Połącz się z nami
szafranski

Lokalne

Prawobrzeże turystyką stało!

Opublikowano

w dniu

Aktualnie w Świnoujściu można usłyszeć wiele głosów twierdzących, że nasze miasto dzieli się na jakieś strefy. Podobno Wyspa Uznam jest miejscem turystycznym, a prawobrzeże zaś… cytując: „od zawsze obszarem przemysłowym”. Pojawiły się nawet głosy, że nawet za „Niemca” nigdy nie było tu turystyki!

To oczywista nieprawda. Pierwsi letnicy pojawili się na prawobrzeżu już w XVIII wieku. A jednym z nich był Gerhard Cornelius Walrawe , który pomieszkiwał w baraku położonym niedaleko dzisiejszego Basenu Trymerskiego.  Warto dodać, że pobytu w Świnoujściu dobrze nie wspominał – wymuszone nadmorskie wczasy, związane z pracami przy regulacji ujścia Świny  ojciec – pomysłodawca spędził na „odpędzaniu komarów i walce z przenikliwym, zimnym wiatrem”, do którego nie był przyzwyczajony. Warto tez przypomnieć, że pierwszym świnoujskim kąpieliskiem, była na początku XIX wieku warszowska plaża, na której na golasa kąpali się francuscy żołnierze, z plutonu okupacyjnego, który przy Basenie Trymerskim także rezydowali.

Rozkwit funkcji turystycznej prawobrzeżnej plaży nastał w połowie XIX wieku- zbudowano wtedy piękne drewniane łazienki kąpielowe, a falochron wschodni i latarnia przez kilkadziesiąt kolejnych lat stały się ulubionym miejscem spaceru dla wczasowiczów i mieszkańców miasta.

Letnisko bardzo prężnie się rozwijało- na początku XX wieku było już blisko 100 domów i pensjonatów oferujących pokoje.

Po II wojnie 

Po przejściowej „okupacji” przez Rosjan przyujściowego fragmentu plaży i osiedla Chorzelin dzielnica rozkwitła nowym życiem. Powstało kilka ośrodków wczasowych, na plaży wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków i prysznice.

 Pan Maciej Zięba, dzisiejszy Geodeta Miasta Świnoujścia, który przyjechał do Świnoujścia w 1971 roku z miejsca zakochał się w Prawobrzeżu: „Mieszkańcem Chorzelina zostałem kiedy przybyłem tutaj na praktyki. Jako młody geodeta przydzielony zostałem do prac związanych z budową nowego Świnoportu, i po latach wspominam to z żalem. Miejsce to było po prostu magiczne! Cudowna dzika plaża, która przyciągała znaczne ilości turystów niezainteresowanych plażami na Uznamie. Architektura Osiedla Leśnego była niezwykle urzekająca. Piękne okiennice i ganki drewnianej zabudowy. Zwiedziłem całą Polskę, ale takiej architektury nie widziałem nigdzie indziej. Wówczas wszystko stało w idealnym stanie. Ale niestety całe osiedle poszło pod spychacz…”.

Port rozpoczął powolną aneksję Chorzelina już w latach 60-tych XX wieku. Mimo rozbudowy portu, zburzeniu Chorzelina i unikalnej Twierdzy plaża dalej pełniła funkcje turystyczne ciesząc się olbrzymią popularnością-i to trawa niemal do dzisiaj.  Gdy tylko ucichły maszyny budowlane na placu LNG na plażę wylegli miłośnicy ciszy, spokoju i czystych plaż.

Warto dodać, że tuż przy plaży powstał nawet pięknych parking- podobne na lewobrzeżu trudno szukać, bo samorząd przez 70 lat nie potrafił takiego wybudować na tzw. patelniach.

W 2017 roku miały powstać toalety i stały zaplecze dla ratowników. Punktu gastronomiczne. A nieopodal- na terenie byłej bazy rakietowej w Łunowie ośrodek SPA Ireny Eris.  Tuż przy nowym parkingu pole namiotowe. Czy kiedyś powstaną?

Wszystkich , którzy uważają prawobrzeże za teren przemysłowy zapraszam na jej przepiękne plaże. Jestem pewny, że po spacerze po najpiękniejszym fragmencie polskiego wybrzeża Ci którzy mają odrobinę wrażliwości i wyobraźni już nigdy nie będą mówić o prawobrzeżu jako o dzielnicy przemysłowej.

