Strona główna / Historia / Prawobrzeże turystyką stało!

Prawobrzeże turystyką stało!

Aktualnie w Świnoujściu można usłyszeć wiele głosów twierdzących, że nasze miasto dzieli się na jakieś strefy. Podobno Wyspa Uznam jest miejscem turystycznym, a prawobrzeże zaś… cytując: “od zawsze obszarem przemysłowym”. Pojawiły się nawet głosy, że nawet za “Niemca” nigdy nie było tu turystyki!

To oczywista nieprawda. Pierwsi letnicy pojawili się na prawobrzeżu już w XVIII wieku. A jednym z nich był Gerhard Cornelius Walrawe , który pomieszkiwał w baraku położonym niedaleko dzisiejszego Basenu Trymerskiego.  Warto dodać, że pobytu w Świnoujściu dobrze nie wspominał – wymuszone nadmorskie wczasy, związane z pracami przy regulacji ujścia Świny  ojciec – pomysłodawca spędził na “odpędzaniu komarów i walce z przenikliwym, zimnym wiatrem”, do którego nie był przyzwyczajony. Warto tez przypomnieć, że pierwszym świnoujskim kąpieliskiem, była na początku XIX wieku warszowska plaża, na której na golasa kąpali się francuscy żołnierze, z plutonu okupacyjnego, który przy Basenie Trymerskim także rezydowali.

Rozkwit funkcji turystycznej prawobrzeżnej plaży nastał w połowie XIX wieku- zbudowano wtedy piękne drewniane łazienki kąpielowe, a falochron wschodni i latarnia przez kilkadziesiąt kolejnych lat stały się ulubionym miejscem spaceru dla wczasowiczów i mieszkańców miasta.

Letnisko bardzo prężnie się rozwijało- na początku XX wieku było już blisko 100 domów i pensjonatów oferujących pokoje.

Po II wojnie 

Po przejściowej “okupacji” przez Rosjan przyujściowego fragmentu plaży i osiedla Chorzelin dzielnica rozkwitła nowym życiem. Powstało kilka ośrodków wczasowych, na plaży wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków i prysznice.

 Pan Maciej Zięba, dzisiejszy Geodeta Miasta Świnoujścia, który przyjechał do Świnoujścia w 1971 roku z miejsca zakochał się w Prawobrzeżu: “Mieszkańcem Chorzelina zostałem kiedy przybyłem tutaj na praktyki. Jako młody geodeta przydzielony zostałem do prac związanych z budową nowego Świnoportu, i po latach wspominam to z żalem. Miejsce to było po prostu magiczne! Cudowna dzika plaża, która przyciągała znaczne ilości turystów niezainteresowanych plażami na Uznamie. Architektura Osiedla Leśnego była niezwykle urzekająca. Piękne okiennice i ganki drewnianej zabudowy. Zwiedziłem całą Polskę, ale takiej architektury nie widziałem nigdzie indziej. Wówczas wszystko stało w idealnym stanie. Ale niestety całe osiedle poszło pod spychacz…”.

Port rozpoczął powolną aneksję Chorzelina już w latach 60-tych XX wieku. Mimo rozbudowy portu, zburzeniu Chorzelina i unikalnej Twierdzy plaża dalej pełniła funkcje turystyczne ciesząc się olbrzymią popularnością-i to trawa niemal do dzisiaj.  Gdy tylko ucichły maszyny budowlane na placu LNG na plażę wylegli miłośnicy ciszy, spokoju i czystych plaż.

Warto dodać, że tuż przy plaży powstał nawet pięknych parking- podobne na lewobrzeżu trudno szukać, bo samorząd przez 70 lat nie potrafił takiego wybudować na tzw. patelniach.

W 2017 roku miały powstać toalety i stały zaplecze dla ratowników. Punktu gastronomiczne. A nieopodal- na terenie byłej bazy rakietowej w Łunowie ośrodek SPA Ireny Eris.  Tuż przy nowym parkingu pole namiotowe. Czy kiedyś powstaną?

