Strona główna / Historia / Prawobrzeże turystyką stało!

Prawobrzeże turystyką stało!

Aktualnie w Świnoujściu można usłyszeć wiele głosów twierdzących, że nasze miasto dzieli się na jakieś strefy. Podobno Wyspa Uznam jest miejscem turystycznym, a prawobrzeże zaś… cytując: „od zawsze obszarem przemysłowym”. Pojawiły się nawet głosy, że nawet za „Niemca” nigdy nie było tu turystyki!

To oczywista nieprawda. Pierwsi letnicy pojawili się na prawobrzeżu już w XVIII wieku. A jednym z nich był Gerhard Cornelius Walrawe , który pomieszkiwał w baraku położonym niedaleko dzisiejszego Basenu Trymerskiego.  Warto dodać, że pobytu w Świnoujściu dobrze nie wspominał – wymuszone nadmorskie wczasy, związane z pracami przy regulacji ujścia Świny  ojciec – pomysłodawca spędził na „odpędzaniu komarów i walce z przenikliwym, zimnym wiatrem”, do którego nie był przyzwyczajony. Warto tez przypomnieć, że pierwszym świnoujskim kąpieliskiem, była na początku XIX wieku warszowska plaża, na której na golasa kąpali się francuscy żołnierze, z plutonu okupacyjnego, który przy Basenie Trymerskim także rezydowali.

Rozkwit funkcji turystycznej prawobrzeżnej plaży nastał w połowie XIX wieku- zbudowano wtedy piękne drewniane łazienki kąpielowe, a falochron wschodni i latarnia przez kilkadziesiąt kolejnych lat stały się ulubionym miejscem spaceru dla wczasowiczów i mieszkańców miasta.

Letnisko bardzo prężnie się rozwijało- na początku XX wieku było już blisko 100 domów i pensjonatów oferujących pokoje.

Po II wojnie 

Po przejściowej „okupacji” przez Rosjan przyujściowego fragmentu plaży i osiedla Chorzelin dzielnica rozkwitła nowym życiem. Powstało kilka ośrodków wczasowych, na plaży wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków i prysznice.

 Pan Maciej Zięba, dzisiejszy Geodeta Miasta Świnoujścia, który przyjechał do Świnoujścia w 1971 roku z miejsca zakochał się w Prawobrzeżu: „Mieszkańcem Chorzelina zostałem kiedy przybyłem tutaj na praktyki. Jako młody geodeta przydzielony zostałem do prac związanych z budową nowego Świnoportu, i po latach wspominam to z żalem. Miejsce to było po prostu magiczne! Cudowna dzika plaża, która przyciągała znaczne ilości turystów niezainteresowanych plażami na Uznamie. Architektura Osiedla Leśnego była niezwykle urzekająca. Piękne okiennice i ganki drewnianej zabudowy. Zwiedziłem całą Polskę, ale takiej architektury nie widziałem nigdzie indziej. Wówczas wszystko stało w idealnym stanie. Ale niestety całe osiedle poszło pod spychacz…”.

Port rozpoczął powolną aneksję Chorzelina już w latach 60-tych XX wieku. Mimo rozbudowy portu, zburzeniu Chorzelina i unikalnej Twierdzy plaża dalej pełniła funkcje turystyczne ciesząc się olbrzymią popularnością-i to trawa niemal do dzisiaj.  Gdy tylko ucichły maszyny budowlane na placu LNG na plażę wylegli miłośnicy ciszy, spokoju i czystych plaż.

Warto dodać, że tuż przy plaży powstał nawet pięknych parking- podobne na lewobrzeżu trudno szukać, bo samorząd przez 70 lat nie potrafił takiego wybudować na tzw. patelniach.

W 2017 roku miały powstać toalety i stały zaplecze dla ratowników. Punktu gastronomiczne. A nieopodal- na terenie byłej bazy rakietowej w Łunowie ośrodek SPA Ireny Eris.  Tuż przy nowym parkingu pole namiotowe. Czy kiedyś powstaną?

