Strona główna / Lokalne / TYLKO U NAS! Nieznane zdjęcia i widokówki przedwojennego Świnoujścia

TYLKO U NAS! Nieznane zdjęcia i widokówki przedwojennego Świnoujścia

Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda w Świnoujściu udostępniło zbiór setek zdjęć i fotografii przedwojennego Świnoujścia. Część z nich to powszechne ujęcia pojawiające się na przedwojennych widokówkach. Jednak wśród fotografii można znaleźć prawdziwe cymesiki…. nieistniejące dziś budynki, ulice i  pomniki. To doskonała inspiracja dla współczesnych architektów chcących odtworzyć dawne fasady kamienic i detale architektoniczne. W zbiorze są przede wszystkim zdjęcia czarno-białe, lecz także pokolorowane. To do tej pory największa i najbogatsza kolekcja zdjęć i widokówek pokazana publicznie.

Od dziesiątek lat kurort Świnoujście nie traci na popularności. Tak było zarówno przed wojną, jak i współcześnie. Turyści doceniają plażę zalaną drobnym piaskiem, nadmorskie powietrze i luźniejszą atmosferę. Podobnie było przed wojną. Do tego dochodziła muzyka, festyny, spotkania, wystawy i rozrywki sportowe. Chociaż miasto było słabiej rozwinięte, imponowało architekturą, sposobem zagospodarowania i  jakością obsługi turystów. Turyści mogli korzystać z kortów tenisowych, Parku Zdrojowego, placu koncertowego, zabiegów dla duszy i ciała.

Zobacz również

Okradali pasażerów pociągów dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl

Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane w sprawie gangu, którego członkowie okradali podróżnych w pociągach dalekobieżnych. …

5 komentarzy

 1. Super zbiór, dzięki!
  Mnie osobiście zaintrygowała puenta: „Chociaż miasto było słabiej rozwinięte, imponowało architekturą, sposobem zagospodarowania i jakością obsługi turystów. Turyści mogli korzystać z kortów tenisowych, Parku Zdrojowego, placu koncertowego, zabiegów dla duszy i ciała.” A dziś? Co robimy dla dobra wspólnego? Politycy tfu… tylko pod słupki popularności.

 2. tylko u nas …? nieznane … ? wszystkie zdjecia sa ogolnie dostepne w google po wpisaniu ” stare zdjecia Swinoujscie”, jest to wykorzystanie cudzej tworczosci w reklamie tego artykulu lub tez strony swinoujskie info.

  • Anna Jackowska

   Większej bzdury nie słyszałam już dawno, może w/w gość wklei tutaj adres po którym można te 500 pocztówek zobaczyć. Durga część jest na temat- może złodzieje zdjęć na różnych formach zaczną podpisywać skąd te skopiowali, a nie jeszcze bezczelnie umieszczać na nich swoje monogramy.
   Redakcjo, prosimy o więcej zdjęć.

 3. Brawo! Takim zbiorem nikt dotąd się nie podzielił. Będą jeszcze inne? Np. powojenne?

 4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Większość z tych zdjęć widziałem.
  Te zdjęcia są świetnym przykładem i żywym dowodem jak komuchy zdemolowali, to miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.