Strona główna / Lokalne / Zima nas nie zaskoczy. Spotkał się specjalny zespół

Zima nas nie zaskoczy. Spotkał się specjalny zespół

Prezydent Miasta zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Reagowania Kryzysowego, które poświęcone było ocenie stanu przygotowania miejskich struktur reagowania kryzysowego i pomocy społecznej w celu minimalizacji potencjalnych uciążliwości i zagrożeń wynikających z warunków zimowych.

W spotkaniu udział wzięli Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka, Sekretarz Miasta Iwona Szkopińska oraz komendanci miejscy Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Dyrektorzy Urzędu Pracy, MOPR, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, naczelnicy wydziałów zdrowia i opieki społecznej, ochrony środowiska i leśnictwa, zarządzania kryzysowego, eksploatacji i zarzadzania nieruchomościami.

Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii lek.wet. Bożenę Stalkę aktualnej sytuacji i oceny ryzyka wystąpienia ptasiej grypy oraz działań profilaktycznych podejmowanych  w tej kwestii przez odpowiednie służby.

Szczególną uwagę poświęcono osobom, których zima dotknie najbardziej, w tym bezdomnym mieszkającym w tak zwanych obiektach pozamieszkalnych .Są dla nich przygotowane miejsca w schronisku dla bezdomnych, trzy ciepłe posiłki, czysta odzież, kontakt z lekarzem. Są o tym na bieżąco informowani przez funkcjonariuszy oraz pracowników opieki społecznej, policji, straży miejskiej ,a także streetworkera.

Przypominamy:  telefon stacjonarny do schroniska dla bezdomnych 91 35 09 541,
telefony komórkowe: 512032445 – kierownik schroniska, 512032449 – pracownik socjalny.

Dla potrzebujących funkcjonuje również całodobowa bezpłatna infolinia 800 170 010 obsługiwana przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego.

Działa już również   kontenerowa ogrzewalnia, w której schronienie może znaleźć 15 osób, skorzystać w niej można między innymi z  ciepłego posiłku, kąpieli.

MOPR otrzymał środki na zasiłki, dzięki którym potrzebujący będą mogli zakupić opał i ciepłą odzież.

Do zimy przygotowane są również służby drogowe, mające już w gotowości piaskarki, pługopiaskarki, środki chemiczne i materiały uszorstkawiające nawierzchnię dróg.

Jak przypomniał Naczelnik Wydziału Zarzadzania Kryzysowego  Jerzy Krawczyk Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską uruchomiło udoskonaloną wersję projektu pn. Regionalny System Ostrzegania (RSO). Każdy mieszkaniec naszego województwa mający dostęp do telewizji publicznej i/lub posiadający telefon komórkowy /smartfon/, może być powiadamiany o potencjalnych zagrożeniach, czy klęskach żywiołowych. Usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach działa obecnie:

w naziemnej telewizji cyfrowej na kanale TVP/Regionalnej

komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów DVB /telewizja hybrydowa/. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, umieszczonych na konkretnej stronie telegazety (strony 430-439);

w telefonii komórkowej

bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja posiada opcję „push”, dzięki której otrzymujemy powiadomienie o nowych ostrzeżeniach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. Od 1 lipca br. wprowadzona zostanie również opcja informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.

na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

http://www.szczecin.uw.gov.pl

zakładka: Dla mieszkańców/Bezpieczeństwo/Regionalny System Ostrzegania.

Komunikaty/ostrzeżenia wprowadzane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania
w Szczecinie, w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

ogólne,

meteorologiczne,

hydrologiczne,

stany wód (wodowskazów).

Aplikacja telefoniczna oraz wiadomości telegazety zaopatrzone zostały w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

 • Poradnik obywatela;
 • Alarmowanie i ostrzeganie;
 • Ewakuacja;
 • Pożary;
 • Powodzie i podtopienia;
 • Skażenia, epidemie, zatrucia;
 • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
 • Terror;
 • Bezpieczny wypoczynek;
 • Zagrożenia naturalne i techniczne.

 

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

Jeden komentarz

 1. takie spotkania powinny odbywac się kilka razy w roku. Mieszkamy w takim mieście, gdzie jest największa plaża, tysiące turystów + LNG. A oni zajmują się zimą… Dla mneit o zwykła pozerka Sujki i jego wielce Pana “Zmurka”… zajmijcie się czymś pożytecznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.