Strona główna / Lokalne / Świnoujscy policjanci na debacie z seniorami o ich bezpieczeństwie

Świnoujscy policjanci na debacie z seniorami o ich bezpieczeństwie

Wczoraj w Bibliotece Miejskiej odbyła się debata społeczna, której inicjatorem byli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Tematem spotkania było bezpieczeństwo starszych mieszkańców miasta. Oprócz funkcjonariuszy i seniorów w debacie uczestniczył radca prawny oraz przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Wczoraj w sali konferencyjnej świnoujskiej Biblioteki Miejskiej odbyła się debata społeczna pt.:”Bezpieczeństwo osób starszych na terenie Świnoujścia”, której inicjatorem byli policjanci z miejscowej jednostki Policji. Na zaproszenie do dyskusji odpowiedzieli seniorzy zrzeszeni w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz w Klubie Seniora „Złoty wiek”, jak również radca prawny Ewa Sołowińska oraz przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej kapitan Marcin Kubas.

Spotkanie rozpoczął zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu podinsp. Andrzej Mordak, który powitał zaproszonych gości i zaprosił do dyskusji. Następnie kolejno głos zabierali zaproszenie goście – eksperci. Strażak przekazał seniorom informacje m.in. z zakresu zagrożeń ze strony „cichego zabójcy”, jakim jest czad. Nie zabrakło informacji o zagrożeniach wynikających z dogrzewania piecykami elektrycznymi i możliwościami powstania pożaru. Przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej przedstawiciel Straży Pożarnej udzielał wskazówek jak należy się zachować w przypadku wystąpienia zagrożeń. Seniorzy zadawali pytania ekspertowi z dziedziny pożarnictwa, jakie im się nasunęły po prelekcji.

Duże zainteresowanie obecnych na spotkaniu seniorów wzbudził wykład radcy prawnego, który przestrzegał obecnych przed lekkomyślnym braniem kredytów, nieprzymyślanym podpisywaniem bankowych umów, hipotecznym zastawianiem mieszkania i innych dóbr w zamian za wiązanie się umową z parabankami w celu uzyskania finansowej pożyczki. Seniorzy zadawali ekspertowi wiele nurtujących ich pytań i dyskutowali o możliwych zagrożeniach i konsekwencjach niewłaściwych decyzji prawnych.

Policjanci z kolei przestrzegali obecnych na spotkaniu seniorów przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka”, na policjanta”, na pracownika gazowni”. Zaprezentowali edukacyjny filmik, na którym starsza kobieta zawierza oszustowi, ufając, że jest jej wnuczkiem i przekazuje mu sporą kwotę gotówki. Funkcjonariusze podawali konkretne przykłady przestępstw, do jakich doszło na terenie Świnoujścia w ostatnich miesiącach, w których ofiarami byli oszukani seniorzy. Przykłady te stały się przyczynkiem do dyskusji debatujących o oszustwach, których ofiarami stały się osoby w podeszłym wieku. Seniorzy podkreślili, że dzięki ich dokładnemu omówieniu, uczą się na błędach innych.

Podczas debaty stróże prawa przekazali słuchaczom także wskazówki i informacje w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Kierownik ruchu drogowego przypomniał seniorom o konieczności noszenia odblasków, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok.

Policjanci przypomnieli zebranym na spotkaniu o uruchomionej niedawno „Krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa”, umożliwiającej szybkie przekazanie Policji informacji o miejscach zagrożonych przestępczością.

Podczas dyskusji policjanci, prelegenci oraz uczestniczący w debacie seniorzy wspólnie zastanawiali się nad możliwościami zwiększenia świadomości wiktymologicznej osób starszych, sposobów dotarcia do tych niezrzeszonych w seniorskich klubach. Ponadto w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym seniorzy zgłosili kilka uwag dotyczących oznakowania ulic i działania sygnalizacji świetlnej w mieście. Każdą z tych uwag policjanci zweryfikują, by w konsekwencji ukierunkować swoje działania na miejsca zagrożone w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa mieszkańcom miasta.

Obecni na spotkaniu wszyscy dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zaprezentowali się zebranym na debacie gościom, przedstawili podlegające im rejony służbowe oraz podali numery telefonów komórkowych, zapraszając do kontaktu. Policjanci przypomnieli o nowej aplikacji „Moja komenda”, umożliwiającej szybkie dotarcie do dzielnicowego.

Spotkanie zakończyło się wypełnieniem przez obecnych ankiet, gdzie mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Ponadto wszyscy obecni na debacie seniorzy otrzymali od policjantów kamizelki oraz opaski odblaskowe, kalendarze „Bezpieczny senior” oraz ulotki profilaktyczne.

Podsumowując debatę policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat  bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, po to by zwiększyć seniorom poczucie bezpieczeństwa. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.

Oficer prasowy KMP w Świnoujsciu

asp. szt. Beata Olszewska

 

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.