Strona główna / Lokalne / Sport w życiu ludzi. Konferencja w Cesarskich Ogrodach

Sport w życiu ludzi. Konferencja w Cesarskich Ogrodach

W piątek 9 grudnia odbyła się konferencja pt.:  „Sport zawodowo-wyczynowy, przybiera postać masowego widowiska połączonego z pracą zawodową, biznesem. – Reminiscencje z Rio 2016.”

Kluczowym tematem konferencji był w sport. Konferencję zorganizowało Polsko Niemieckie Forum Kobiet Euroregionu Pomerania w Świnoujściu.

Konferencja odbyła się  w Hotelu Cesarskie Ogrody w Świnoujściu. Upamiętniła ona sportowe wydarzenia z Rio De Janeiro 2016 r. oraz postać świnoujścianki Anny Harkowskiej, która zdobyła srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego w kolarstwie.

Panele dyskusyjne składały się z czterech sekcji. Jako pierwszy głos zabrał Paweł Sujka – Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście, licencjonowany instruktor Polskiego Związku Karate oraz Trener Kadry województwa zachodniopomorskiego w Karate Kyokushin Sensei. Swoim wystąpieniem odpowiedział na pytanie czy przez całe życie, poprzez dyscyplinę karate, dąży do poznania prawdziwego znaczenia drogi, którą obrał?

W drugiej sekcji dr Joanna Pyłat (członkini zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią i Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie w Londynie), nawiązując do historii sportu  przedstawiła rys historyczny igrzysk olimpijskich. Hasłem przewodnim wystąpienia dr Joanny Pyłat było łacińskie motto: “Citius – altius – fortius” – szybciej, wyżej, mocniej. Wymieniona poświęciła również  kilka słów olimpijskiemu logo  Rio 2016 i sympatycznym zwierzakom o imionach Vinicius i Tom, które reprezentowały wszystkie zwierzęta i rośliny Brazylii, jednakże imiona zapożyczyły od znanych przedstawicieli brazylijskiej kultury.

W trzeciej sekcji przewodnicząca Aneta Zdybel zaprezentowała prezentację o Annie Harkowskiej, która uprawia sport pomimo wszystko, wbrew wszystkim i do tego odnosi wspaniałe sukcesy na które składa się jej ciężka praca oraz pomoc wielu ludzi w tym trenera i wolontariuszy.

Następnie w ostatniej sekcji Ewa Bugajna przedstawiła prezentację pt.: „Sport i życie codzienne. Sport i biznes”  autorstwa dr Magdaleny Kotnis adiunkta na Uniwersytecie  Szczecińskim, Prezes  Zarządu Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Szczecinie. Dr Magdalena Kotnis szukając odpowiedzi dlaczego nie rozstaje się ze sportem,  podkreśliła, że grunt to się nie poddawać, oraz głęboko wierzyć, że … „życia nie mierzy się ilością oddechów ale ilością chwil zapierających dech w piersiach!”

Na koniec podsumowując konferencję dr Joanna Pyłat, w pełnej ekspresji przemowie, poruszyła zebranych mówiąc o sile Anny Harkowskiej przypominając o zaangażowaniu mieszkańców Świnoujścia w zbiórce pieniędzy na rehabilitację dla Niej. Podkreśliła również, że sport kształtuje charakter i stanowi istotny element edukacji, z tego też powodu należy poświęcić mu dużo uwagi. Zwróciła także uwagę na fakt, iż kobiety dopiero z czasem (tj. w wieku XX) wywalczyły sobie prawo udziału na olimpiadzie i, że w pierwszych, tj. starożytnych igrzyskach olimpijskich, mogli brać udział wyłącznie mężczyźni.

Aneta Zdybel przewodnicząca Polsko Niemieckiego Forum Kobiet Euroregionu Pomerania podczas swego zamykającego konferencję wystąpienia podziękowała prelegentom za przyjęcie zaproszenia i udział w konferencji. Podziękowała Klaudii Kradynie za prowadzenie spotkania, a Charlocie Guski z Niemieckiego Forum Kobiet za tłumaczenie.  Przewodnicząca  zakończyła konferencję pt.: „Sport zawodowo-wyczynowy, przybiera postać masowego widowiska połączonego z pracą zawodową, biznesem. Reminiscencje z Rio 2016, dziękując wszystkim zebranym oraz składając wraz z członkiniami zarządu świąteczne życzenia.

Zobacz również

Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka już w najbliższą niedzielę!

„Nie możemy się doczekać na wspólną zabawę, która rozpocznie się o godzinie 13:00 w naszej Muszli Koncertowej. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.