Strona główna / Lokalne / Reforma edukacji na barkach samorządu

Reforma edukacji na barkach samorządu

Zmiany w edukacji rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas to uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do klas I gimnazjum, a ostatni rocznik, uczniowie klas III, ukończą gimnazjum w roku szkolnym 2018/2019. Od 1 września 2019 r. gimnazja nie będą już funkcjonować w ustroju szkolnym.

Część rodziców uczniów i sami nauczyciele ze Świnoujścia mieli sporo pytań związanych z wdrażaniem reformy w mieście. Z tego powodu organizowano w szkołach spotkania z zainteresowanymi stronami.

– Prezydent Janusz Żmurkiewicz powołał specjalny zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji sieci szkół i placówek oświatowych na terenie Gminy Miasto Świnoujście, składający się z dyrektorów przekształcanych i wygaszanych szkół, przedstawicieli wszystkich klubów radnych, a także związków zawodowych funkcjonujących w świnoujskiej oświacie. Jesteśmy po wielu spotkaniach. Chcemy tak wdrożyć reformę, aby była jak najmniej uciążliwa dla dzieci. Dlatego wraz z przenoszonymi do innego budynku klasami i uczniami, przejdą ich wychowawcy i nauczyciele.  Zależy nam, aby młodzież uczyła się w dobrze wyposażonych salach lekcyjnych, dostosowanych do realizacji programów nauczania na danym poziomie edukacyjnym, a te są odpowiednio przygotowane w dzisiejszych budynkach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Chcemy także, aby zajęcia dzieci w klasach 1-3 odbywały się w stałych salach, tak aby maluchy nie musiały chodzić po całej szkole – mówi Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Największe wyzwanie stoi przed dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Dzisiaj funkcjonują tam trzy klasy. Uczy się w nich 3, 15 i 5 uczniów. Zdecydowana większość uczniów jest spoza Świnoujścia, a zakwaterowani są w budynku Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ul. Gdyńskiej 26.

– Proponujemy przeniesienie uczniów LOMS na zajęcia dydaktyczne z przedmiotów ogólnokształcących do CEZiT, w którym uczą się uczniowie na tym samym poziomie edukacyjnym (szkoła ponadgimnazjalna), natomiast jedynie zajęcia sportowe będą odbywały się, tak jak obecnie, w sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Witosa 12 – tłumaczy Janina Śmiałkowska, naczelnik Wydziału Edukacji.

Reforma edukacji ma przyczynić się do poprawienia warunków nauki i opieki nad uczniami. W tym celu zostanie rozszerzona liczba miejsc w świetlicach szkolnych, zwłaszcza na pierwszym etapie szkół podstawowych.

Ważnym elementem reformy są nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkół. Jak zapewnił Paweł Sujka, będą podjęte wszelkie rozwiązania organizacyjne i kadrowe stwarzające warunki do efektywnego wykorzystania zasobów kadrowych przekształcanych i wygaszanych szkół.

Powołany przez Prezydenta zespół konsultacyjny jednogłośnie przyjął wypracowaną koncepcję funkcjonowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów z dniem 1 września 2017 r.

W ramach odpowiedzialności za wdrażanie reformy oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje, między innymi, wsparcie finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego, jako organów prowadzących szkoły. Począwszy od roku 2017 dziecko 6-letnie, realizujące roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, jest objęte finansowaniem poprzez część oświatową subwencji ogólnej. Kwota na to dziecko  wzrosła z 1 338 zł dotacji celowej do kwoty ok. 4 300 zł subwencji oświatowej.

Zobacz również

Meteorolog IMGW: Święta raczej po wodzie

Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z …

Jeden komentarz

  1. a od czego rząd ma samorządy?, to dziwne że ktoś w końcu coś wymaga od samorządu?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.