Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Hej żeglarze! Przypłynął olbrzym

[ZDJĘCIA] Hej żeglarze! Przypłynął olbrzym

Wyszorowany na błysk pokład, ogromne maszty i wielka rosyjska bandera łopocząca na wietrze. Przez trzy dni 28, 29 i 30 kwietnia 2017 r. można będzie zwiedzać za darmo jeden z trzech największych żaglowców świata. Kruzensztern zacumuje przy ulicy Wybrzeże Władysława IV, naprzeciwko Kapitanatu Portu. Załoga pozwoli turystom zajrzeć niemal w każdy zakamarek. Warto zabrać ze sobą aparat, bo okazji do robienia zdjęć będzie sporo.

Reporterzy gazety Ahoj Świnoujście mieli okazję wejść na pokład znacznie wcześniej. Zanim stopa szczura lądowego stanie na drewnianym pokładzie żaglowca wybudowanego w 1926 roku, trzeba przejść po kilkumetrowym trapie. Do zwiedzania uśmiechem zaprasza młody marynarz z trzema białymi pasami na marynarskim kołnierzu. – Paski to na upamiętnienie trzech wielkich zwycięstw admirała Fiodora Uszakowa – mówi z dumą Oleg.

Kruzensztern to czteromasztowy bark, jeden z ostatnich windjammerów, czyli pogromców wiatrów, transoceanicznych statków żaglowych. Jest tak wielki, że spacerując wybrzeżem widać go już z daleka. Po wejściu na pokład od razu przypominają się stare filmy o marynarzach.

Dzisiaj żaglowiec „Kruzenshtern” jest używany do celów szkoleniowych. Jednostka może pomieścić 164 uczniów. Przód statku zdobi bukszpryt, na pokładzie są kubryki z marynarskimi kojami, a posiłki spożywa się w sporej mesie. O portach, które odwiedził żaglowiec, przypominają pamiątki zgromadzone w muzeum – niedostępnym niestety dla turystów. Zwiedzający mogą za to wejść do prawosławnej kaplicy.

Kruzenshtern regularnie uczestniczy w międzynarodowych regatach żeglarskich. żeglarskich regat. Największym sukcesem było zwycięstwo w wyścigu z Bostonu do Liverpoolu . Podczas regat rozwinął rekordową prędkość 17,4 węzłów (32,4 km/h).

Gośćmi jego wnętrz były głowy państw, politycy, biznesmeni i przedstawiciele międzynarodowego środowiska morskiego.

Godziny zwiedzania:

28 kwietnia od godziny 14.00/15.00 do 19.00

29 kwietnia od 10.00 do 19.00

30 kwietnia od 10.00 do 15.00

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.