Strona główna / Lokalne / Przygotowywali się naprawdę do wojny na niby. Sojusz Morza Niebieskiego kontra Sojusz Morza Czerwonego

Przygotowywali się naprawdę do wojny na niby. Sojusz Morza Niebieskiego kontra Sojusz Morza Czerwonego

W dniach 8 – 9 lutego w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbył się trening sztabowy pod kryptonimem LUTY-17. Tematem treningu było planowanie wsparcia działań i zabezpieczenia logistycznego sił 8.FOW wydzielonych do udziału w operacji obronnej.

Na podstawie hipotetycznego scenariusza zrealizowany został trening sztabowy wraz z opisaną w nim sytuacją polityczno-militarną. W założonej sytuacji doszło do sporu o podłożu roszczeń terytorialnych pomiędzy dwoma przeciwstawnymi sojuszami (Sojusz Morza Niebieskiego, oraz Sojusz Morza Czerwonego). Przedmiotem konfliktu było uzyskanie dostępu do nowych złóż gazu łupkowego odkrytych w północnej Wislandii należącej do „Niebieskich”, do których prawa rościł sobie wrogi sojusz „Czerwony”. Wislandia w swej polityce zagranicznej stawiała na rozwiązania dyplomatyczne, jednak w przypadku gdy rozwiązanie spornych kwestii byłoby niemożliwe na drodze negocjacji, dopuszczała możliwość użycia rozwiązania militarnego.

W trakcie treningu sprawdzono funkcjonowanie systemu dowodzenia oraz doskonalono proces planowania, w którym podejmowane były decyzje dotyczące działań bojowych. Proces ten przebiegał wg ściśle określonych faz. Obejmowały one zebranie i opracowanie przez poszczególne osoby funkcyjne informacji i danych, które następnie przy współpracy z pozostałymi specjalistami łączone były w całość. Buduje to pełny obraz sytuacji, który umożliwia dowódcy podejmowanie decyzji i wydawanie rozkazów podległym mu siłom.

W treningu uczestniczyli żołnierze dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz wydelegowani żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego i 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Kierował nim zastępca dowódcy flotylli kmdr Zygmunt BIAŁOGŁOWSKI.

Źródło: 8 FOW

 

Zobacz również

23-latek zszedł z promu ze Szwecji i trafił prosto za kratki

Trzech Polaków i obywatela Ukrainy zatrzymali 5 i 6 lipca na gdańskim lotnisku oraz w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.