Połącz się z nami

Lokalne

Dużo podpisów przeciwników wycinki drzew w Świnoujściu trafiło na biurko prezydenta

Opublikowano

w dniu

400 podpisów osób sprzeciwiających się wycinaniu drzew w Świnoujściu złożono we wtorek na biurko prezydenta miasta. – Ubolewam, że organizatorzy zużyli tyle papieru. Można to było zrobić na kilku kartkach, a nie na kilkuset – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Do tej pory nikt nie zebrał takiej ilości podpisów sprzeciwiających się polityce miasta. Chodzi głównie o wycinkę drzew na zalesionych terenach w lewobrzeżnej części miasta położonych wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej. Mają tu powstać kolejne apartamentowce i hotele. Niedawno pojawił się także pomysł budowy oceanarium.

Organizator protestu „Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście” twierdzi, że nie tylko chodzi o drzewa na Uznamie. Wycięcie kilkuset hektarów lasu w prawobrzeżnym Warszowie pod budowę terminala kontenerowego też jest niedopuszczalne.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz tłumaczy, że tereny inwestycyjne są dzisiaj zalesione, a ich przeznaczenie pod budownictwo hotelowe zaakceptowali radni uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy uzdrowiskowej. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

– Projekt oceanarium w zabytkowym Parku Zdrojowym to około 100.000m², czyli w strefie ochrony krajobrazowej i uzdrowiskowej, o niezliczonej i udokumentowanej ilości gatunków ptaków i zwierząt, w żaden sposób nie można przyjąć, iż inwestycja nie zniszczy ekosystemów przyrodniczych rejonu Parku Zdrojowego oraz rejonów ulic Uzdrowiskowej i Zdrojowej, tym bardziej przy przyjęciu realizowanych już inwestycji – czytamy w treści petycji. – Żadna późniejsza kompensacja nie przywróci przyrodniczego i uzdrowiskowego charakteru naszego miasta – podkreślają.

Stowarzyszenie Zielone Wyspy zapowiedziało, że zbiórka podpisów wciąż trwa. Formularz można pobrać z profilu facebookowego, podpisać i złożyć osobiście lub przesłać pocztą e-mail.

 

 

Czytaj dalej
15 komentarzy

15 Comments

 1. eureka temu

  26 sierpnia 2017 na 05:24

  Pan Prezydent Świnoujścia traktuje mieszkańców z duzym lekceważeniem, myslę, że nie docenia ich determinacji, działają w godnej sprawie,mam nadzieję, że akcja się rozszerzy i zostanie nagłośniona w kraju a może i dalej, gorąco popieram

 2. jaro temu

  23 sierpnia 2017 na 12:26

  Fajna akcja, fajni ludzie. Młodzi ludzie, a to jest rzadkie w naszym mieście! Argumentacja Prezydenta jest strasznie słaba…

 3. Kaczor temu

  23 sierpnia 2017 na 12:24

  Za rok przywrócimy miastu dawny blask, doprowadzimy do wstrzymania bezsensownych wycinek drzew,zlikwidujemy betonowe pomniki nieudanych inwestycji …. a przede wszystkim zaczniemy słuchać mieszkańców bo to my wszyscy jesteśmy gospodarzami naszego miasta …. .

 4. AXA temu

  23 sierpnia 2017 na 10:15

  Niech te protestujące cymbały wyprowadzą się do lasu. A le takiego własnoręcznie nasadzonego, na własnym gruncie.

  • mieszkaniec temu

   23 sierpnia 2017 na 15:18

   jasne, że własnoręcznie zasadzonego. obecna władza wycina kolejne drzewa, betonuje i niedługo rzeczywiście ludzie pokroju AXA będą mogli wysyłać tych, którzy chcą opamiętania w tym szaleństwie do lasów „własnoręcznie zasadzonych”.

   i tak już na poważnie: chętnie też podpiszę się pod petycją przeciw wycince, jeszcze chętniej przeciw zabieraniu plaży pod terminal kontenerowy i przeciw BETONOWANIU mojego miasta.