Marcin Ossowski

Czytaj dalej
10 komentarzy

10 Comments

 1. nob temu

  18 lutego 2017 na 17:59

  Przestańcie pisać ludzie głupoty o jakimś rozwoju turystyki na prawobrzeżu. W ogóle te wspominki jak było za szwabów w ogóle mnie nie kręcą , to ich przeszłość ,nie nas Polaków. My tworzymy swoją. Turystyki tu nie było za polskich rządów i nie będzie nigdy , Najprędzej to rozwinie się Międzyzdroje w kierunku zachodnim , czyli w stronę Warszowa i tam będzie turystka z prawdziwego zdarzenia.Proszę przejechać sie i zobaczyć jak rozbudowuje sie ulica Gryfa Pomorskiego właśnie w tym kierunku.Na Warszowie będzie przemysł, który da nam miejsca pracy poza okresem letnim. STAŁE MIEJSCA PRACY!!!!, to ważne jest .Ważniejsze niż te pieprz…nie o turystyce na prawobrzeżu.Ludzie w końcu zacznijcie myśleć konstruktywnie względem dziesięcioleci , o przyszłości swoich dzieci , żeby nie musieli wyjeżdżać z stąd Bóg wie gdzie za pracą.

  • Anonim temu

   18 lutego 2017 na 22:42

   Przestań pisać głupoty o miejscach pracy!!! W porcie kontenerowym? Za najniższą krajową? A potem ten port i tak zbankrutuje, bo nie ma racji bytu i nie pokona konkurencji. I tylko syf pozostanie.

   • nob temu

    19 lutego 2017 na 13:06

    Nie wiem co ty sobie wyobrażasz człowieku względem plac? Tu chodzi o stały dochód obojętnie jaki by był, ale jest praca. To będzie normalnie działający port który będzie potrzebował całej logistyki, a te pieprz…nie twoje o zbankrutowaniu to jakaś żenada! Po prostu jęsli ktoś jest twardogłowy i nie umie myśleć perspektywicznie , to jest dla niereformowalnym człowiekiem i tyle>

    • mieszkaniec temu

     19 lutego 2017 na 19:44

     Ty „nob” chyba z jakiegos PGR-u byłego jesteś! w Świnoujsciu nie ma bezrobocia! każdy kto ma siły i chęci jeździ do pracy do Niemiec za 1500 euro, np. do stoczni w Wolgaście albo w innych miejscach. Jak ktoś nie chce to pracy w Świnoujściu tez nie brakuje. W porcie pracowac jak nic będą musieli więc Ukraińcy o ile będą chcieli, bo Niemcy też ich chcą wpuścić na swój rynek pracy. Poza tym sam jesteś twardogłowy lobbysta i tyle w tym temacie. Mamy naszą ziemię oddać za grosze jakimś chińczykom, którzy swoje interesy będą tu kręcić razem z pi…… ? Od naszej ziemi wara!

  • Anna Jackowska temu

   18 lutego 2017 na 23:18

   STARY ZGNUŚNIAŁY CZŁOWIEKU .. I NA DODATEK słabo wykształcony- nie pisz po alkoholu. Wszytscy cierpimy gdy to później czytamy.

  • Cezary temu

   19 lutego 2017 na 11:49

   HAHA Jakiś Alfred który pracuje przy węglu w porcie będzie nam mieszkańcom mówić co mamy robić.. Weź facet wyjdź czasem z tej hałdy węgla, zobacz jak wygląda świat po drugiej stronie- tu też taki może być więc spiernicz*j stąd

 2. ryszard633 temu

  18 lutego 2017 na 13:31

  tam sie wychowałem,nie zapomniane chwile i cudowne klimaty

 3. lesiu temu

  18 lutego 2017 na 10:29

  Było pięknie, ale jeszcze może być pięknie. Póki i nie ma tego syfu na plaży prawobrzeże jest do uratowania.

  • STARY MIESZKANIEC . temu

   18 lutego 2017 na 20:03

   ciekaawe z czego chca sie utrzymac miasto swinoujscie ma zarabiac a warszow bedzie wydawac , nie chce tego

   • Anonim temu

    18 lutego 2017 na 22:44

    Na razie jest chyba odwrotnie, gazoport jest na Warszowie, a Świnoujście zagarnia kasę. Nie chcę tego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

SONDA

Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście?
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524