Strona główna / Lokalne / Dbajcie o ptaszki. Te duże i te mniejsze
Dariusz Krzywda zachęca świnoujścian do dokarmiania ptaków. Słonina najlepsza jest dla sikorek. Foto: Marcin Ossowski

Dbajcie o ptaszki. Te duże i te mniejsze

Przez kilka najbliższych dni ostro (jak na świnoujskie warunki) przymrozi! Pamiętacie o naszych braciach mniejszych? Szczególnie ptakach?  Warto pomyśleć o miseczce wody, słonince za oknem i kramiku z ziarenkami!

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię.

W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się “darmowej stołówki”. Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady – lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!

Zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków. Trudno określić skład uniwersalnego pokarmu dla wszystkich, gdyż każdy z nich lubi co innego:

Łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Chleb (wyłącznie świeży i rozdrobniony) może stanowić tylko uzupełnienie pokarmu! Karmienie wyłącznie pieczywem (przez kilka miesięcy) prowadzi do chorób układu pokarmowego!

Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kasza, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.

Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.

Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłkamorele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.

Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.

Dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.

Trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

6 komentarzy

  1. najważniejsze są ciepłe gacie. No i oczywiście to by dużo się ruszać! 🙂

  2. Reklamy które przesłaniają wiadomości i których nie można skasować, bo albo nie mają tego “krzyżyka” albo mają go gdzieś…, czynią portal świnoujskie info ZNIECHĘCAJĄCYM do czytania.
    Czy tak miało być ?

    • swinoujskie.info

      Dzięki reklamom, może Pan czytać wiadomości na naszej stronie za darmo. Reklamę pop-up można wyłączyć klikając w obszar poza reklamą lub na niektórych reklamach – w krzyżyk. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.