Strona główna / Lokalne / Budżet stulecia! Miasto na inwestycje przeznaczy 114 mln złotych

Budżet stulecia! Miasto na inwestycje przeznaczy 114 mln złotych

Takiego budżetu Świnoujście jeszcze nie miało. Do jego wyjątkowości  przyczynią się podatki z gazoportu. W czwartek radni dyskutowali nad przyszłorocznym budżetem miasta.  – Możemy być dumni, że polityka, którą realizujemy jest mądra i zgodna z oczekiwaniami mieszkańców – powiedział prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Najwyższe w historii miasta wydatki na inwestycje, najniższe zadłużenie i szereg inwestycji czekających na mieszkańców w 2017 roku – tak w skrócie wygląda przyszłoroczny budżet Świnoujścia. Czy samorządowcy dobrze spożytkują pieniądze?

Liczby

Przyszłoroczne dochody miasta ustalono na kwotę 343.840.947 zł, z kolei wydatki wyniosą 361.336.576 zł, w tym wydatki inwestycyjne to ponad 114 mln zł. Pieniądze przeznaczone na inwestycje będą rekordowe. W 2002 roku, gdy Janusz Żmurkiewicz obejmował urząd prezydenta wynosiły blisko 8 mln złotych. Tak duży skok będzie skutkował w przyszłym roku większym nakładem pracy administracji publicznej – głównie Wydziału Inżyniera Miasta. Warto wspomnieć  także o rekordowo niskim zadłużeniu na poziomie 15,45 proc. (dopuszczalne 60 proc.). W przyszłym roku zostanie ostatecznie spłacona pożyczka zaciągnięta w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na „Budowę oczyszczalni ścieków”.

Wielki plac budowy

W przyszłym roku miasto zamierza zająć się remontem następujących ulic: Markiewicza, Gdańskiej, Wojska Polskiego, Małopolskiej, Wielkopolskiej, Trentowskiego, Kościuszki, Toruńskiej oraz Roosevelta. Na prawobrzeżu modernizacja czeka m.in ulice: Szmaragdową, Sąsiedzką, Zalewową, Jana Pawła II oraz Polną. Modernizacja ulic to nie jedyne inwestycje.

– Termomodernizacja placówek oświatowych, monitoring ulicy Modrzejewskiej i Malczewwskiego, przedszkole przy ul. Bydgoskiej, punkt selektywnej zbiórki odpadów, kolejny etap modernizacji boiska na Warszowie, parking przy ul. Legionów i Bałtyckiej – wymienia prezydent Janusz Żmurkiewicz. – To nie wszystko – zaznacza.

W budżecie zabezpieczono także pieniądze na projekty. Wśród nich znalazły się m.in. kolejny etap rewitalizacji Parku Zdrojowego, kaplica cmentarna, modernizacja ul. Wybrzeże Władysława IV, Centrum Usług Mulnik, Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy, CEZIT, węzeł przesiadkowy na Warszowie oraz remont ulicy 1 Maja w Karsiborzu.

Ile na potrzeby społeczne?

Wydatki komunalne są na poziomie 75 mln złotych, a wydatki społeczne to połowa tej kwoty. W przyszłym roku miasto wesprze Ochotniczy Hufiec Pracy. Nauczyciele także powinni być zadowoleni – miasto zwiększy dodatek motywacyjny z 5 do 6 proc. W budżecie znalazły się środki na podwyższenie wynagrodzeń dla pielęgniarek świnoujskiego szpitala. Więcej pieniędzy dostaną także pracownicy zatrudnieni w jednostkach podległych.

– Zabezpieczyliśmy także środki dla młodzieży z naszego liceum na wyjazd do Włoch w ramach programu Erazmus. Uważam, że to bardzo dobre praktyki i warto inwestować w młodzież – zaznacza Janusz Żmurkiewicz. – Z kolei dzieci z naszych szkół obejmiemy programem profilaktycznym leczenia próchnicy – dodaje. – Dla organizacji pozarządowych starających się o środki zewnętrzne zabezpieczyliśmy pieniądze na ich wkład własny – mówi.

W przyszłym roku, w kalendarzu imprez znajdą się dwie dodatkowe imprezy kulturalne. Będzie to Art Port organizowany do tej pory w Słubicach, a także Wakacyjne Miasto Kobiet. Znalazły się także środki na poprawę wyposażenia schroniska dla bezdomnych.

Na turystykę 1,5 mln zł

Część pieniędzy zostanie przeznaczona na opracowanie strategii rozwoju turystyki oraz operatu uzdrowiskowego, renowację oznakowania szlaków turystycznych oraz utrzymanie systemu informacji turystycznej na terenie miasta, a także składki członkowskie oraz koszt utrzymania Informacji Turystycznej. W przyszłym roku zabezpieczono także środki na projekt „Wzmocnienie potencjału rozwojowego wyspy Karsibór w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe” (250 tys. zł), a także „Budowę przystani jachtowej w Świnoujściu – Łunowie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego”           (385 tys. zł) i projekt „Rewitalizacja Basenu Północnego z przeznaczeniem na port jachtowy w Świnoujściu – III etap” (150 tys. zł). Z tych środków w Ognicy powstanie punkt przystankowy turystyki rowerowej, pieszej i wodnej z funkcją placu integracyjno-festynowego.

Nasz komentarz

Trudno się nie cieszyć z tego, że  w 2017 roku magistracki sejf dosłownie będzie pękał w szwach od pieniędzy. Większość środków „pochłoną” szeroko pojęte inwestycje. Pozostaje mieć nadzieję,  że środki przeznaczone na sferę społeczną będą z roku na rok zwiększały się proporcjonalnie do wzrostu budżetu. W 2017 roku  tak niestety jeszcze nie będzie – z pobieżnego porównania wynika, że sektor społeczny, promocja czy turystyka pozostaną na podobnym poziomie finansowania jak w latach ubiegłych. Dlaczego? Być może dlatego, że miasto  w 2017 roku zdecydowało się spłacić dużą część miejskich długów. By za jakiś czas być gotowym na nowe, duże pożyczki, których będzie wymagała budowa tunelu?

Zobacz również

Karsiborska przeprawa promowa stoi. Poczekamy co najmniej godzinę!

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość z powodu dużej kolejki, jaka ma miejsce z obu …

4 komentarze

  1. A moze warto by coś konkretnego zbudować, zanim się te pieniądze bokami rozejdą? Ktoś tu kiedyś miał świetny pomysł- dom zdrojowy z tężniami. Przynajmniej coś by zostało zbudowane za te wyprzedane tereny.

  2. Kuzwa a gdzie basen i hala sportowa z prawdziwego zdarzenia?bo te obiekty co sa teraz to szczerze wstyd za nie.

  3. No właśnie dobry komentarz, bo co takiego spektakularnego na miarę tych 100 mln powstanie w naszym mieście? Remont kilku ulic? Nie rosmieszajcie mnie. Jeśli prezydent nie potrafi racjonalnie i naprawdę prorozwojowo wydać tych pieniędzy to niech uda się na emeryturę, już naprawdę pora.

  4. Jak sprzedamy wszystkie nieruchomości to za 10 lat budzet będzie o połowe mniejszy. Podatki wychodzą bokiem ze Świnoujścia. Z opłaty klimnatycznej nie ma aż tak duzych kokosów, a przypominam, ze trzeba budowac przejscia na plaze, nowe toalety i całą resztę. Juz niebawem az do wiatraka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.