Strona główna / Lokalne / Uwaga na rowerzystów i pieszych! Nie chroni ich karoseria

Uwaga na rowerzystów i pieszych! Nie chroni ich karoseria

Sezon wakacyjny w pełni, na drogach panuje zdecydowanie wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych. Policjanci przypominają, że piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści to także użytkownicy dróg, którzy mają prawo oczekiwać, że ich uprawnienia będą respektowane, jednak sami także mają obowiązek pamiętać o przepisach. Apelują również do zmotoryzowanych, by stosowali się do przepisów ruchu drogowego i zwracali szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ta grupa jest szczególnie narażona na tragiczne skutki podczas zdarzeń drogowych. Niestety mimo kierowanych policyjnych apeli, a także podejmowanych działań profilaktycznych i prewencyjnych, wciąż dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Świnoujscy policjanci regularnie interweniują w związku z zaistniałymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że w sytuacji nawet z pozoru niegroźnego zderzenia z pojazdem, to ci uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na doznanie poważnych urazów, które mogą zagrozić ich życiu. To z kolei naraża kierowców samochodów na bardzo poważne konsekwencje prawne i karne.

Kierowcy powinni bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego i zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Trzeźwość umysłu, zasada ograniczonego zaufania i umiejętność przewidywania zagrożeń zapewne pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kierowcy powinni pamiętać, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie mają żadnych szans w kontakcie z samochodem.

Przejścia dla pieszych to miejsca szczególne, a zarazem niebezpieczne. Paradoksalnie na pasach dochodzi do wiele wypadków i potrąceń pieszych. Czy możemy temu zapobiec? Możemy. Wystarczy włączyć myślenie.

Dojeżdżając do przejścia dla pieszych, musimy maksymalnie zwiększyć naszą uwagę. Kierujący zbliżający się do przejścia powinni przede wszystkim dostosować prędkość do możliwości odpowiedniego obserwowania rejonu przejścia i w razie możliwości zareagowania poprzez zahamowanie lub zmianę kierunku ruchu. Pamiętać należy, że pieszemu na przejściu należy się bezwzględne pierwszeństwo i na nim powinien się czuć bezpiecznie.

Przepisy ruchu drogowego zabraniają wyprzedzania pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Niedopuszczalne jest także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym lub cyklistom. Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych lub przejazdem rowerowym to jedno z najbardziej niebezpiecznych zachowań na drodze. Grozi za to mandat do 500 zł i 10 punktów karnych. Czasem kierowcy popełniają to wykroczenie nieświadomie, są przekonani, że pojazd przed pasami zatrzymał się, aby wysadzić pasażera lub chce wjechać na chodnik.

Nie zawsze jednak „zebra” to świętość pieszych. Piesi, w stosunku do samochodu, są uprzywilejowany, ale nie zawsze i wszędzie. Oni również są objęci zakazami związanymi z przechodzeniem przez jezdnię, nawet w miejscach do tego wyznaczonych. Piesi często ryzykują zdrowiem, a nawet życiem, np. wchodząc wprost po koła samochodu.

Pieszy nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych czy też bezpośrednio zza przeszkody, która uniemożliwiłaby jego dostrzeżenie. Nie może też wbiegać na jezdnię czy też zwalniać kroku podczas przechodzenia.

Wiele osób często rozmawia przez telefon komórkowy, ma słuchawki na uszach czy jest zajętych rozmową ze znajomym i jednocześnie wchodzą na pasy, nie patrząc, co się wokół nich dzieje. Policjanci apelują do pieszych o ostrożność w chwili zbliżania się do przejścia dla pieszych, rozejrzenie się wokół, gdyż najwięcej ryzykuje sam pieszy, który przez swoją nieuwagę może stracić zdrowie lub nawet życie, ponieważ w zderzeniu z samochodem nie ma najmniejszych szans.

Ponadto zachęcają, by jak najczęściej używać odblasków, gdyż taki przedmiot założony na odzieży pieszego lub rowerzysty wystarczy, aby ich bezpieczeństwo na drodze uległo znacznej poprawie. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 20-30 metrów, natomiast odblask zwiększa ten dystans niemal pięciokrotnie, dzięki czemu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie manewru ratującego życie.

Rowerzysta, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, nie jest zabezpieczony pasami czy poduszkami chroniącymi kierujących samochodami. Kolizja pojazdu samochodowego i rowerzysty zawsze skończy się gorzej dla tego drugiego – jest narażony znacznie bardziej na obrażenia ciała.

Dlatego niezbędne jest zwracanie szczególnej ostrożności, tym bardziej, że wśród rowerzystów jest wiele dzieci, ludzi starszych oraz osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Wykonują oni nieoczekiwane manewry na drodze. Dlatego w przypadku spostrzeżenia rowerzysty, najlepiej stosować tzw. zasadę ograniczonego zaufania. Zbyt bliskie przejeżdżanie obok rowerzysty może spowodować zachwianie jego równowagi i wypadek.

Oczywiście ciężar obowiązków leży także po stronie rowerzystów. Każdy fan dwóch kółek wyjeżdżając na drogę powinien sprawdzić stan techniczny swojego roweru, czy posiada właściwe oświetlenie i elementy odblaskowe. Należy zadbać, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli jest to możliwe korzystajmy z wyznaczonych ścieżek rowerowych, a gdy ich brak, poruszajmy się prawą stroną jezdni, jak najbliżej pobocza. Każdą zmianę kierunku jazdy powinniśmy odpowiednio wcześniej i widocznie sygnalizować, tak aby dać szansę innym uczestnikom ruchu drogowego na właściwą reakcję.

Przejście dla pieszych jest przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, dla ruchu pieszych.  Zgodnie z przepisami ruchu drogowego rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych. Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym na każdym przejściu dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzenia go na piechotę. Rowerzystę, który przejedzie rowerem przez przejście dla pieszych, karze się mandatem karnym w wysokości 100 zł.

Motocyklista, podobnie, jak rowerzysta, czy pieszy jest szczególnym uczestnikiem ruchu drogowego, który nie posiada karoserii ochronnej, minimalizującej uszkodzenia ciała w przypadku wypadku drogowego. Każdy, kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną niebezpiecznych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie.

Przepisy ruchu drogowego i zasady zachowania na drodze w równym stopniu, bez wyjątków, dotyczą wszystkich. Każdy uczestnik ruchu powinien się z nich wywiązywać. Jeśli tak będzie, to z pewnością nikt nie ucierpi.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.