Wszystkich , którzy uważają prawobrzeże za teren przemysłowy zapraszam na jej przepiękne plaże. Jestem pewny, że po spacerze po najpiękniejszym fragmencie polskiego wybrzeża Ci którzy mają odrobinę wrażliwości i wyobraźni już nigdy nie będą mówić o prawobrzeżu jako o dzielnicy przemysłowej.

Marcin Ossowski

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

10 komentarzy

 1. Przestańcie pisać ludzie głupoty o jakimś rozwoju turystyki na prawobrzeżu. W ogóle te wspominki jak było za szwabów w ogóle mnie nie kręcą , to ich przeszłość ,nie nas Polaków. My tworzymy swoją. Turystyki tu nie było za polskich rządów i nie będzie nigdy , Najprędzej to rozwinie się Międzyzdroje w kierunku zachodnim , czyli w stronę Warszowa i tam będzie turystka z prawdziwego zdarzenia.Proszę przejechać sie i zobaczyć jak rozbudowuje sie ulica Gryfa Pomorskiego właśnie w tym kierunku.Na Warszowie będzie przemysł, który da nam miejsca pracy poza okresem letnim. STAŁE MIEJSCA PRACY!!!!, to ważne jest .Ważniejsze niż te pieprz…nie o turystyce na prawobrzeżu.Ludzie w końcu zacznijcie myśleć konstruktywnie względem dziesięcioleci , o przyszłości swoich dzieci , żeby nie musieli wyjeżdżać z stąd Bóg wie gdzie za pracą.

  • Przestań pisać głupoty o miejscach pracy!!! W porcie kontenerowym? Za najniższą krajową? A potem ten port i tak zbankrutuje, bo nie ma racji bytu i nie pokona konkurencji. I tylko syf pozostanie.

   • Nie wiem co ty sobie wyobrażasz człowieku względem plac? Tu chodzi o stały dochód obojętnie jaki by był, ale jest praca. To będzie normalnie działający port który będzie potrzebował całej logistyki, a te pieprz…nie twoje o zbankrutowaniu to jakaś żenada! Po prostu jęsli ktoś jest twardogłowy i nie umie myśleć perspektywicznie , to jest dla niereformowalnym człowiekiem i tyle>

    • Ty „nob” chyba z jakiegos PGR-u byłego jesteś! w Świnoujsciu nie ma bezrobocia! każdy kto ma siły i chęci jeździ do pracy do Niemiec za 1500 euro, np. do stoczni w Wolgaście albo w innych miejscach. Jak ktoś nie chce to pracy w Świnoujściu tez nie brakuje. W porcie pracowac jak nic będą musieli więc Ukraińcy o ile będą chcieli, bo Niemcy też ich chcą wpuścić na swój rynek pracy. Poza tym sam jesteś twardogłowy lobbysta i tyle w tym temacie. Mamy naszą ziemię oddać za grosze jakimś chińczykom, którzy swoje interesy będą tu kręcić razem z pi…… ? Od naszej ziemi wara!

  • Anna Jackowska

   STARY ZGNUŚNIAŁY CZŁOWIEKU .. I NA DODATEK słabo wykształcony- nie pisz po alkoholu. Wszytscy cierpimy gdy to później czytamy.

  • HAHA Jakiś Alfred który pracuje przy węglu w porcie będzie nam mieszkańcom mówić co mamy robić.. Weź facet wyjdź czasem z tej hałdy węgla, zobacz jak wygląda świat po drugiej stronie- tu też taki może być więc spiernicz*j stąd

 2. tam sie wychowałem,nie zapomniane chwile i cudowne klimaty

 3. Było pięknie, ale jeszcze może być pięknie. Póki i nie ma tego syfu na plaży prawobrzeże jest do uratowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.