Strona główna / Hobby / Szkolą kolejnych ratowników w ramach budżetu obywatelskiego

Szkolą kolejnych ratowników w ramach budżetu obywatelskiego

Za nami kolejny etap zmagań młodych adeptów projektu “Ratujemy i uczymy ratować” w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 współfinansowanego przez Gminę Miasto Świnoujście.

Po etapie prezentacji sylwetki ratownika i projektu w szkołach i zebraniu ponad 120 chętnych trzeba było wyłonić 30 osób, które będą uczestniczyć w kolejnych etapach projektu.

O tym, kto został ostatecznie zakwalifikowany do projektu nie zdecydowały wyłącznie umiejętności pływackie, które na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się kluczowe. Naszym celem, poza wyszkoleniem ratowniczym, jest przygotowanie młodzieży do tego, aby potrafiły samodzielnie przeprowadzać zajęcia profilaktyczne. Właśnie dlatego naszej uwadze nie mogły umknąć umiejętności takie jak współpraca w grupie, autoprezentacji, czy choćby otwartość i komunikatywność.

– Etap autoprezentacji związany był z przedstawieniem swojej osoby, opowiedzenie o swoich pasjach i zainteresowaniach oraz odpowiedź na pytania zadane przez instruktorów przed całą grupą zgromadzoną na sali. Po autoprezentacji przyszła kolej na wykazanie się współpracą w grupie. Wszystkie osoby wymieszane na kilka grup rywalizowały ze sobą podczas gry w Kalambury z hasłami związanymi z ratownictwem oraz zagadki logicznej “Marshmallow Chelange” mającą na celu zbudowanie najwyższej wieży z kilkunastu nitek makaronu, taśmy malarskiej, kawałka sznurka i pianki marshmallow na samym czubku wieży – informuje Andrzej Stolarek, ratownik i koordynator projektu.

Po etapie “suchym” przyszedł czas na etap “mokry” a więc sprawdzenie umiejętności pływackich.

Wybrana grupa osób przez dwa dni 25 i 26 marca od 10 – 20 uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach z zakresu ratownictwa na Pływalni Miejskiej. Taka ilość godzin okazała się być niewystarczająca by zmęczyć przyszłych ratowników, co nas bardzo cieszy ponieważ cenimy ludzi wytrwałych, gdyż jest to cecha niezbędna w ratownictwie.

Z uśmiechami na ustach pożegnaliśmy się po to, by spotkać się już 9 kwietnia na warsztatach w Szczecińskim oddziale Rescue Lab w celu odbycia kursu BLS/AED pod okiem instruktorów z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.