Strona główna / Lokalne / Program Mieszkania Plus. Prezydent podpisał list intencyjny

Program Mieszkania Plus. Prezydent podpisał list intencyjny

Miasto podjęło starania o pozyskanie środków na budowę mieszkań czynszowych na wynajem w ramach Rządowego Programu Mieszkanie Plus. W ubiegłym tygodniu Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podpisał list intencyjny w tej sprawie z Prezesem Zarządu BGK Nieruchomości S.A. Mirosławem Barszczem oraz Wiceprezesem Zarządu tej spółki Włodzimierzem Stasiakiem (na zdjęciu).

Jeśli sprawa zostanie sfinalizowana, wówczas na Warszowie mogłoby powstać około 200 mieszkań dla rodzin, które nie mają zdolności kredytowej w banku na kupno własnego mieszkania na wolnym rynku.

Jeśli potwierdzi się, że czynsze w takich mieszkania będą oscylowały w granicach 15-17 złotych za metr kwadratowy, to budowa takich mieszkań będzie dla nas priorytetem – mówi prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. – Podpisanie listu intencyjnego jest pierwszym krokiem. Ważne jednak jest również i to, że gdyby okazało się, iż zasady wynajmu takich mieszkań, przede wszystkim stawka czynszu, będą na wyższym poziomie, nieróżniącym się od tych na wolnym rynku, to w każdej chwili możemy wycofać się z takiego programu.

Prezydent dodaje, że zadaniem miasta jest budowanie mieszkań przede wszystkim dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy z banku.

Nie będziemy wspomagać budowy typowych mieszkań developerskich, z czynszami jak na wolnym rynku – dodaje Janusz Żmurkiewicz. – Nie taka jest rola samorządu.

W Rządowym Programie Mieszkanie Plus są dwie tzw. ścieżki budowy mieszkań czynszowych na wynajem. Pierwsza to budowa na gruntach należących do Skarbu Państwa. Druga – na terenach gminnych. Miasto Świnoujście nie ma w swoich zasobach działek należących do Skarbu Państwa. Dlatego też wybrało drugą ścieżkę – tereny gminne. Wskazana we wniosku lokalizacja ewentualnych budynków mieszkalnych to ulica Barlickiego. Oczywiście, jeśli doszłoby do realizacji, inwestycja obejmowałby również parkingi i plac zabaw.

Podpisanie listu intencyjnego to – jak już wspominaliśmy – pierwszy krok. Kolejnym będzie negocjowanie warunków. W przypadku porozumienia, procedura wygląda następująco. Gmina zawiązuje spółkę z BGK Nieruchomości. Wkład gminy to teren pod mieszkania. Program Mieszanie Plus finansowany będzie ze środków BGK Nieruchomości.

Mieszkania z rządowego programu będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Pierwsza z nich zakłada, że średni czynsz bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m2. W opcji drugiej stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m2. Jednak BGK Nieruchomości zaznacza, że na ostateczny koszt wpływ będzie miała przede wszystkim lokalizacja.

Dla nas najważniejsze jest, aby te czynsze były na umiarkowanym poziomie – podkreśla prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. – Takim, aby stać na nie było rodziny i osoby średnio czy słabiej uposażone.

BIK UM Świnoujście

 

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.