Strona główna / Lokalne / Tak może wyglądać zabudowa Basenu Północnego

Tak może wyglądać zabudowa Basenu Północnego

Zamiast 10-piętrowych wieżowców – niska, maksymalnie 4-kondygnacyjna nowoczesna zabudowa z zielonymi dachami. Kompleks w odróżnieniu od większości apartamentowców w Świnoujściu ma stanowić enklawę spokoju przy wodzie, wśród zieleni. Marina latem tętni życiem, ale po sezonie umiera. Jak zatem tchnąć w nią ducha, aby żyła przez cały rok? Świnoujścianka ma na to sposób!

Absolwentka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Ewa Raczek stworzyła koncepcję zagospodarowania niezagospodarowanego dzisiaj terenu. Ewa jest urodzoną świnoujścianką. Żal jej, że tereny dzisiejszej mariny są niedocenione. Dlatego postanowiła, że jej praca magisterska będzie dotyczyła terenu Basenu Północnego.

– Głównym kryterium doboru lokalizacji było znalezienie terenu mającego charakter “miasta poza miastem”. Taki potencjał ma marina. Ma bezpośredni dostęp do wody, jest odpowiednio odizolowana od miejskiego zgiełku, ale jest w odpowiedniej odległości od ważnych elementów miasta – tłumaczy młoda architekt Ewa Raczek.

Projekt jaki stworzyła świnoujścianka, to kompleks hotelowo-rekreacyjno- gastronomiczny.  Inspiracją był projekt Otto Bock Science Center w Berlinie i Kaffee Partner w Osnabuck, a także sposób rewitalizacji nabrzeża w Malmo.

– Tereny portowe i towarzysząca im linia brzegowa jest jednym z najtrudniejszych zadań stawianych przed urbanistami – przyznaje inż. arch. Ewa Raczek.

Obiekt nawiązujący do portowego charakteru miasta, a zarazem stanowi enklawę wypoczynku dla osób w nim przebywających oraz odwiedzających to miejsce. Lokalizacja, a także proponowana architektura tworzą unikalne połączenie, na które składa się kompleks trzech budynków zlokalizowanych w dzielnicy Basenu Północnego w sąsiedztwie portu jachtowego, cieśniny Świny oraz Parku Zdrojowego dziedzicząc cechy uzdrowiska.

– Mój budynek liczy 4 kondygnacje. Schodkowy układ bryły zwężający się ku górze poprzez stopniowe kondygnacji, zapewnia odpowiedni widok na marinę i tworzy zielone tarasy. Duże balkony umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu bez konieczności opuszczania apartamentów. Obiekt zaprojektowany jest tak, aby idealnie odpowiadał potrzebom mieszkańców poprzez technologię w nim zawartą i bezpieczeństwo z nią związane. Dodatkowo ukształtowanie formy wychodzi na przeciw potrzebom estetycznym użytkownika otwierając się na walory krajobrazowe z każdej części hotelowej – opowiada młoda architekt Ewa Raczek.

Przedstawiona koncepcja to jedynie pomysł na zmianę szarej rzeczywistości i ożywiania zapomnianego miejsca z ogromnym potencjałem.

W lipcu 2012 roku nastąpiło oficjalne otarcie mariny, która jest jednym z największych portów na polskim wybrzeżu, jest również jedyną w Polsce mariną morską i śródlądową. W sezonie letnim od oficjalnego otwarcia teren tętni życiem, jednak poza sezonem „umiera”. Inwestowanie w rozwój tego obszaru jest kluczowe dla stworzenia nowego wizerunku miasta, strategiczne położenie obszaru daje ogromne szanse na przekształcenie rozległego obszaru nabrzeża w nowe, atrakcyjne cały rok centrum miejskie o dużym znaczeniu dla miasta. Ze względu na wielopłaszczyznowość projektu wszystkie działania wymagały bardzo szczegółowego planu w celu uniknięcia zbyt mocnego zabudowania terenu.
– Dzięki rozbudowie terenu obszary te zyskają nie tylko całoroczną rentowność, nową funkcję ale także nowego ducha miejsca. Rewitalizacja terenów portowych oraz linii brzegowej na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch dekad nabrała charakteru miejskiej rewolucji. Właśnie na tych obszarach zaszły najbardziej radykalne zmiany. W wyniku przekształceń układu przestrzennego oraz wprowadzenia nowych funkcji, liczne miasta przywróciły te obszary do życia, a niejednokrotnie tereny te stały się centrami miast – uważa Ewa Raczek.

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

7 komentarzy

 1. PROJEKT SUPER , SUPER !!!! A malkontenci niech pilnują swoich zasyfionych chałup bo już się do tych smrodów komuszych przyzwyczaili albo wyjechać na wiochy . TRZEBA BUDOWAĆ , SUPER POMYSŁ !!!

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Przestańcie zalewać betonem najpiękniejsze miejsca naszego miasta urzędnicze matolstwo!
  W doope sobie nalejcie beton bando urzędniczych idiotów.

 3. Okropnie. Teraz jest pięknie. Cisza spokój. Od kiedy w każdym miejscu ma byc dużo ludzi, szczególnie turystów?! Tam jest cudownie właśnie wtedy gdy prawie nikogo nie ma. Jak Świnoujścian mają ucieszyć bogaci zblazowani Niemieccy turyści kupujący tam mieszkania?! Kogo z nas było by na to stać? A po za tym w ogóle to nie pasuje do obecnej zabudowy.

 4. idealnie konweniuje z po radzieckimi walącymi się hangarami.

 5. Dużo okrągłych słów. Jaka rewitalizacja? To nie tereny stoczni w Malmo których funkcje zmieniono z przemysłowej na mieszkalną. Tutaj jest istniejąca i funkcjonująca przystań jachtowa.

  Naprędce nasuwaja się podstawowe pytania:

  1. W jaki sposób apartamenty mają ozywić te tereny zimą?
  2. Gdzie znajdują się miejsca parkingowe dla użytkowników, samochodów obsługi i dostawców do części gastronomicznej?

  Ten obiekt zaplanowano w oderwaniu od sasiednich dzialek, nie wykazano współistnienia z ewentualną sasiednia zabudową działek na których również planowane są tereny inwestycyjne pod apartamenty a nie drzewka jak na obrazku.

  Na tych terenach potrzebna jest spójna, ergonomiczna i praktyczna zabudowa koegzystująca z funkcjonującą przystanią jachtową a nie wyizolowany projekt który będzie oderwany planistycznie od pozostałej infrastruktury terenów przystani jachtowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.