Strona główna / Lokalne / Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – eliminacje miejskie w Świnoujściu

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – eliminacje miejskie w Świnoujściu

Początek tygodnia dla wielu uczniów ze świnoujskich gimnazjów i szkół podstawowych minął pod znakiem zmagań w eliminacjach miejskich dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizatorem Turnieju była Komenda Miejska Policji w Świnoujściu, Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Gimnazjum Publiczne nr 2. Zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich.

W poniedziałek na terenie Gimnazjum Publicznego nr 2 w Świnoujściu odbywały się eliminacje miejskie Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W rozgrywkach miejskich wzięły udział drużyny ze świnoujskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem Turnieju była Komenda Miejska Policji w Świnoujściu, Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Gimnazjum Publiczne nr 2.

Celem organizowanego konkursu jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży szkolnej poprzez m.in. ugruntowanie wiedzy z zakresu przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, a także popularyzowanie roweru, jako środka transportu, rekreacji i sportu.

Niezbędnym warunkiem przystąpienia do konkursu było posiadanie karty rowerowej. Uczniowie biorący udział w zawodach najpierw przystąpili do testu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, udzielając odpowiedzi na 35 pytań, wybierając jedną prawidłową odpowiedź spośród 3 dostępnych. Uczniowie gimnazjów otrzymali zadania  o wyższym stopniu trudności. Następnie reprezentanci szkół mieli okazję pokazać swoje umiejętności praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej np. opatrując rany czy złamane kończyny.

Następnym etapem rywalizacji było sprawdzenie umiejętności jazdy na rowerze w miasteczku ruchu drogowego. Weryfikacji poddano spostrzegawczość uczniów i precyzję podczas jazdy jednośladem po torze przeszkód. Mieli oni do pokonania m.in. “ósemkę”, której krawędzie ograniczały drewniane słupki, jazdę slalomem między słupkami czy równoważnię. Zmagania młodzieży oceniali policjanci ze świnoujskiej drogówki.

Po zaciętej walce i rywalizacji ostatecznie pierwsze miejsce drużynowo w kategorii szkół podstawowych zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie: Pola Buśko, Natalia Palus, Arkadiusz Bandera i Cezary Bajorski. Drugie miejsce zajęli reprezentanci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie: Zuzanna Swinarska, Zuzanna Janik, Adrian Jena i Rafał Puchała. Ostatnie miejsce na podium przypadło Szkole Podstawowej nr 4 w składzie: Julita Osewska, Jagoda Hływa, Szymon Stasiak i Szymon Hołyst. Indywidualnie wśród uczniów świnoujskich podstawówek najlepszy okazał się Cezary Bajorski.

Rywalizację na poziomie szkół gimnazjalnych wygrało Gimnazjum nr 2 w składzie: Paulina Krajewska, Michał Ożóg i Tomasz Labiś. Drugie miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 w składzie: Jakub Joppek, Dawid Kryń i Dominik Retereski. Wśród startujących w konkursie świnoujskich gimnazjalistów najlepszy okazał się Tomasz Labiś, zajmując indywidualnie pierwsze miejsce.

Nagrody i dyplomy ufundowane przez Urząd Miasta Świnoujście wręczała Naczelnik Wydziału Edukacji Janina Śmiałkowska oraz policjanci.

Zdaniem funkcjonariuszy, przygotowanie teoretyczne i praktyczne młodych uczestników turnieju, było na bardzo wysokim poziomie. Należy mieć nadzieję, że wzrost świadomości wśród młodzieży będzie owocował w przyszłości mniejszą liczbą zdarzeń drogowych z ich udziałem.

asp. sztab. Beata Olszewska

KMP Świnoujście

fot. GP nr 2

Zobacz również

W drodze do portu w Szczecinie statek osiadł na mieliźnie

Załoga jednostki pływającej SG-214 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej interweniowała 12 stycznia na Zalewie Szczecińskim. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.