Wszystkich , którzy uważają prawobrzeże za teren przemysłowy zapraszam na jej przepiękne plaże. Jestem pewny, że po spacerze po najpiękniejszym fragmencie polskiego wybrzeża Ci którzy mają odrobinę wrażliwości i wyobraźni już nigdy nie będą mówić o prawobrzeżu jako o dzielnicy przemysłowej.

Marcin Ossowski

Zobacz również

Przeczytaj i pomyśl. Sami sobie śmiecimy

Funkcjonariusze Straży Miejskiej niemal codziennie dostają zgłoszenia lub sami natrafiają podczas patroli na leżące przed …

10 komentarzy

 1. Przestańcie pisać ludzie głupoty o jakimś rozwoju turystyki na prawobrzeżu. W ogóle te wspominki jak było za szwabów w ogóle mnie nie kręcą , to ich przeszłość ,nie nas Polaków. My tworzymy swoją. Turystyki tu nie było za polskich rządów i nie będzie nigdy , Najprędzej to rozwinie się Międzyzdroje w kierunku zachodnim , czyli w stronę Warszowa i tam będzie turystka z prawdziwego zdarzenia.Proszę przejechać sie i zobaczyć jak rozbudowuje sie ulica Gryfa Pomorskiego właśnie w tym kierunku.Na Warszowie będzie przemysł, który da nam miejsca pracy poza okresem letnim. STAŁE MIEJSCA PRACY!!!!, to ważne jest .Ważniejsze niż te pieprz…nie o turystyce na prawobrzeżu.Ludzie w końcu zacznijcie myśleć konstruktywnie względem dziesięcioleci , o przyszłości swoich dzieci , żeby nie musieli wyjeżdżać z stąd Bóg wie gdzie za pracą.

  • Przestań pisać głupoty o miejscach pracy!!! W porcie kontenerowym? Za najniższą krajową? A potem ten port i tak zbankrutuje, bo nie ma racji bytu i nie pokona konkurencji. I tylko syf pozostanie.

   • Nie wiem co ty sobie wyobrażasz człowieku względem plac? Tu chodzi o stały dochód obojętnie jaki by był, ale jest praca. To będzie normalnie działający port który będzie potrzebował całej logistyki, a te pieprz…nie twoje o zbankrutowaniu to jakaś żenada! Po prostu jęsli ktoś jest twardogłowy i nie umie myśleć perspektywicznie , to jest dla niereformowalnym człowiekiem i tyle>

    • Ty “nob” chyba z jakiegos PGR-u byłego jesteś! w Świnoujsciu nie ma bezrobocia! każdy kto ma siły i chęci jeździ do pracy do Niemiec za 1500 euro, np. do stoczni w Wolgaście albo w innych miejscach. Jak ktoś nie chce to pracy w Świnoujściu tez nie brakuje. W porcie pracowac jak nic będą musieli więc Ukraińcy o ile będą chcieli, bo Niemcy też ich chcą wpuścić na swój rynek pracy. Poza tym sam jesteś twardogłowy lobbysta i tyle w tym temacie. Mamy naszą ziemię oddać za grosze jakimś chińczykom, którzy swoje interesy będą tu kręcić razem z pi…… ? Od naszej ziemi wara!

  • Anna Jackowska

   STARY ZGNUŚNIAŁY CZŁOWIEKU .. I NA DODATEK słabo wykształcony- nie pisz po alkoholu. Wszytscy cierpimy gdy to później czytamy.

  • HAHA Jakiś Alfred który pracuje przy węglu w porcie będzie nam mieszkańcom mówić co mamy robić.. Weź facet wyjdź czasem z tej hałdy węgla, zobacz jak wygląda świat po drugiej stronie- tu też taki może być więc spiernicz*j stąd

 2. tam sie wychowałem,nie zapomniane chwile i cudowne klimaty

 3. Było pięknie, ale jeszcze może być pięknie. Póki i nie ma tego syfu na plaży prawobrzeże jest do uratowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.