Strona główna / Lokalne / Barwy muzyki nie tylko organowej. Odsłona druga

Barwy muzyki nie tylko organowej. Odsłona druga

W kolejnym koncercie XIX Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe, włączonym w obchody Dni Morza, w kościele pw. Chrystusa Króla przy organach z 1927 roku zasiadł, po raz pierwszy biorący udział w Festiwalu Christian DOMKE z Niemiec.

Rozpoczął koncert utworem Ave Maria op.106, nr 2  (Catedral Windows) S. Karg – Elerta

i już w tej kompozycji ukazał różne barwy świnoujskiego instrumentu. Ciepło i romantycznie zabrzmiało Notturno F. Mendelsshona – Bartholdiego.

Organizator Festiwalu, Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia tradycyjnie przybliża publiczności świnoujskich muzyków i ich artystyczne osiągnięcia. Kolejny raz wystąpił, tym razem w dwóch odsłonach, śpiewający od 1998 roku Miejski Dziewczęcy Chór LOGOS pod dyrekcją Elżbiety NAKLICKIEJ. W pierwszym bloku utworów sakralnych zaśpiewał Ave Maria G. Cacciniego, Zdrowaś królewno wyborna A. Koszewskiego, P.Jańczaka Jubilate, B. Sibrecht Ojcze nasz oraz z akompaniamentem K. Naklickiego Negro spirituals Nim Świt (Amazing Grace). Z przyjemnością słuchano pięknych głosów dziewcząt w perfekcyjnym brzmieniu i wykonaniu.

Nastrój koncertu zmienił się, gdy ponownie zabrzmiały organy. Ch. DOMKE najpierw zagrał Marsz nuptiale F. Mendelsshona. To był popis techniki gry i romantycznej interpretacji, za które otrzymał gromkie brawa. Następnie zagrał Cathedrales op.55  L. Vierna i własną Improwizację. 

Początek tego utworu nowoczesny,  w brzmieniu dramatyczny i nagle usłyszeliśmy głosy przyrody, nawet dudy szkockie w głównym temacie Amazing Grace, kompozycji powstającej na żywo.

Wszystkie najpiękniejsze dźwięki 90-letnich organów usłyszeliśmy w tej improwizacji. To było fantastyczne dzieło, pełne polotu i romantyzmu, nagrodzone gromkimi brawami.

Ponownie przed publicznością ustawił się Dziewczęcy Chór LOGOS i w drugim bloku utworów świeckich przedstawił anonimowego kompozytora Komum ja kwiateczki rwała, T. Stokes’a Vox tronika – piękny utwór kanadyjskiego, współczesnego kompozytora, trudny w wykonaniu, jako że nie tylko słuchaliśmy pięknych głosów, ale i szepty, okrzyki i zsynchronizowany ruch dziewcząt. Utwór na miarę XXI wieku perfekcyjnie wykonany. Chór wyśpiewał jeszcze pieśni ludowe; macedońską Rum dum dum, bułgarską Sto mi e milo i kaszubską Welewetka.  Owacja na stojaco

Po owacji na stojąco na bis Chór LOGOS zaśpiewał Tango to Evora i Panis Angelikus.

Piękny, urozmaicony koncert pełen różnych barw i dźwięków  muzyki – nie tylko organowych.

Tekst M.P./foto J.P.

Zobacz również

PKP Intercity zapowiada nowy rozkład jazdy. Bezpośredni pociąg ze Świnoujścia do Czech

Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.