Strona główna / Lokalne / Nowy Szef Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Nowy Szef Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W poniedziałek, 16 stycznia, obowiązki szefa sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża objął komandor Andrzej WOJTKOWIAK. Jednocześnie został awansowany do stopnia komandora. Uroczystość odbyła się w Sali Tradycji 8.FOW.

Uroczystość objęcia obowiązków szefa sztabu 8.FOW odbyła się w obecności dowódcy 8.FOW kmdr. Krzysztofa ZDONKA, oraz zastępcy dowódcy 8.FOW kmdr. Zygmunta BIAŁOGŁOWSKIEGO i szefa szkolenia 8.FOW kmdr. Jarosława KUKLIŃSKIEGO. Uczestniczyli w niej także żołnierze i pracownicy dowództwa.

Komandor Andrzej WOJTKOWIAK urodził się w 1964 roku w Jarocinie. Do służby wojskowej wstąpił w 1984 roku, rozpoczynając studia w Akademii Marynarki Wojennej. Po ich ukończeniu w 1989 roku, objął pierwsze stanowisko służbowe asystenta okrętowego, a następnie zastępcy dowódcy okrętu, na ORP „DĄBIE” w 12. Dywizjonie Trałowców. Z dywizjonem tym związany był później przez większość swojej służby wojskowej. W 1991 roku awansowany został do stopnia porucznika marynarki, a dwa lata później kapitana marynarki.

Kolejnym krokiem w jego karierze było wyznaczenie, w 1994 roku, na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu grupowego ORP „GARDNO”. W 1995 roku został dowódcą trałowca ORP „DĄBIE”, a w 1997 roku dowódcą grupy jednostek pływających – dowódcą okrętu ORP „GARDNO”. Pełniąc służbę na tym stanowisku, w 2000 roku awansowany został do stopnia komandora podporucznika.
W 2007 roku skierowany został do  Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, gdzie pełnił obowiązki starszego oficera flagowego. Po ukończeniu specjalistycznego kursu w Akademii Marynarki Wojennej w 2009 roku mianowany został na stopień komandora porucznika oraz objął Dowodzenie 12. „Wolińskim” Dywizjonem Trałowców.
Za służbowe osiągnięcia odznaczony został złotymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju” oraz „Siły zbrojne w służbie ojczyzny” a także srebrnym medalem „Za długoletnią służbę”. W 2016 roku otrzymał kordzik honorowy Sił Zbrojnych RP. Z dniem 16 stycznia br., decyzją Ministra Obrony Narodowej, wyznaczony został na stanowisko szefa sztabu 8.FOW w Świnoujściu i mianowany na stopień komandora.

Komandor Andrzej WOJTKOWIAK jest żonaty (żona Magdalena) i ma dwóch dorosłych synów.

Zobacz również

Karsiborska przeprawa promowa stoi. Poczekamy co najmniej godzinę!

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość z powodu dużej kolejki, jaka ma miejsce z obu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.