Strona główna / Lokalne / Komentarz Nowoczesnej. Jak port kontenerowy podzielił radnych  i mieszkańców
Dorota Konkolewska (Ś) szefowa partii Nowoczesna w Świnoujściu. Foto: Wojciech Basałygo

Komentarz Nowoczesnej. Jak port kontenerowy podzielił radnych  i mieszkańców

Burzliwość XXXII Sesji Rady Miasta Świnoujście w dniu 09.02.2017 r. i przedstawionego na jej obradach projektu uchwały napisanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej w sprawie oświadczenia dotyczącego opracowania koncepcji techniczno-programowej w zakresie budowy Terminalu Kontenerowego w Porcie Zewnętrznym w Świnoujściu, wybrzmiewa do dzisiaj w składanych oświadczeniach przez poszczególne kluby radnych, udzielanych wywiadach, ośmieszających postach na portalach społecznościowych krytykujących postawę radnych, jak i wywieszkach na słupach o zdrajcach miasta. Nie mniejsze zdziwienie było na twarzy Marka Trojnara – dyrektora Biura ds. Rozwoju Portów Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A będącego kierownikiem realizacji podjętego przez spółkę projektu, który o projekcie procedowania uchwały dowiedział się z doniesień medialnych.

Przypomnijmy, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi i czemu ta uchwała miała służyć:

 1. Treść uchwały autorstwa radnych SLD nie była pozostałym radnym przedstawiona do dyskusji, a jedynie do wiernego podpisania żądań skierowanych do spółki przez grupę radnych. Wydaje się oczywiste, że jeśli uchwała miałby być ponadpartyjna, i odzwierciedlać poglądy radnych wszystkich ugrupowań, to jej treść powinna być wspólnym autorskim dziełem.
 2. Radni pozostałych klubów argumentowali, że tylko wiedza w zakresie koncepcji tego przedsięwzięcia, oceny skutków gospodarczych i środowiskowych (inwestycja realizowana może być na terenie objętym programem „Natura 2000”) oraz nakładów finansowych i mierzalnych efektów tzw. zysków i strat, może stanowić podstawę do procedowania i wyrażania opinii.
 3. Radni przeciwni uchwale wyraźnie podkreślali, że spółkę, która zamierza podjąć tak dużą inwestycję w mieście, należy traktować partnersko, bowiem jak każde przedsięwzięcie tak dużego rozmiaru, może mieć ono ogromne skutki dla miasta i mieszkańców.
 4. Sfrustrowana takim obrotem sprawy Przewodnicząca RM zażądała głosowania imiennego, wskazując, jak to przeciwnicy uchwały działają na szkodę miasta i takie postępowanie jest dla niej niezrozumiałe, mimo, iż wcześniej uzasadniała radnym, iż jest to tylko apel kierowany do inwestora o bieżącym informowaniu Rady Miasta o podejmowanych przez niego działaniach.

Komu i po co była ta uchwała? Czy wszyscy mieszkańcy żyją z uzdrowiska i wynajmu lokali mieszkalnych? A może trzeba pomyśleć właśnie o przyszłości naszego miasta? Wiele nadmorskich europejskich miast oprócz charakteru wypoczynkowego ma elementy przemysłowe, portowe i przeładunkowe. Nie możemy tylko poprzestać na handlu i usługach związanych z obsługą turystów w naszym mieście, także z tego względu, iż nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta muszą się odnajdywać wyłącznie w takich sferach działalności, mogą szukać alternatyw, i terminal kontenerowy może być jedną z nich.

Wielu mieszkańców odniosło wrażenie, że populistyczne działanie SLD to element zapowiadanej kampanii wyborczej przewodniczącej rady. Chodzi więc o dobro miasta, czy dobro partyjne? Tak kreowana polityka przez radnych SLD nie służy miastu, a do tego podzieliła mieszkańców. Nowoczesna podziela stanowisko radnych, którzy zagłosowali przeciw, to dojrzałe i uczciwe. Nie podzielili politycznego zamieszania dla własnego kapitału, a spojrzeli na przedstawiony projekt wsłuchując się w niezadowolenie swoich kolegów z SLD i grzmiącej przewodniczącej. Okazali oczekiwaną dojrzałość. Dali też świadectwo, iż SLD nie ma obecnie nie tylko większości ale nawet zdolności do tworzenia koalicji z kimkolwiek w obecnej radzie.

