Strona główna / Lokalne / Dokumenty w sprawie budowy tunelu przesłane do Brukseli

Dokumenty w sprawie budowy tunelu przesłane do Brukseli

Wszystkie dokumenty związane z tunelem, które są potrzebne do uzyskania dla tej inwestycji dotacji ze środków unijnych, zostały dziś wysłane przez ministerstwa infrastruktury i finansów do Brukseli – poinformował Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia na swoim facebookowym profilu.

-Podczas swojej ubiegłotygodniowej wizyty w Świnoujściu Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki powiedział, że decyzja Komisji Europejskiej zapadnie do końca III kwartał tego roku. Dodał też, że atmosfera w komisji wokół budowy tunelu w Świnoujściu jest bardzo pozytywna i dlatego jest dobrej myśli, jeśli chodzi o decyzję o współfinansowaniu inwestycji. 

Podpisanie umowy na realizację tej inwestycji powinno nastąpić na przełomie roku 2017/2018, a zakończenie realizacji w grudniu 2021. Inwestorem tego zadania jest Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym GDDKiA.

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, która stanowi część toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikacje zapewniają przeprawy promowe, które nie zapewniają odpowiedniej przepustowości (co powoduje długi czas oczekiwania na prom) i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Stałe połączenie będzie drogowym tunelem drążonym w korytarzu północnym (zgodnie z uzyskaną w 2010 roku decyzją środowiskową). Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Zobacz również

Znamy program tegorocznych Dni Twierdzy na Wyspach

Ósma edycja imprezy historycznej, której finałowym wydarzeniem jest bitwa. Tym razem przeniesiemy się w czasy …

2 komentarze

  1. Coś mi się wydaje, że PiSczyki wycinają Puszczę, aby zbudować most drewniany wysokopienny z kornikiem przechodnim jako plan awaryjny,
    bo już czują pismo nosem, że grosza z Unii nie dostaną na tunel.

  2. ⧿ⴺΔⴻⵒϢΖΗᦿΓ⧿

    Precz z tunelem!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.