Połącz się z nami

Lokalne

Jak stworzyć miasto otwarte dla wszystkich?

Opublikowano

w dniu

Dokładnie rok temu grupa radnych wsiadła na wózki inwalidzkie i ruszyła na ulice, aby sprawdzić, czy miasto jest otwarte na potrzeby ludzi z niepełnosprawnością i starszych. Minęło 12 miesięcy. Sprawdzamy co od tego czasu zmieniło się w przestrzeni miejskiej.

O problemach ludzi starszych i niepełnosprawnych przekonujemy się na własnej skórze dopiero wtedy, gdy musimy pchać dziecięcy wózek, złamiemy nogę i poruszamy się o kulach, albo gdy przyjdzie nam ciągnąć walizkę podróżną.

Jesteśmy coraz starsi

Za 50 lat dzisiejsi 18-latkowie grający na przyszkolnych boiskach, będą przechodzić na emerytury. Część z nich będzie mieć choroby narządów ruchu, inni nadwagę, jeszcze inni kłopoty ze wzrokiem. Starość dosięgnie wszystkich. Warto już dziś zadbać o budowanie przestrzeni miejskiej przyjaznej dla wszystkich.

– To co wybudujemy dzisiaj, będzie służyć nam przez następne kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest, aby na poważnie wziąć pod uwagę potrzeby ludzi starszych i  z niepełnosprawnością – mówi Krzysztof Przybylski. – Budując wejścia na plażę, tworząc marinę kajakową, czy modernizując zwykłe ulice. Jeżeli weźmie się to pod uwagę w fazie projektowej, nie podroży to inwestycji – dodaje.

Dostępność

Rok temu radni sprawdzili, czy niepełnosprawny turysta może samodzielnie wjechać wózkiem na plażę. Bez pomocy pełnosprawnej osoby to niemal niemożliwe. Kłopoty przyniesie poruszanie się po starej części promenady. Problem z dostępnością będziemy mieć w wielu budynkach użyteczności publicznej. Likwidacja barier architektonicznych to całkowite obniżenie krawężników, ustawienie ławek do siedzenia na długi ulicach, czy przystankach autobusowych,  toalety bez barier  i przestronne windy.

– Przestrzeń nieprzyjazna osobom starszym powoduje, że zniechęcają się do aktywności. W rezultacie siedzą w domach, bo kłopot sprawia im zwykłe zejście po schodach. Jak to zmienić? – Budując, wystarczy wziąć pod uwagę ich potrzeby. Np. stawiając nowe przedszkole, pomyśleć zawczasu o tym, że będą do niego przychodzić także dziadkowie.  Projektując toaletę – nie stawiać muszli w kącie, lecz na środku. Projektując przejście dla pieszych i dodać płyty z fakturą – wymienia Krzysztof Przybylski.

Pierwsze budujące przykłady

Kilka lat temu Świnoujście rozpoczęło montowanie żółtych płyt, tzw. groszków przed przejściami dla pieszych. Dzięki temu osoby niedowidzące wiedzą, że za chwilę wejdą na jezdni po której jeżdżą samochody.

Nie tak źle wygląda podróż miejskimi autobusami. Pojazdy są przystosowane dla osób starszych i poruszających się na wózkach. Samo wejście i wyjście wymaga pomocy osoby pełnosprawnej, ale same autobusy pozbawione są barier.

Kolejnym przykładem jest niedawne dostosowanie budynku w świnoujskiej marinie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Miasto przyjazne wiekowi

Starsi ludzie stają przed coraz większymi wyzwaniami ze względu problemy pojawiające się wraz z wiekiem. W społeczności przyjaznej dla wieku, polityka i sektor prywatny wspierają osoby starsze poprzez tworzenie bezpiecznej przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Biblioteki, muzea, kościoły, posterunki policji, banki, dworce, centra handlowe dostosowane do różnych poziomów umiejętności.

– Wciąż jesteśmy na początku drogi. Przed nami jest więcej do zrobienia, niż już zostało zrobione. Moim marzeniem jest, aby takie miasto jak Świnoujście, stało się przyjazne wszystkim turystom, nie tylko tym pełnosprawnym. Począwszy od wyjścia z pociągu, aż po wejście na plażę, a nawet wejście do wody. To wszystko jest możliwe, jeżeli dzisiaj podejdziemy do tego poważnie – tłumaczy Krzysztof Przybylski.

Niewiele potrzeba

Jak bezkosztowo poprawić przestrzeń przyjazną niepełnosprawnym i osobom starszym? Jak się okazuje, czasem wystarczy odrobina wrażliwości.

– Zastanowić się jak osoba niepełnosprawna ma dostać się np. na miejską imprezę. Czy w pobliżu jest przystanek autobusowy, czy przed sceną jest miejsce dla wózków inwalidzkich, czy możemy poprosić wolontariuszy o pomoc np. w pomocy niepełnosprawnym – wymienia Krzysztof Przybylski.

Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna – napisał Witruwiusz. Słowa pochodzą sprzed 2 tys. lat, ale są nadal aktualne. Warto, aby architekci projektujący współczesne Świnoujście, pamiętali o szczegółach otwierających drzwi dla wszystkich mieszkańców.

Czytaj dalej
3 komentarze

1 Komentarz

 1. ∜∞ temu

  1 maja 2017 na 19:37

  W Świnoujściu, to tragedia.
  Radni pajacowali na wózkach i nic się nie zmieniło.
  W Parku na Chopina, to już chyba więcej schodów nie mogła Baśka trzasnąć.

 2. Janek temu

  30 kwietnia 2017 na 22:13

  Generalnie to Nasze miasto jest przejezdne dla osoby na wózku , oczywiście jest kilka „kwiatków „ale da się funkcjonować po lewej stronie miasta
  Lewa strona miasta : chodniki ( Piastowska – i cudowne płyty ) proponuje aby ktoś z UM przejechał się po tych super stylowych płytach
  krawężniki Armii Krajowej od strony muzeum – trzeba mieć wózek klasy quad aby tam podjechać.
  Park Chopina i podjazd od strony Herberta – to to również z quadem .

  Po prawej jest już gorzej i tak :
  KM – autobusy linia 10 i inne – wózkiem nie wjedziesz.
  PKP – dworzec – hm…………. nie wiem od czego mam tu zaczynać…
  1.przejazd przez tory – dramat
  2.perony – dramat ( peron 1 i wjazd wózkiem do składu PolREGIO ( po liftingu ) dramat, LINK – również dramat
  3. peron 2 – składy IC – dramat do kwadratu
  4. Toalety -dla niepełnosprawnego >??czy to istnieje ?

 3. Ula temu

  30 kwietnia 2017 na 16:51

  NIEPEŁNOSPRAWNY MOŻE WJECHAĆ NA WÓZKU DO POŁOWY PLAŻY A NIE MA PLAŻĘ A DALEJ ABY DOJECHAĆ DO WODY TO TRZEBA NAJLEPIEJ FRUWAC.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524