Zarząd Koła Nowoczesna, Świnoujście

Zobacz również

Firmy w ING mogą skorzystać z innowacyjnej usługi – aplikacji eTerminal

ING wdrożył aplikację mobilną, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie lub tablecie z systemem …

15 komentarzy

 1. U większości piszących negatywne komentarze widać brak umiejętności czytania ze zrozumieniem i samodzielnego myślenia. A symbol N. wywołuje u niektórych totalne upośledzenie myślenia i nawet gdyby mieli napisać nie na temat i zupełnie bez sensu to po prostu muszą to zrobić, aby poczuć się lepiej i żal im czterech liter za bardzo nie ścisnął. A jeżeli SLD jest przeciwna powstaniu terminala kontenerowego, to po co w ogóle ta „uchwała przypominająca”. Niech zgłoszą od razu uchwałę zakazującą wszelkich inwestycji w jakikolwiek „przemysł” w Świnoujściu bo to kurort jest i ci co mają pokoje na wynajem nie zarobią do własnej kieszeni kasy. Pod tunel też trzeba będzie wyciąć drzewa i przyjedzie kilka razy więcej aut i to już nikomu z SLD nie przeszkadza, bo przyjadą potencjalni klienci co zostawią kasę w prywatnych kieszeniach i miasto nie będzie miało z tego tytułu złotówki.

 2. Jeżeli sie okaże że ta inwestycja jest świetnym interesem dla naszego miasta to krytykujący ja tu mieszkańcy będą musieli połknąć tę żabę. pamiętam jakie protesty były przy budowie terminalu, i gdzie są teraz ci obrońcy? poczekajmy na analizy, badania rynku celowości tej budowy.A poza tym wpisy dotyczące osobistych wycieczek to tylko potwierdza ze słoma z butów wychodzi .

  • Na 100% świetna inwestycja! Dla cfaniaków z partii – PIS-NOWOCZESNA i ich koleżków nawet BARDZO! Wstyd mi, że myślałem kiedyś o głosowaniu na tych przebierańców.

 3. Port kontenerowy to ekologicznie czysta inwestycja, przynosząca miastu nie tylko zyski ale i daje prace dla wielu . Moim zdaniem rozważyć należy lokalizację oraz czy miasto ma byc udziałowcem w spółce, czy tylko czerpać środki z podatku gruntowego itd.
  Moim zdaniem nie należy decydować ad hoc, ale spokojnie poprosić o opracowanie koncepcji
  architektoniczno-urbanistycznej zawierającej drogi dojazdowe i uzbrojenie ( woda-ścieki, intalacje elektro energetyczne itp. Również powinien byc opracowany wstępny preliminaz kosztów i sposób partycypacji i pozyskania soidków.

  • Anna Jackowska

   No no … oczywiście.. ekologiczna no i czysta. Wytnie się pół miliona drzew, wyrówna spychaczem i będzie i czysto i ekologicznie. Tak jak w gazoporcie.

 4. Z Wikipedii- dno- Nowoczesna w Świnoujściu. I wszystko jasne.
  ps. zamiast politykować może się pani weźmie za robotę w najgorszym i najdroższym szpitalu w województwie? Prawdziwej umieralni!!!!!!!!!

 5. Źenujące towarzystwo dajcie spokój

 6. Żenua państwo N. Żal to czytać i was komentować. Jeżeli chcieliście zarobić kilka punktów na wojence z SLD to wam nie wyszło. Sorry.

 7. Jako mieszkanka jestem za !!! jescze trochę i już młodych tu nie będzie ze względu na pracę .Mówią już że Świnoujście to miasto starców za parę lat nie będzie starców lecz staruchów ..

 8. Pani Konkolewska rozpoczęła kampanię wyborczą na radną? ambicje ma, ale to że popiera PO, PiS i Grupę Morską to jak dla mnie jej kompromitacja. Widać, że nie potrafi myśleć samodzielnie. Poza tym mówią, że to koleżaneczka Michalskiej to już ją totalnie dyskwalifikuje. Może do wykonywania czyiś poleceń jest dobra ale nie ma własnego zdania.

 9. Są zwolennicy i są przeciwnicy, SLD popiera przeciwników. Chwała im za to. A tych Państwa nie znam, są ze Świnoujścia?

 10. ⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔

  Czy ta Pani ma w ogóle czas zająć się szpitalem?

 11. Ten tekst jest żenujący, kłamią byle tylko dokopać SLD. Ale spoko, my mieszkańcy wiemy kto jest przeciwny terminalowi i tych radnych poprzemy w wyborach.

 12. Kolejni partacze. Co ta nowoczesna sobą reprezentuje to widać w sejmie. Jaki petru swetru taka dorotka k. Myślę że to taka sama grupa cwaniakow jak GM. Nie macie nic do gadania wiec po co sie wypowiadacie?

 13. Na tego Posła patrzeć już nie moge. Właściwie Pani Dyrektor tez. Nic nowego w szpitalu nie zrobiła oprócz ręczników dla dzieciaków, wiec jak oni mogą byc w takich sprawach obiektywni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.