 5. lesio temu

  23 sierpnia 2017 na 10:10

  Era betonu będzie zwana erą Żmurkiewicza. I zakończy się w przyszłym roku. To pewne. Smutny koniec prezydentuty- zamiast odejsc z honorem porażka.

 6. JestemzMiasta temu

  23 sierpnia 2017 na 08:41

  Jak już naruszą Park Zdrojowy to potem poleci z górki.
  Wytną wszystko i postawią termitiery klockowate jeden przy drugim.
  Chciwość zwyciężyła z etyką, estetytką i zdrowym rozsądkiem.

 7. mieszkaniec temu

  23 sierpnia 2017 na 07:48

  400 podpisów to dużo, jest to mniej niż 1 % mieszkańców Świnoujścia, ale jak organizator uważa, że to dużo to brawa dla nich. Prezydent dobrze powiedział walczą o drzewa, lasy a podpisy przynoszą na papierze a nie w wersji elektronicznej.

  • xX temu

   23 sierpnia 2017 na 11:38

   Nie da się zbierać podpisów w wersji elektronicznej 🙂 brawo!

 8. tulipan temu

  23 sierpnia 2017 na 07:21

  Bardzo głupia akcja niby to przeciwko wycince drzew na terenach przewidzianych pod zabudowę a w istocie to typowe dla tego typu cwaniaków przedsięwzięcie liczone na zyski. Te kilkaset podpisów w stosunku do ludności miasta stanowi ok 1 % ogółu mieszkańców czyli to śmieciowe wartości. Jeszcze po weryfikacji to połowa odpadłaby. Więc w żadnym wypadku władze miasta nie powinny brać pod uwagę tej hucpy tylko realizować słusznie podjęte w interesie mieszkańców decyzje. Czy w mieście nie ma ciekawszych wydarzeń niż takie idiotyczne igraszki? Już raz z a sprawą PO utrącono niby to z powodu tych krzaków inwestycję Pani Eris a teraz za sprawą SLD mają być wstrzymane kolejne inwestycje? To jakaś paranoja.A co tak ostro przeciwko Panu Prezydentowi Żmurkiewiczowi znowu? mamy najlepszego w historii miasta Prezydenta i czapki z głowy przed nim.

  • mieszkaniec temu

   23 sierpnia 2017 na 11:23

   To SLD zbierało te podpisy? co ty za głupoty wypisujesz i robisz politykę tam gdzie jej nie ma. Czytaj ze zrozumieniem że to Stowarzyszenie Zielone Wyspy Mieszkańców się zorganizowało i działa i ma do tego prawo.

  • Gloria temu

   23 sierpnia 2017 na 11:37

   Najlepszy w historii? Każdy głupi kto ma kase z LNG + podatkow + UE + sprzedaż dzialek umialby wybudowac ulice i chodniki – jednak to tez jest wielka fuszerka. Akcja jeszcze się nie zakończyła, więc krytyka, że to tylko 400 podpisów jest bezzasadna. Miasto w tej chwili nie ma żadnego przyszłościowego toku myślenia. Zastępcy prezydenta to zwykli nieudacznicy, którzy nie maja własnych pomyslow, a wszystko czerpią od współpracowników. Wstyd. Jeszcze raz wstyd

 9. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  22 sierpnia 2017 na 23:19

  Ten gość ma nas w d_pie.
  Zrobi tak, jak On będzie chciał, ale nie ma tego w swojej marnej świadomości, że robi poważny błąd robiąc sobie krzywdę . . . Smutne, ale prawdziwe.

 10. Mieszkaniec temu

  22 sierpnia 2017 na 20:50

  Wstyd mi za takiego prezydenta.

 11. wyspiarz temu

  22 sierpnia 2017 na 20:39

  Niech pan prezydent nie bedzie taki cyniczny. A tak przy okazji co się dzieje z jego twarzą? wyglada jakby miał maskę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

SONDA

Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście?
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524