Strona główna / Lokalne / Żeglarze na zatoce. Będą spore emocje

Żeglarze na zatoce. Będą spore emocje

W sobotę w Świnoujściu startuje kolejna odsłona regat z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Przez cały weekend od godziny 10:00 regaty będą rozgrywane na Zatoce Pomorskiej. Każdy może przybyć nad Zatokę i obserwować wydarzenie.

Wszystkie złogi już w Świnoujściu. Mimo, że pogoda nie rozpieszczała, chwilę po godz. 14:00 żeglarze rozpoczęli treningi. To jedne z lepiej zorganizowanych regat w Polsce mówi sternik Tomasz Kulesza.

– Organizacja jest na najwyższym poziomie – 5 zawodników jest z pierwszej setki rankingu match racingowego ISAF, co świadczy o poziomie regat. Lubimy bardzo tu przyjeżdżać, to już 3 sezon kiedy trwa liga i widać jak bardzo się rozwija – dodaje Kulesza z PZKS Dżygit.

Prognozy pogody mówią o tym, że będzie wiało, a to oznacza sporo emocji na wodzie nie tylko dla samych żeglarzy, ale też dla obserwatorów. Znakomity punktem do obserwacji będzie niewątpliwie koniec falochronu, gdzie stoi jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Świnoujściu – wiatrak pełniący rolę latarni. Dobrym miejscem jest także plaża.

– Cieszymy się bardzo, że nasze regaty mają takie zainteresowanie wśród żeglarzy. Ta liga to takie spełnienia naszego małego marzenia o tym, żeby w naszym kraju działo się jeszcze więcej  na wodzie i żeby polscy żeglarze mogli jak najwięcej pływać w regatach, dzięki czemu zdobywać jeszcze większe umiejętności i doświadczenie, a potem reprezentować nas godnie za granicą – mówi Maciej Cylupa organizator regat.

Dla tych, którzy nie mogą przybyć do Świnoujścia organizator zapewnił transmisję live za pośrednictwem systemu SAP. Wystarczy wejść na stronę http://ligazeglarska.pl.

Początek wydarzenia już w sobotę o godz. 10:00 (jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne) w okolicach Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świnoujściu – ul. Jachtowa 1.

Lista startowa regat:

1. MOS Iława

2. Jacht Klub Kamień Pomorski

3. Yacht Club Sopot

4. PMT TŻR Szczecin

5. Yacht Club Gdańsk

6. JKM Gryf Gdynia

7. YC Sztag AWF Katowice

8. PŻKS DŻYGIT Białystok

9. OKŻ Olsztyn

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na Facebooku.

Sponsorami Ekstraklasy są TT Line Polska, Pomorze Zachodnie, Świnoujscie, D.A.D. , Mincer Pharma, CH Klif, Nautica Watches. Partnerami są SAP, Harken, Hampton by Hilton, THIS1 oraz Magazyn Żagle, Magazyn W Ślizgu! i targi Wiatr i Woda.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

2 komentarze

  1. Uwielbiam takie sporty! Oj emocje tu były i to jakie! 🙂 Super!

  2. Fajnie, że można to obejrzeć jako transmisję internetową. Dziś to totalna oczywistość:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.