Strona główna / Historia / Szukają relikwii z Westerplatte
Podczas uroczystości, która odbyła w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Stowarzyszanie Pojednanie, które zajmuje się ochroną pamięci o Westerplatte (członkami stowarzyszenia byli także żołnierze Westerplatte i żołnierze Hubala), reprezentowane przez Tomasza Krebsa udekorowało medalami oprócz P. Piwowarczyka także dowódcę Centrum Operacji Morskich wiceadmirała Stanisława Zarychtę, rektora Akademii Marynarki Wojennej prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta i Mirosława Zeidlera, znanego marszanda sztuki. Wszyscy zaangażowani są w poszukiwania zaginionego zabytku.

Szukają relikwii z Westerplatte

Piotr Piwowarczyk, dyrektor muzeum w Forcie Gerharda,  wraz z kilkoma osobami otrzymał odznaczenie „Za zasługi dla Westerplatte”. Z dekoracją wiążę się ciekawa historia. Grupa pasjonatów od lat prowadzi poszukiwania lufy armaty, która po upadku Westerplatte została wywieziona do Niemiec, a później zniknęła. Jest jednak ogromna szansa na to, że zabytek dzięki pomocy świnoujścian uda się po wielu latach odzyskać.

Na wyposażeniu obrońców Westerplatte była jedna armata polowa, 75 mm, tzw. putiłówka.   Broń była używana podczas pamiętnej obrony we wrześniu 1939 roku i udało się z jej pomocą zlikwidować gniazdo karabinu maszynowego, który Niemcy założyli na wieży latarni morskiej w Nowym Porcie, dzielnicy Gdańska.

– Po tym jak Westerplatte się poddało, Niemcy zabrali armatę i okrętem Schleswig-Holstein przetransportowali ją szkoły Marynarki Wojennej we Flensburgu. Tam, jako pomnik stała, na jednym z dziedzińców do 1945 roku. Po wojnie została pozbawiona lawety. Według informacji śp. Jacka Żebrowskiego, badacza historii Westerplatte, lufa w nieznanych okolicznościach trafiał w ręce prywatnego kolekcjonera – opowiada Piotr Piwowarczyk.

Starania o powrót armaty na Westerplatte trwają do lat. Istnieją zdjęcia lufy, która już została pozbawiona lawety, ale nie wiadomo z jakiego okresu konkretnie pochodzą. Wspomniany wcześniej Jacek Żebrowski był swojego czasu inicjatorem spotkania obrońców Westerplatte z marynarzami z Krigsmarine.  Niemcy obiecali wtedy, że pomogą w odzyskaniu lufy. Mieli informację, że znajduje się ona w prywatnej kolekcji. Później jednak doszło do sporów między Polakami i Niemcami. Do odzyskania zabytku nie doszło.

– Pierwsza z wersji mówiła, że   znajduje się cały czas we Flensburgu- dlatego parę lat temu zwróciliśmy się  z prośbą o pozwolenie na przeprowadzenie wizji lokalnej  w tej szkole.  Niemcy nam odmówili.  Jednocześnie   sprawdzaliśmy drugi trop, tj. że lufa znajduje się w prywatnej kolekcji. W sprawę zaangażowało się sporo osób. Jeden z niemieckich kolekcjonerów deklaruje pomoc. Liczymy na to, że pomoże nam dotrzeć do zabytku. Swoją pomoc zaoferował również konsul i ambasador RFN.  – dodaje  Piotr Piwowarczyk.

 

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.