciężarówka, fabryka, apartamentowiec. A nie natura, cisza, spokój, harmonijna zabudowa. Wolą tłumy Januszów w gumowych klapkach i przepoconych podkoszulkach ze swoimi Grażynami zachwyconych betonowym chodnikiem, lasem wieżowców przy plaży i widokiem gazowca na horyzoncie. Świnoujście już przegrało swoją walkę z historią i ludźmi. Regularnie pozbawiane kapitału społecznego, dawnego piękna, skazane jest na degradację która właśnie teraz przebiega na naszych oczach. Czas szukać innego miejsca do życia, świat jest przecież piękny choć już nie tutaj.

  • Mysza temu

   18 listopada 2016 na 11:27

   Nie zachwycają mnie betonowe chodniki ani las wieżowców. Popieram Pana Piotra gorąco i dokładam swoje kciuki. Grażyna

   • Anonim temu

    18 listopada 2016 na 20:02

    Ja się wychowałam na Osiedlu Lesnym,i plakalam jak ze zmieciono z powierzchni Grazyna

  • Architektura temu

   18 listopada 2016 na 11:55

   Zgadzam się, ale nie wolno się poddawać, bo przecież nie wszystko jeszcze stracone. Betonowe molochy, nawet te na promenadzie można prędzej czy później wysadzić w powietrze i część tej destrukcji naprawić. Najważniejsze by nie pozwolić na zmianę charakteru miasta- z turystycznego na przemysłowe.

  • kacocholik temu

   18 listopada 2016 na 15:52

   Podoba mi się „a więc nieustannie wybieramy…” Myślałem, że to tylko moje zdanie

  • Barbara Kuty temu

   18 listopada 2016 na 22:05

   Zamiast komentarza, pozwolę sobie przesłać cieplutkie pozdrowienia!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524