Połącz się z nami

Lokalne

Tak może wyglądać zabudowa Basenu Północnego

Opublikowano

w dniu

[dropcap]Z[/dropcap]amiast 10-piętrowych wieżowców – niska, maksymalnie 4-kondygnacyjna nowoczesna zabudowa z zielonymi dachami. Kompleks w odróżnieniu od większości apartamentowców w Świnoujściu ma stanowić enklawę spokoju przy wodzie, wśród zieleni. Marina latem tętni życiem, ale po sezonie umiera. Jak zatem tchnąć w nią ducha, aby żyła przez cały rok? Świnoujścianka ma na to sposób!

Absolwentka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Ewa Raczek stworzyła koncepcję zagospodarowania niezagospodarowanego dzisiaj terenu. Ewa jest urodzoną świnoujścianką. Żal jej, że tereny dzisiejszej mariny są niedocenione. Dlatego postanowiła, że jej praca magisterska będzie dotyczyła terenu Basenu Północnego.

– Głównym kryterium doboru lokalizacji było znalezienie terenu mającego charakter „miasta poza miastem”. Taki potencjał ma marina. Ma bezpośredni dostęp do wody, jest odpowiednio odizolowana od miejskiego zgiełku, ale jest w odpowiedniej odległości od ważnych elementów miasta – tłumaczy młoda architekt Ewa Raczek.

Projekt jaki stworzyła świnoujścianka, to kompleks hotelowo-rekreacyjno- gastronomiczny.  Inspiracją był projekt Otto Bock Science Center w Berlinie i Kaffee Partner w Osnabuck, a także sposób rewitalizacji nabrzeża w Malmo.

– Tereny portowe i towarzysząca im linia brzegowa jest jednym z najtrudniejszych zadań stawianych przed urbanistami – przyznaje inż. arch. Ewa Raczek.

Obiekt nawiązujący do portowego charakteru miasta, a zarazem stanowi enklawę wypoczynku dla osób w nim przebywających oraz odwiedzających to miejsce. Lokalizacja, a także proponowana architektura tworzą unikalne połączenie, na które składa się kompleks trzech budynków zlokalizowanych w dzielnicy Basenu Północnego w sąsiedztwie portu jachtowego, cieśniny Świny oraz Parku Zdrojowego dziedzicząc cechy uzdrowiska.

– Mój budynek liczy 4 kondygnacje. Schodkowy układ bryły zwężający się ku górze poprzez stopniowe kondygnacji, zapewnia odpowiedni widok na marinę i tworzy zielone tarasy. Duże balkony umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu bez konieczności opuszczania apartamentów. Obiekt zaprojektowany jest tak, aby idealnie odpowiadał potrzebom mieszkańców poprzez technologię w nim zawartą i bezpieczeństwo z nią związane. Dodatkowo ukształtowanie formy wychodzi na przeciw potrzebom estetycznym użytkownika otwierając się na walory krajobrazowe z każdej części hotelowej – opowiada młoda architekt Ewa Raczek.

Przedstawiona koncepcja to jedynie pomysł na zmianę szarej rzeczywistości i ożywiania zapomnianego miejsca z ogromnym potencjałem.

W lipcu 2012 roku nastąpiło oficjalne otarcie mariny, która jest jednym z największych portów na polskim wybrzeżu, jest również jedyną w Polsce mariną morską i śródlądową. W sezonie letnim od oficjalnego otwarcia teren tętni życiem, jednak poza sezonem „umiera”. Inwestowanie w rozwój tego obszaru jest kluczowe dla stworzenia nowego wizerunku miasta, strategiczne położenie obszaru daje ogromne szanse na przekształcenie rozległego obszaru nabrzeża w nowe, atrakcyjne cały rok centrum miejskie o dużym znaczeniu dla miasta. Ze względu na wielopłaszczyznowość projektu wszystkie działania wymagały bardzo szczegółowego planu w celu uniknięcia zbyt mocnego zabudowania terenu.
– Dzięki rozbudowie terenu obszary te zyskają nie tylko całoroczną rentowność, nową funkcję ale także nowego ducha miejsca. Rewitalizacja terenów portowych oraz linii brzegowej na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch dekad nabrała charakteru miejskiej rewolucji. Właśnie na tych obszarach zaszły najbardziej radykalne zmiany. W wyniku przekształceń układu przestrzennego oraz wprowadzenia nowych funkcji, liczne miasta przywróciły te obszary do życia, a niejednokrotnie tereny te stały się centrami miast – uważa Ewa Raczek.

Czytaj dalej
7 komentarzy

1 Komentarz

 1. zadowolony temu

  5 lutego 2017 na 11:48

  PROJEKT SUPER , SUPER !!!! A malkontenci niech pilnują swoich zasyfionych chałup bo już się do tych smrodów komuszych przyzwyczaili albo wyjechać na wiochy . TRZEBA BUDOWAĆ , SUPER POMYSŁ !!!

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

  5 lutego 2017 na 11:17

  Przestańcie zalewać betonem najpiękniejsze miejsca naszego miasta urzędnicze matolstwo!
  W doope sobie nalejcie beton bando urzędniczych idiotów.

 3. ab temu

  4 lutego 2017 na 20:08

  Okropnie. Teraz jest pięknie. Cisza spokój. Od kiedy w każdym miejscu ma byc dużo ludzi, szczególnie turystów?! Tam jest cudownie właśnie wtedy gdy prawie nikogo nie ma. Jak Świnoujścian mają ucieszyć bogaci zblazowani Niemieccy turyści kupujący tam mieszkania?! Kogo z nas było by na to stać? A po za tym w ogóle to nie pasuje do obecnej zabudowy.

 4. ja temu

  4 lutego 2017 na 08:19

  idealnie konweniuje z po radzieckimi walącymi się hangarami.

  • Ostswine temu

   5 lutego 2017 na 09:38

   A gdzie tam są te radzieckie hangary? Niemieckie owszem stoją.

 5. wzwyz temu

  4 lutego 2017 na 00:02

  Dużo okrągłych słów. Jaka rewitalizacja? To nie tereny stoczni w Malmo których funkcje zmieniono z przemysłowej na mieszkalną. Tutaj jest istniejąca i funkcjonująca przystań jachtowa.

  Naprędce nasuwaja się podstawowe pytania:

  1. W jaki sposób apartamenty mają ozywić te tereny zimą?
  2. Gdzie znajdują się miejsca parkingowe dla użytkowników, samochodów obsługi i dostawców do części gastronomicznej?

  Ten obiekt zaplanowano w oderwaniu od sasiednich dzialek, nie wykazano współistnienia z ewentualną sasiednia zabudową działek na których również planowane są tereny inwestycyjne pod apartamenty a nie drzewka jak na obrazku.

  Na tych terenach potrzebna jest spójna, ergonomiczna i praktyczna zabudowa koegzystująca z funkcjonującą przystanią jachtową a nie wyizolowany projekt który będzie oderwany planistycznie od pozostałej infrastruktury terenów przystani jachtowej.

  • O temu

   4 lutego 2017 na 17:43

   Polecam lekturę w postaci MPZP 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524