Strona główna / Lokalne / Gazowe porozumienie z Ukrainą

Gazowe porozumienie z Ukrainą

6 grudnia 2016 r. operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz PJSC „UKRTRANSGAZ” podpisali umowę o współpracy (Agreement on Rules of Cooperation) na realizację połączenia gazowego Polska – Ukraina łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów. Umowa obejmuje współpracę operatorów w zakresie prowadzenia dalszych prac w projekcie obejmujących projektowanie i budowę połączenia.

Projektowane obecnie połączenie gazowe Polska – Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłem Hermanowice po polskiej stronie oraz węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Promotorzy projektu zakładają, że nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m3 rocznie już od 2020 roku, po ukończeniu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego w Polsce.

Połączenie gazowe Polska – Ukraina jest istotne w kontekście utworzenia możliwości przesyłu gazu z wykorzystaniem krajowego systemu przesyłowego z planowanej Bramy Północnej (korytarz norweski oraz Terminal LNG) w kierunku Europy Wschodniej. Realizacja projektu znacząco poprawi poziom dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Ukrainy (dostęp do nowych źródeł gazu, w tym do LNG), zintegrowania rynku gazu w regionie oraz utworzenia korytarza transportowego wspomagającego integrację regionalnego rynku gazu ziemnego, oraz wzmocnienie solidarności energetycznej pomiędzy krajami UE i Wspólnoty Energetycznej.

Integracja polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego stanowi element Korytarza Gazowego Północ-Południe i pozwoli na przesyłanie gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu z wykorzystaniem połączeń transgranicznych pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz również

Firmy w ING mogą skorzystać z innowacyjnej usługi – aplikacji eTerminal

ING wdrożył aplikację mobilną, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie lub tablecie z systemem …

Jeden komentarz

  1. To oznacza , że będziemy w ramach pomocy pompować za darmo na Ukrainę gaz kupiony w Katarze za ponad 600$ za 1000 m3
    Świetny biznes partii Suskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.